O czym świadczą te objawy, prąd po kręgosłupie

napisał/a: shearer 2013-05-26 20:43
Kiedy pochylam głowę w dół to przechodzą mnie takie dziwne prądy po kręgosłupie, zwłaszcza w jego dolnej częsci. Czasami drętwieją mi palce u rąk kiedy się budzę. Dodam jeszcze że mój kręgosłup lędźwiowy jak i szyjny jest w kiepskim stanie o czym świadczą prześwietlenia które robiłem

Mam 25 lat, obawiam się żeby nie było to SM :/
napisał/a: shearer 2013-05-27 15:03
pomoże ktoś ?
napisał/a: intelpentium 2013-05-29 14:03
Po pierwsze jakie badanie robiłes i podaj wynik tego badania. Jezeli są przepukliny/uwypuklenia krazkow miedzykregowych to zapewne doszlo do ucisku na struktury nerwowe. Zalezy od stopnia ucisku moze on powodowac w/w objawy. W poczatkowej fazie zalecany jest oszczedny tryb zycia, rehabilitacja pod okiem fizjoterapeuty (najlepiej uwierzytelnionego metody Mckenziego) i leki przeciwbólowe/przeciwzapalne. Jezeli po okresie kilku miesiecy stan sie nie popraw, albo nawet sie pogorszy nalezałoby wybrac sie do neurochirurga. Wszystko zalezy od tego jaka bedzie forma rehabilitacji.
napisał/a: shearer 2013-06-03 13:26
Zauważyłem też że czasami mam mrowienie w nogach, jak przejdę jakiś dłuższy odcinek, zdecydowanie mocniejsze prądy towarzyszą mi jak zginam głowę przy zgarbionym kręgosłupie, natomiast jeżeli kręgosłup mam wyprostowany i zginam głowę to albo są to delikatne prądy albo nie czuć ich wcale.

wynik badania radiologicznego kręgosłupa szyjnego

spłycona fizjologicznie lordoza szyjna
obiniżenie przestrzeni m-kregowej c4-c5
wysokosc trzonow kregowych zachowana
początkowe zmiany zwyrodnieniowe w stawach luschki oraz na tylno-dolnych krawedziach trzonow c3-c5
cien o wysyceniu wapeinnym w tkankach miekkich, ku tyłowi od wyrostka kolszystego c2

robiłem rezonans kręgosłupa lędźwiowego ale z jakieś 5 lat temu i gdzieś go zapodziałem, ale z tego co pamiętam to też tam było nie za ciekawie
napisał/a: shearer 2013-06-04 11:38
a no i jak już przejdę się kawałek i mam te mrowienie w nogach to momentalnie zaczynam się pocić, natomiast nie czuję się jakoś osłabiony, na 4 piętro wchodzę na luzie w dobrym tempie ;)
napisał/a: intelpentium 2013-06-04 14:05
Idź do lekarza(najlepiej neurologa) przedstaw sytuacje, poproś o skierowanie na rezonans odcinka ledzwiowego i szyjnego. Sprawa nóg wygląda na przepuklinową, dysk został uszkodzony, nie reponuję się i uciska struktury nerwowe. Jezeli masz mozliwosci finansowe to mozesz zrobic badania prywatnie. Niestetty sa drogie... moze chociaz tomograf obu odcinków. W miare szybko zdiagnozowane dolegliwosci, szybka pomoc fizjoterapeuty moze spowodować ulge i odstapienie od zabiegu operacyjnego.
napisał/a: shearer 2013-06-04 14:43
witam, udało mi się znaleźć opis rezonansu magnetycznego kręgosłupa ledzwiowego sprzed 3 lat

Opis:
Wykonano świadczenie według kodu 5.03.00.0000076

Badanie MR kręgosłupa w odcinku L-S, wykonane w sekw. FSE, obrazach T1 i T2 zależnych i STIR - płaszczyzny strzałkowe i osiowe.

Cechy dehydratacji zwyrodnieniowej krążka m-k L5/S1 - obniżenie intensywności sygnału w obrazachS1T2 zależnych. Przepuklina szerokopodstawna tylna krążka m-k L4/L5 powodująca modelowanie worka oponowego, oraz zawężająca obustronnie zachyłki boczne kanału - bez uchwytnych cech modelowania korzeni nerowych w ich obrębie.
Wypuklina krążka m-k tylna centralna na poziomie L4/L5 z dyskretnym modelowanie worka oponowego.
Poza tym krążki m-k bez uchwytnych zmian morfologicznych.
Guzki Schmorla trzonów kręgów Th11-Th12.
Trzony kręgów w odcinku L o prawidłowej wysokości, bez cech destrukcji.
Stożek rdzenia bez uchwytnych zmian ogniskowych.
napisał/a: intelpentium 2013-06-04 19:39
Warto byloby zrobić na fundusz nowy rezonans. Ten z przed 3 lat może byc całkiem inny do obecnego, chociaż mogło też się nic nie zmienić. Jezeli b/z to musisz skonsultować się z neurologiem i dobrym fizjoterapeutą. Neurologa mozesz isc na nfz, poczekac te 2 miesiace. Fizjo proponowałbym prywatnie, poszukać kogoś od Mckenziego- najlepiej sprawdza się do przepuklin. Jezeli bedzie aktywna, i bedzie w stanie się cofnąć, to spokojnie 2-3 miesiace i objawy sie zdecydowanie zmniejsza, moze znikną.