noworodki a produkcja anty-Rh

napisał/a: Eliza3 2006-11-02 20:41
Zaciekawiona mechanizmem konfliktu serologicznego, do którego aby doszło matka musi mieć Rh-, a dziecko Rh+ jestem ciekawa, czy w systuacji odwrotnej, gdy matka ma Rh+, a dziecko Rh- podczas porodu dochodzi do przejścia krwinek matki do dziecka wywołując u niemowlecia produkcje przeciwciał anty-Rh? Czy w ogule niemowlęta produkują anty-Rh i jeśli tak, to jak długo są one w stanie przeżyć i czy mogą mieć jakiś wpływ na przyszłą ciążę tego dziecka, gdy dorośnie? Ciekawa również jestem w jaki sposób można wykryć we krwi obecność przeciwciał anty-Rh? Z góry dziękuję za odpowiedź.
napisał/a: _Paula_ 2006-11-02 23:25
Konflikt serologiczny występuje gdy Rh matki jest ujemne, Rh ojca jest dodatnie i dziecko przejmie Rh od tatusia - to znaczy RH+. jak wystapi konflikt to jest on monitorowany w czasie ciazy bo moga sie pojawic powiklania jak odlepiajace sie lozysko, sklejanie się krwinek potoczniej mówiąc co może doprowadzić u dziecka w późniejszym czasie do poważnych wad (brak nóg, rąk, uszkodzenie mózgu itp.). Nie ma sie co martwic gdy lekarz o tym wie. Jesli dziecko odziedziczy Rh po matce to do tego typu powikłań nie dochodzi. Nie wiem czy o to Ci chodzilo jak nie to się poprawię :)
napisał/a: Eliza3 2006-11-03 18:29
Znam bardzo dobrze mechanizm konfliktu serologicznego. ciekawi mnie sytuacja calkiem odwrotna, która nie jest zagrozeniem dla plody podczas ciąży. Interesuje mnie, czy noworodek majacy Rh- produkuje anty-Rh, jeśli matka ma Rh+. Jeśli tak, to jak długo one żyją, i czy mają wpływ już na pierwszą ciażę, gdy dorośnie.