Obrzęk Szpiku

napisał/a: yhym29 2013-02-22 21:25
Witam,

Jestem 22-letnią kobietą. Z góry wybaczcie, ale nie wiem nawet czy piszę moją historię w odpowiednim dziale....
Wszystko rozpoczęło się początkiem stycznia 2013, zaczęło się od bólu w okolicy stawu krzyżowo-biodrowego w nocy, podczas przewracania się z boku na bok. Na początku uznałam to za nadwyrężenie, jednak ból się nasilał z dnia na dzień. Ból ten był specyficzny, ulokowany wyłącznie z prawej strony nieco nad pośladkiem, i dawał o sobie znać wyłącznie przy poruszaniu się. poza tym ból był niewielki rano i "rozkręcał" się w ciągu dnia zależnie od tego jak dużo się ruszałam. Najgorszy ból wystąpił po około 1,5 tygodnia. Utrzymywał się przez około 10-14 dni, i był tak silny, że wieczorem nie byłam w stanie ściągnąć spodni czy skarpetek. Czasami nie mogłam usiąść na prawy pośladek bo ból raził jak piorun. w tym czasie dostałam się do Ortopedy, który skierował mnie na rezonans, gdy wykonywałam rezonans to najostrzejsze ataki przeszły, ból był odczuwalny ale rzadziej i nie był tak silny.
Oto opis rezonansu:

"W obrębie dolnej części powierzchni uchowatej prawej kości biodrowej widoczne niewielkie, ogniskowe obszary nieprawidłowych sygałów o charakterze zmian obrzękowych szpiku. Niewykluczona obecność niewielkich, rozmytych obszarów nieco podwyższonych sygnałów przy grzbietowej powierzchni kości krzyżowej, w części dolnej, po stronie prawej (obrzęk szpiku/nagromadzenie szpiku czerwonego) Poza tym powierzchnie kostne obu stawów krzyżowo-biodrowych o prawidłowej budowie i równych obrysach. Szpary stawowe symetryczne, prawidłowej szerokości, bez płynu. Okoliczne struktury miękkotkankowe bez zmian odczynowych. Z uwagi na niespecyficzny obraz zmian, wskazana kontrola w MR za 6-12 miesięcy i obserwacja w kierunku ewentualnych chorób układowych (ZZSK/inne swoiste procesy zapalne)."

Z tym wynikiem udałam się na kontrolę do ortopedy, który zaufał zaleceniom lekarza opisującego i wysłał mnie do reumatologa. Na kontroli wspomniałam także o drętwiejącej lewej stopie, i czasami lewej dłoni. Pan doktor stwierdził że nie ma to związku z tym co wyszło w rezonansie i jeśli chcę to mogę się w tej sprawie konsultować z neurologiem. Dodam, że kilka dni po rezonansie bóle rozpoczęły się także po lewej stronie stawu krzyżowo-biodrowego.

Tak więc udałam się do lekarza rodzinnego po skierowanie do reumatologa. Dostałam pierw skierowanie na badania krwi, które miałam mieć już gotowe na wizyte u reumatologa. Oto wyniki krwi:

Leukocyty 6,1
Erytrocyty 4,8
Hemoglobina 14,1
Hematokryt 40
MCV 84
MCH 29
MCHC 34,9
Płytki krwi 346
Limfocyty % 50
Inne (Eo, Bazo, Mono)% 10
Neutrofile % 40
Limfocyty # 3,1
Inne (Eo, Bazo, Mono) # 0,6
Neutrofile # 2,4
RDW-CV 13
PDW 12
MPV 11
P-LCR 32
OB 9
Kwas moczowy 3,8
ALT 14
AST 20
Sód 139
Potas 4,87
CRP 0,25
RF
napisał/a: axalia 2013-03-03 20:12
Przeszczep szpiku to poważny temat i wszelkie z nim związane analizy więc chyba forum to nie odpowiednie miejsce, bo nie pomożemy tylko możemy zaszkodzić
napisał/a: madalada 2013-03-05 20:25
witam
jakis czas temu tez pisalam na forum o obrzeku szpiku.nniestety zadnej pomocy nie dostalam.
Do tego wedrujac od lekarza do lekarza nie uslyszalam zadnej diagnozy. Nikt nie mial zielonego pojecia co oznacza stwierdzenie obrzek szpiku....

przechodzilam przez podejrzenie bialaczki, stwardnienia rozsianego rzs i czego tam jeszcze nie bylo.
okazalo sie ze przeszlam infekcje wirusowa cytomegalii i mononukleozy...do nis niewiem co i z czym sie je.

a obrzek szpiku..hmm dalam opis rezonansu do innego radiologa do ponownego opisu...ten stwierdzil ze szpik czerwony ulegl konwersji do szpiku zoltego...i powiedzial ze moze to byc lipomaza czy cos takiego...czy tluszczakowatosc szpiku...ktora ma miejsce w wieku starszym. ja natomiast m,am 27 lat.

bole mialam staszne, doszlo nawet do tego ze maz musial pomagac mi wstawac. bole stawow kosci miesni...bolalo wszystko do tego stopnia ze ni m ozna bylo mnie poglaskac poniewaz bolal zwykly dotyk.
okazalo sie zedoszlo do uszkodzenia miesni...i mnostwo ognisk zapalnych pojawilo sie na kregoslupie
do tego tez mialam piorunujacy bol w posladkach ktory promieniowal do stop. i dretwialy tez rece...do dzisai dretwieja...
napisał/a: yhym29 2013-03-08 22:43
madalada czy Twoja sytuacja zmierza ku wyjaśnieniu? ja nadal nie wiem "z czym się to je".

Byłam ostatnio u reumatologa aby wykluczyć zapalenie stawów, wyniki z krwi są ponoć dobre, kazał mi on jednak przez miesiąc obserwować temperaturę ciała rano, oraz inne objawy po obudzeniu, czy mam trudności z wstawaniem itp. Pytał też o zmiany skórne na całym ciele, o zapalenie spojówek/rogówki itp. W kwietniu mam się pokazać i opowiedzieć wszystkie spostrzeżenia, wtedy zadecyduje on co dalej. Wspomniał też o badaniu krwi, które najbliżej mogę wykonać we Wrocławiu i prawdopodobnie będę musiała się tam wybrać, ale nic bliżej nie wiem.

Jeśli będziesz coś w końcu wiedziała to proszę napisz jak sprawy toczą się u Ciebie :)
napisał/a: abct1 2013-11-01 18:32
dziewczyny czy macie juz wyniki..jak wygląda u Was sytuacja ze szpikiem..mam ten sam problem..konwersja szpiku i oczywiscie zaden lekarz nie wie co to takiego i jak to leczyc, ewent proszę na gg pisac 42713532