ochrona wątroby podczas brania antybiotyków

napisał/a: istina1 2006-07-14 20:56
Witam. W związku z zakażeniem boreliozą muszę przez 6 tyg. brać spore dawki antybiotyków. Znam podstawowe zasady diety: rezygnacja z tłuszczów zwierzęcych - smalcu i masła, ograniczenie węglowodanów, jedzenie dużej ilości warzyw, dostarczanie białka, błonnika itp. Czy może coś jeszcze mogłabym zrobić? Znalazłam ostatnio informację o dobroczynnym wpływie wyciągu z karczochów na wątrobę. Czy mogę brać te tabletki równocześnie z antybiotykami?
Pozdrawiam i proszę o radę. :)
I.
napisał/a: plb1985 2006-07-18 02:13
To ja powiem tak, wątroba jest głównym miejscem detoksykacji antybiotyków, dlatego musisz o nią dbać (zależy jak długo będziesz zażywała antybiotyki, jakie i jak dużo). Jeśli są to mocno toksyczne i bierzesz je przez długi okres to należy kontrolować wątrobę - warto zrobić badania na aktywność enzymów wątrobowych we krwi (enzymy dostają się do krwi z rozpadu komórek, które giną z nadmiaru ksenobiotyków), są to AlAT oraz AspAT - jeśli wyniki nie mieszczą się w normie warto też pomyśleć nad USG wątroby. Jeżeli chodzi o farmaceutyki, które wspomagają wątrobę to można w aptekach dostać leki typu hepatil czy heparegen - zawierają one substancje, które pomagają komórkom wątroby w unieczynnianu antybiotyków, a tym samym zmniejszają ryzyko ich śmierci. Ponadto nie wolna zapominać o witaminach i trzeba je uzupełniać, jeśli ich zawartość w diecie nie jest wystarczająca. W aptekach są też leki na bazie ziół jak Sylimarol czy Raphacholin. Zaś z ziół to wyciągi z nasion ostropestu plamistego (ale to właśnie sylimarol) i ziela karczochów oraz napary z kory kruszyny. Ponadto mogę podać jeszcze takie ziółka Schulza:
liść bobrka trójlistnego 25g
kora kruszyny 100g
owoc jałowca 50g
ziele krwawnika 50
ziele rdestu ptasiego 50
liść pokrzywy 50
ziele tysiącznika 25
ziele skrzypu 50
korzeń mniszka lekarskiego 50.
To tyle
napisał/a: Agaluk 2010-08-12 10:20
A czy nie warto też przy tym brać probiotyków? Czy one w jakiś sposób też wspomagają przy stosowaniu antybiotyków - wątrobę? Wiem, że wątek jest już stary, ale obecnie mam podobną sytuację w rodzinie, dlatego pytam.
djfafa
napisał/a: djfafa 2010-08-12 10:45
Od tego tzreba właśnie zacząć. probiotyki to podsatwa a potem można myśleć o wątrobie.
napisał/a: Canditti 2012-11-22 23:00
Czyli generalnie Sylimarol nie gryzie sie z antybiotykami??
djfafa
napisał/a: djfafa 2012-11-23 06:57
Nie.
napisał/a: Canditti 2012-11-23 12:25
Dzięki za odpowiedź.:)
Bogusia1818
napisał/a: Bogusia1818 2018-02-12 16:46
Hej, ciężko mi jest Tobie w tym temacie doradzić :( Ja na wątrobę piję zioła Hepa Vitale, ale nie łączę je z antybiotykami. Zioła są naturalne, więc uważam, że nie powinny Tobie zaszkodzić, ale myślę, że powinnaś to skonsultować z lekarzem.