Obniżone trójglicerydy a szumy w uszach

napisał/a: karneades 2010-12-01 09:27
Dzień dobry,
mam taki kłopot: badania krwi wykazały, że mam obniżone trójglicerydy (30) przy dobrych wynikach pozostałego cholesterolu. Od dwóch tygodni mam też szumy uszne. I to wszystkich, którzy znają się na rzeczy mam dwa pytania:
1. Co może być przyczyną obniżenia trójglicerydów? (wszędzie są informacje tylko o podwyższonych)
2. Czy to może być mieć związek z szumami usznymi?
Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi i rady.
napisał/a: augustyn888 2010-12-02 08:58
karneades napisal(a):Dzień dobry,
mam taki kłopot: badania krwi wykazały, że mam obniżone trójglicerydy (30) przy dobrych wynikach pozostałego cholesterolu. Od dwóch tygodni mam też szumy uszne. I to wszystkich, którzy znają się na rzeczy mam dwa pytania:
1. Co może być przyczyną obniżenia trójglicerydów? (wszędzie są informacje tylko o podwyższonych)
2. Czy to może być mieć związek z szumami usznymi?
Z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi i rady.


Może należy powtórzyć badanie.Niski poziom trójglicerydów zdarza się bardzo rzadko. Występuje czasami u osób przewlekle hospitalizowanych,lub u osób z problemami psychicznymi.
Natomiast co do szumów w uszach to w 70% nie udaje się ustalić co jest ich przyczyną.Co do pozostałej części to przyczyny mogą być bardzo różne,np.
nadmierny hałas,używanie leków powodujących taki stan,bezsenność,zmęczenie,wyczerpanie,depresja,słuchanie głośnej muzyki zwłaszcza przez słuchawki w uszach.
Innymi przyczynami mogą być stany zapalne,jak również wiele innych przypadków chorobotwórczych.
Wynik 30 to w przypadku jeśli jesteś kobietą to nie jest znowu tak bardzo niski.Może trzeba by przejść na jakiś czas na dietę bardziej kaloryczną.Tak samo w przypadku mężczyzn.
Pozdrawiam.
napisał/a: karneades 2010-12-04 16:13
Dziękuję za odpowiedź. Jestem facetem (33 lata), więc te trójglicerydy jednak trochę niskie. Czy powiększony węzeł chłonny przy uchu nie jest powodem by domniemywać, że piski wynikają z działania jakiejś bakterii?
napisał/a: dominika2505 2010-12-05 22:05
Polecam zbadać sobie tarczyce (TSH), morfologie dodatkowo, OB. Można odwiedzić laryngologa jeśli te szumy doskwierają. Pozdr
napisał/a: karneades 2010-12-05 22:16
U laryngologa oczywiście byłem, ale poza lekkim niedosłuchem nic nie udało się tam ustalić. Morfologię też sprawdzałem. Pozostałe tropy do sprawdzenia. Dziękuję i pozdrawiam.
napisał/a: dominika2505 2010-12-05 22:23
Nie często sie zdarzają niskie TG, większość ma problem z nadmiarem. W każdym razie opisuje sie przy nadczynności tarczycy takie coś, warto więć zbadać. Pozdr
napisał/a: Greengo72 2013-03-01 13:36
Co prawda temat z wykopalisk, ale chciałbym coś dodać i być może uspokoić tych, którzy się martwią podobnymi wynikami.

Ja też mam obniżony poziom trójglicerydów (34 mg/dl przy normie 43-183, 40 lat). Jednak w laboratorium w centrum krwiodawstwa zapewniono mnie, że nie ma żadnych powodów do niepokoju. Przeciwnie, to świetny wynik (mimo, że trochę poniżej norm; zresztą niektóre normy jako minimum podają 35), a po krótkim wywiadzie pani doktor doszła do wniosku, że to prawdopodobnie wynik diety - niskocholesterowej, niskotłuszczowej.
Poza tym dzięki dość zdrowemu odżywianiu się (codziennie płatki owsiane na kefirze własnej roboty, sporo warzyw i owoców, chude mięsa i sery, itp.) i umiarkowanym ćwiczeniom straciłem trochę na wadze w ostatnich miesiącach, stąd pewnie te niewielkie zaburzenia w gospodarce tłuszczowej, organizm spala nagromadzone przez lata rezerwy :)
Dodam, że wszystkie pozostałe wyniki biochemii i morfologii mam wzorcowe.

Zibi straszy tu chorobami psychicznymi ;) a tymczasem przyczyna może być prozaiczna - dieta z ograniczeniem tłuszczów. Ale jak wiadomo, przesada jest niezdrowa we wszystkim i nie można też przeginać w drugą stronę - tłuszcze są nam przecież potrzebne, szczególnie te nienasycone. Ja suplementuję omega-3 (2-3 x dziennie kapsułkę 1g), do tego często mielone siemię lniane.