Obraz KT przemawia za procesem npl - ognisko meta?

napisał/a: shi 2010-09-18 13:21
W ścianie klatki piersiowej po stronie prawej na wysokości pola górnego widoczna nieprawidowa struktura tkankowa z odcinkowym niszczeniem żebra III, wielkość ok. 3,3x1,6cm. Obraz KT przemawia za procesem npl - najprawdopodobniej ognisko meta. Miąższ płucny w granicach normy, bez widocznych zmian ogniskowych. Struktury śródpiersia zmian patologicznych nie wykazują. Obecności powiększonych węzłów chłonnych nie stwierdza się.

Z góry dziękuję za pomoc.
napisał/a: Vieri 2010-09-18 14:01
Witam,

W badaniu TK zobrazowano zmianę patologiczną o charakterze najprawdopodobniej przerzutu. Z jakiego wskazania wykonano badanie TK? Co jest niejasne i jakiej pomocy oczekujesz?

Pozdrawiam
napisał/a: shi 2010-09-18 15:01
Witam,
wyniki dotyczą mojego dziadka. Nie znam dokładnej przyczyny wykonania TK, a i dziadek nie chce za bardzo rozmawiać na ten temat, więc nie naciskam. W każdym razie wszystko zaczęło się od guza na płucu. Była przeprowadzona operacja, wycięto tego guza, część węzłów chłonnych. Jakiś czas po operacji zaczęły mu doskwierać dość silne bóle w okolicach żeber, podejrzewam, że to miało duży związek z tym, że wykonano TK, choć oczywiście mogę się mylić.
Chcę się dowiedzieć, czy 'proces npl', 'odcinkowe niszczenie żebra' i 'ognisko meta' oznacza definitywnie zmiany nowotworowe, czy konieczna jest jakaś operacja w takich przypadkach, naświetlania? Nie mam zielonego pojęcia jak interpretować te wyniki i czym one skutkują.

Dziękuję za informację.
napisał/a: Vieri 2010-09-18 21:52
Witam,

Prawdopodobnie wspomniana wyżej zmiana jest procesem nowotworowym. Żadne badanie obrazowe w tym właśnie TK ze 100% pewnością nie wykluczą lub nie potwierdzą procesu nowotworowego. W tym przypadku mamy do czynienia najpewniej z przerzutem ze wcześniej operowanej zmiany. Jakkolwiek wynik TK nie potwierdza ostatecznej diagnozy tak trzeba założyć, że jest to przerzut. W takim wypadku leczenie chirurgiczne najpewniej nie będzie możliwe. Rozważałbym zastosowanie radioterapii paliatywnej na obszar zajęty naciekiem nowotworowym lub chemioterapię oczywiście uzależnioną od wcześniejszego rozpoznania. Odpowiadając na pytanie w moim odczuciu w/w badanie praktycznie jednoznacznie wskazuje na wznowę procesu nowotoworowego.

Pozdrawiam
napisał/a: shi 2010-09-18 22:23
Nie jest to co prawda to, co chciałabym usłyszeć, ale bardzo dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.