obciążenie genetyczne

napisał/a: jago83 2010-01-11 00:35
Witam
Dowiedziałam się dziś ( tzn wczoraj bo już późna godzina), ze stało się to na co już byłam przygotowana, otóż zmarł mój kochany wujek -rak płuc. Zacznę od tego ze wujek był starszym bratem mojej mamy, która jest najmłodsza. Moja mama miała czworo rodzeństwa razem z nią było ich pięcioro, czworo z nich chorowało na raka z czego troje już nie żyje (najstarsza siostra jest pod stała opieka lekarza ok 6 lat temu wykryto r. piersi z czego 1 usunięto), pozostała 2 zmarła na raka ,, posiewnego" nie wiem czy to prawidłowa nazwa a drugiego nie potrafię sobie przypomnieć. W związku z powższym mam pytanie dotyczące wykonania testów na obecność tego ''dziadostwa''?ponieważ muszę zrobić mamie takie badanie (mama mieszka w UK tam powiedziano jej ze takie badania wykonuje się u osób jak skończą 50-tkę, a mama ma 48, nie ma sensu czekać)gdzie można wykonać takie badania, jaka jest ich cena ? czy trzeba mieć skierowanie np. od lekarza rodzinnego?
będę wdzięczna za odpowiedź
pozdrawiam
napisał/a: dimedicus 2010-01-11 07:57
Badanie markerów można wykonać prywatnie,w tej chwili jest już wiele przychodni(państwowych i prywatnych ,które wykonują takie badania)( rozumiem,że sprawa dot. badania w Polsce)Można też wykonać na skierowanie od lekarza(szczególnie osób obciążonych genetycznie)
Koszt takiego markera;NSE,21.1, (dot. płuc)to ok 50-80zł(jednego)
napisał/a: xuxus 2010-05-31 07:50
więcej osób powinno się zgłosić i zrobić badania genetyczne uniknelibysmy wielu groźnych powikłań chorób, tak samo jak ze stosowaniem chemoprewencj o której ciągle mało kto wie
napisał/a: xuxus 2010-06-21 08:59
może przeprowadzili byśmy jakąś akcję o profilaktyce i chemoprewencji na forum