Obniżona płodność

napisał/a: hskupny 2013-10-13 16:25
Witam
Mój problem jest nastepujący. Mam 30 lat i słabą jakość nasienia. Chodzi przede wszystkim o objętość i odsetek plemników ruchliwych. Chciałbym podjąć walkę o poprawę tego stanu rzeczy i mam w związku z tym kilka pytań:
1. Styl życia: Jestem niepalący i piję mało alkoholu. Staram się regularnie uprawiać sport kilka razy w tygodniu, ale słyszałem, że zmęczenie fizyczne organizmu może doprowadzić do spadku jakości nasienia. Czy to prawda i powinienem ograniczyć sport?
2. Dieta: Czy polecacie jakieś konkretne składniki odżywcze, które w szczególności powinny znaleźć się w diecie?
3. Suplementacja: Na rynku jest sporo suplementów, które rzekomo mają podnieść płodność, ale nie wiem na ile jest to reklama, a na ile rzeczywiste działanie. Część z tych środków jest dość droga więc przed zakupem chciałbym usłyszeć opinie.
4. Częstotliwość współżycia: Wiem, że przed badaniem albo trafnymi dniami zaleca się kilka dni abstynencji. Ale cały proces wytwarzania nasienia trwa podobno 3 miesiące, więc zastanawiam się czy ogólna częstotliwość współzyć ma znaczenie na jakość spermy. Ogólnie dość często współzyję z partnerką, czasem kilka razy dziennie, więc boję się, że to nie jest zbyt dobre dla sprawy.
5. Czy prawdziwa jest plotka, że rodzaj noszonej bielizny ma znaczenie, tzn, czy jest obcisła, czy luźna?
6. Czy są jeszcze jakieś inne metody podniesienia płodności, których tu nie wymieniłem?
Z góry dziękuję za odpowiedzi. Chcę poczekać z wizytą u androloga jakiś czas, więc proszę nie udzielać rad zgloszenia się do lekarza.