Obrazowanie odcinka szyjnego

napisał/a: peyterek 2013-12-01 11:13
Witam, mam dość przewlekły problem z gardłem od kilku miesiecy, zalegająca flegma, odpluwanie krwistej flegmy, rozpieranie w gardle oraz "przeskakiwanie" w krtani przy przelykaniu. Liczne badania przeprowadzone nie znalazly zrodla problemu/krwawienia. Gastroskopia, Bronchoskopia, badanie laryngologiczne nic nie wykazuje, jednak problem bardzo uciazliwy. Mam zamiar prywatnie wykonac badanie obrazowe odcinka szyjnego. Tomograf w gre nie wchodzi gdyz dopiero co mialem TK płuc. W zwiazku z tym pytanie czy rezonans ma sens i czy coś mozna sie z niego dowiedziec? Laryngolog twierdzi ze nie trzeba robic badania, ze sie wyglupiam, ja natomiast chce miec pewnosc, bo nie daje mi to spokoju, a sam odczuwam wysoki dyskomfort. Umowilem sie juz w prywatnym osrodku na rezonans szyi. Prosze o poradę czy to badanie lepiej wykonac z kontrastem czy bez? Czy badanie MR szyi obejmuje caly odcinek szyjny czy np osobno krtan, osobno gardło ,i osobno zmiany np w odcinku szyjnym kregoslupa? Generalnie chcialbym odnalesc lub wykluczyc ewentualne zmiany/stany zapalne dolnego odcinka szyjnego, krtani i okolic. Czy to badanie bedzie pomocne?I czy MR jest inaczej ustawiany np do badania kregow szyjnych i do badania krtani?Czy wszystko jest zobrazowane za jednym razem przy badaniu?

Pozdrawiam i z gory dziekuję za odpowiedź
napisał/a: peyterek 2013-12-04 15:33
Witam

Wyglada na to że sam sobie odpowiem, moze komus sie kiedyś przyda. Jestem juz po badaniu. W sumie na miejscu badania lekarz dodatkowo mnie szczegolowo przepytal i sam okreslił ustawienie urządzenia. W dokumentacji ogólnie mam wpisane MRI Szyi. Swoja drogą prawie godzine siedziałem w tubie, ale da sie przeżyc:) Gorzej jak ktoś ma klaustrofobie