Obustronny Zespół Cieśni Nadgarstka-Wynik Badań EMG

napisał/a: filozof25 2011-08-28 13:36
Witam serdecznie,
W czwartek zdiagnozowano u mnie ,,ZCN".
Pan doktor wysłał mnie na badanie do pracowni EMG.
W piatek wykonałam badanie ale nie mam pojęcia co znaczą wyniki:(
Proszę o pomoc przy interpretacji wyników...
Z góry bardzo dziękuję za okazną pomoc.

WYNIKI BADANIA EMG;

PRZEWODNICTWO RUCHOWE-<
Nerw pośrodkowy prawy w odcinku łokieć-nadgarstek:
szybkość przewodzenia 54,5m/s,
latencja końcowa 7,2ms,
standaryzowana 1,20ms/cm,
amplituda odpowiedzi 1,0mV.
Nerw pośrodkowy lewy w odcinku łokieć-nadgarstek:
szybkość przewodzenia 54,5m/s,
latencja końcowa 5,2ms,
standaryzowana 0,87ms/cm,
aplituda odpowiedzi 2,9mV.
PRZEWODNICTWO CZUCIOWE-<
Nerw łokciowy prawy:
szybkość przewodzenia w odcinku palec V-nadgarstek 62,1m/s,
aplituda 5,6uV.
Nerw pośrodkowy prawy:
szybkość przewodzenia w odcinku palec II-nadgarstek-brak odpowiedzi.
Nerw pośrodkowy lewy:
szybkość przewodzenia w odcinku palec II - nadgarstek - 41,4m/s,
amplituda 15uV.


Proszę o szybką odpowiedź.
Dziękuję filozof25
kostasz
napisał/a: kostasz 2011-08-31 12:33
Nawet bez znania wartości referencyjnych widać, że ma pan uszkodzony wskutek ucisku nerw pośrodkowy prawy, jego gałąź czuciową. Potwierdza to diagnozą ZCN i daje drogę do wykonania operacji odbarczenia. Jak długo i jak poważne ma Pan objawy?
napisał/a: filozof25 2011-08-31 21:52
Witam i dziękuję za odpowiedź...
Wszystko zaczęło sie w 2007 roku od dretwienia, potem zaczęło się wszystko nasilać... ból nie możliwy do wytrzymania podczas wykonywania pracy, do tego ból i drętwinie rąk podczas snu, który wybudzał mnie z tego stanu, pomagało tylko trzymanie rąk w dół.
Poszłam do lekarza, który leczył mnie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi oraz zabiegami fizjoterapi(laser,solux etc.) co niedawało żadnych efektów a ból się nasilał. Na własną rękę szukałam pomocy dalej. I tak trafiłam do ortopedy, który dał mi skierowanie na badanie EMG. ta operacja mnie przeraża:( niewiem czego sie spodziewać, co mnie dalej czeka? Boję sie ze zmiany są już nieodwracalne i zastanawiam się czy ta operacja ma sens:(( A co się stanie jeżeli nie poddam się tej operacji? jakie będą konsekwencje?? Proszę o szybka odpoeiwdź. Z góry dziękuję.
Nadmieniam,iż prawa ręka jakby już mniej drętwiała, brałam to za dobrą monetę ale zdaje mi się że jest wręcz odwrotnie i jest już za późno bo doszło do uszkodzenia nerwu na stałe:(((
napisał/a: slonecznik3 2011-08-31 22:30
mialam to samo. tzn nie wiem czy w takim samym stopniu bo moj wynik to dziwna tabelka a u dolu opis ze zcn obustronny w stopniu znacznym. i u mnie pierwsze objawy pojawily sie gwaltownie w lipcu 2010, emg mialam w marcu 2011 . zabieg na prawa dlon mialam w maju a na lewa 8 sierpnia. jest duzo lepiej juz nie dretwieja. spie spokojnie. oczywiscie nerw sie powoli regeneruje wiec jeszcze troche mi brakuje do pelnej sprawnosci tym bardziej ze ja mialam juz kolkowate sztywne palce od tego ucisku na nerw. zwlekanie z operacja tylko pogarsza sprawe. mysle , ze jeszcze nie jest za pozno abys poddala sie zabiegowi. a taka chwilowa poprawa czsto jest tylko pozorna i jest ostatnim dzwonkiem na zabieg. zabieg w znieczuleniu miejscowym
kostasz
napisał/a: kostasz 2011-08-31 23:59
filozof25 napisal(a):Witam i dziękuję za odpowiedź...
Wszystko zaczęło sie w 2007 roku od dretwienia, potem zaczęło się wszystko nasilać... ból nie możliwy do wytrzymania podczas wykonywania pracy, do tego ból i drętwinie rąk podczas snu, który wybudzał mnie z tego stanu, pomagało tylko trzymanie rąk w dół.
Poszłam do lekarza, który leczył mnie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi oraz zabiegami fizjoterapi(laser,solux etc.) co niedawało żadnych efektów a ból się nasilał. Na własną rękę szukałam pomocy dalej. I tak trafiłam do ortopedy, który dał mi skierowanie na badanie EMG. ta operacja mnie przeraża:( niewiem czego sie spodziewać, co mnie dalej czeka? Boję sie ze zmiany są już nieodwracalne i zastanawiam się czy ta operacja ma sens:(( A co się stanie jeżeli nie poddam się tej operacji? jakie będą konsekwencje?? Proszę o szybka odpoeiwdź. Z góry dziękuję.
Nadmieniam,iż prawa ręka jakby już mniej drętwiała, brałam to za dobrą monetę ale zdaje mi się że jest wręcz odwrotnie i jest już za późno bo doszło do uszkodzenia nerwu na stałe:(((


"Operacja", włąściwie zabieg, nie jest skomplikowana. Powiem wręcz, że należy do jednej z prostszych, nie ma więc powodów do
obaw. Sam Pan widzi, że leczenie zachowawcze nie przynosi skutkó - czas sięgnąć po silniejsze środki
napisał/a: siysiunia 2013-06-27 18:05
Witam bardzo serdecznie :)
W kwietniu lekarz rodzinny wysłał mnie do ortopedy z bolącym kolanem i podejrzeniem ZCN.
Ortopeda wysłał mnie na badanie EMG.
Jest ktoś w stanie mi pomóc odczytać wyniki ??
Bo wizytę kontrolną mam w połowie sierpnia, a do tego czasu nie wytrzymam...
Z góry dziękuję za pomoc.

WYNIKI BADANIA

Przewodnictwo we włóknach ruchowych
MEDIANUS MOTOR PRAWY
Wrist - APB / Latencja ms 3.60 / Amplituda mV 14.1 / F-M Lat ms 20.4
Elbow-Wrist / Latencja ms 6.98 / Aplituda mV 13.8 / Prędkość m/s 53.3
ULNARIS MOTOR PRAWY
Wrist - FDI / Latencja ms 2.75 / Amplituda mV 9.5
Bl. elbow-Wrist / Latencja ms 5.29 / Amplituda mV 9.6 / Prędkość m/s 65.0
Ab. elbow-Bl. elbow / Latencja ms 7.92 / Amplituda mV 8.9 / Prędkość m/s 62.7
Przewodnictwo we włóknach czuciowych
MEDIANUS CZUCIOWY PRAWY
Dig II - Wrist / Latencja ms 2.38 / Amplituda uV 29.7 / Prędkość m/s 59.8
ULNARIS CZUCIOWY PRAWY
Dig V - Wrist / Latencja ms 1.92 / Amplituda uV 18.7 / Prędkość m/s 60.8

Proszę o szybką odpowiedź.