Ocena tomografii zatok i historia choroby

napisał/a: cialdini88 2016-02-25 15:33
Witam
Proszę o poradę co do ewentualnego dalszego leczenia.

Od około 2 lat mam duże problemy z zapchanym nosem. Najczęściej zapycha mi się jedna dziurka. Z tym, że nie ma żadnej reguły- kładę się spać z zapchaną lewą dziurką a wstaję z zapchaną prawą. Generalnie można powiedzieć, że 90% czasu któraś dziurek jest zapchana. Jedyne momenty kiedy mogę oddychać w miarę swobodnie to momenty intensywnego wysiłku fizycznego.
Warto tutaj wspomnieć, że zapchanie nie oznacza, że cieknie mi z nosa i jak wysmarkam to jest ok. Chodzi o to, że nos mi się strasznie wysusza- nie mam czym smarkać. Często występują również bóle głowy.

Przez pierwszy rok moich dolegliwości do udrażniania nosa stosowałem sprey do nosa typu otrivin- które pomagały jednak efekt był krótkotrwały. Po przestudiowaniu skutków ubocznych jakie mogę wywoływać takie środki (upośledzenie śluzówki nosa) postanowiłem odstawić taka formę walki z moją dolegliwością. Zamieniłem otrivin na wodę morską, która niestety nie daje takich efektów.

Ze swoimi dolegliwościami postanowiłem udać się do alergologa
Testy skórne wykazały typową alergie krzyżową (w momencie pylenia brzozy, olchy, leszczyny powinienem unikać owoców, orzechów itp.)
Jednym z podstawowych objawów ww. alergii jest wysypka w jamie ustnej (która u mnie występuję) oraz stale cieknący nos (mi nic nie cieknie tylko mam wręcz odwrotnie-dramatycznie sucho)

Prowadząca mnie lekarka na mój nieżyt nosa zapisała mi sprey ze sterydami, który nie przyniósł żadnych efektów. Nos wciąż się zapychał.
Pod koniec 2015 r. miałem podpisać "kontrakt" na odczulanie jednak moja lekarka wstrzymała się z decyzją o odczulaniu do czasu ostatecznego wyjaśnienia moich nosowych problemów. Dostałem skierowanie na tomografię zatok.

Poniżej zamieszczam opis CT zatok:
Zatoki oboczne nosa:
Zatoki szczękowe: obustronnie prawidłowe. Po stronie lewej polipowate zgrubienie w dnie zatoki do 4mm. Po stronie prawej pojedynczy polip do 8mm na ścianie przyśrodkowej.
Kompleksy ujściowo-przewodowe obustronnie drożne. Obustronna concha bulosa.
Zatoki czołowe: prawa oraz lewa zatoka czołowa prawidłowo powietrzna.
Komórki sitowia prawidłowo powietrzne.
Prawy oraz lewy przedział zatoki klinowej o prawidłowym upowietrzeniu.
Obustronne znaczne pogrubienie błony śluzowin małżowin nosowych dolnych oraz środkowych
Lewostronne skrzywienie przegrody nosa z dziobem kostnym

Pozostałe struktury:
Zwapnienie w migdałku gardłowym
Bez cech destrukcji kostnej w obrębie zatok przynosowych
Oczodoły: Nie stwierdza obustronnie patologii w obrębie oczodołów
W zakresie dostępnym obrazowaniu innych patologii nie stwierdza się.

Podsumowanie, wnioski, zalecenia: Pojedyncze polipowate zgrubienie błony śluzowej. Skrzywienie przegrody nosa

Z wynikami wróciłem do Pani alergolog, która natychmiast dała mi skierowanie do laryngologa- dodając, że najlepiej żebym udał się do poradni przyszpitalnej bo zapewne będzie niezbędna operacja.

Bardzo proszę o ocenę wyników. Miałem już wizytę w poradni laryngologicznej jednak trafiłem na dość specyficznego lekarza, który bardzo się spieszył i jedyne co mi powiedział to cytuje: "jak Pana boli głowa to trzeba iść do neurologa" .Zerknął do nosa i powiedział, że nic się nie dzieje a wyniki TK są ok.
Bardzo proszę o ocenę wyników. Mam szukać innego laryngologa czy dać sobie spokój 'bo tak już musi być"

Z góry dziękuję za jakieś sugestię co do dalszego leczenia.
napisał/a: radek07 2016-02-25 19:23
Niestety wiele lekarzy nie podchodzi do leczenia z głową. To jak niektórzy lekarze lekceważąco traktują pacjentów jest po prostu nie dopuszczalne.

Po tym co jest napisane w opisie tomografii można stwierdzić, że kwalifikujesz się do operacji. Opinie mogą być różne, zazwyczaj opinie są różne tylko z powodu nie douczenia lekarza i niedbalstwa.

Małżowiny przerośnięte, skrzywiona przegroda itp. Takie zaburzenia plus alergia będą powodować zatykanie się nosa i uczucie suchości.

Jak możesz prześlij pełny wynik tomografii.
napisał/a: cialdini88 2016-02-26 12:55
Przepisałem pełny opis tomografii. Więcej nic nie mam oprócz dołączonej płyty.

Warto udać się do innego laryngologa?
napisał/a: radek07 2016-02-27 12:21
Chodzi mi właśnie o to co jest na płycie. Chodzi mi o zdjęcia na płycie.