Nowotwór piersi - interpretacja wyniku HIST-PAT

napisał/a: JurasAkrobata 2016-06-28 13:47
Piszę do was z prośbą o interpretację wyniku histopatologicznego guza i węzłów - wartowniczego i sąsiadujących, usuniętych podczas operacji usunięcia guza. Jest to wynik mojej mamy, ja sam mimo, że jestem studentem medycyny (dopiero I rok), nie jestem w stanie jeszcze przełożyć jej wszystkiego na prosty język, a lekarze zarzucają ją tylko terminologią medyczną. Dodam, że aktualnie jest ona po pierwszej serii agresywnej chemii (Endoxan + Antracykliny i pewnie coś na HER-2), generalnie lekarz przewidział dla niej 15 serii chemii - 4 agresywne, reszta łagodniejsza.
napisał/a: Anna35 2016-08-06 16:40
A jak lekarze wypowiedzieli się o rokowaniu? Z tego co wiem taką informację mają obowiązek udzielić pacjentowi. Ja gdy widzę zapisy typu 3+ lub >3 to raczej już wtedy wiem, że jest źle.

Jak reaguje na chemię? Czy miała już jakieś testy czy idzie to w kierunku remisji? Ogólnie z rakiem piersi, który rozprzestrzenił się poza tkankę piersi nie jest dobrze (są zajęte węzły więc jest to już postać zaawansowana)

Sądząc po stopniu zaawansowania jest to stadium minimum IIB (wymiar >2, zajęcie węzłów chłonnych). Z jakiego powodu usuwano skórę? Jeżeli nie z powodu nadmiaru skóry po usunięciu piersi to kwalifikuje to do stopnia zaawansowania IIIB (stopień IV jest ostatnim).

Należałoby zrobić rezonanse magnetyczne miejsc gdzie może dawać przerzuty jak również obejrzeć odległe węzły chłonne (koniecznie USG lub rezonans - nie polegać na ręcznym badaniu, aby ocenić czy są odczynowe czy nowotworowe).

Myślę, że jako student medycyny sam znajdziesz, gdzie nowotwór sutka daje najczęściej przerzuty.

PS. Jeżeli HER2 jest dodatnie (a jest), to powinna wg dostępnych mi źródeł brać trastuzumab oprócz tej chemioterapii.
Więcej tutaj: https://en.wikipedia.org/wiki/Breast_cancer#Prognostic_factors