Novynette - kilka pytań

napisał/a: minia_em 2011-06-29 14:49
Hm... mam 26 lat i do tej pory nie brałam tabletek. Wczoraj byłam się przebadać - wszystko jest ok, miałam robioną cytologię (czekam na wyniki) i USG dopochwowe (które jest w porządku). Zaczęłam rozmawiać z lekarzem o antykoncepcji hormonalnej i dostałam receptę na Novynette. Mam sobie zrobić tylko badania na krzepliwość krwi, zanim zacznę je brać. Generalnie zaczęłam pytać lekarza o to, jakie badania przydałoby się zrobić, bo naczytałam się tyle w Internecie. Spytałam o badania na poziom hormonów, odpowiedział, że nie muszę tego robić, bo skoro cykle mam regularne (a mam co do minuty niemalże) to znaczy, że jest ok. No i nie potrzebuję tabletek do leczenia hormonalnego, a do antykoncepcji. Spytałam również o próby wątrobowe, to powiedział, że to się monitoruje podczas brania tabletek, a nie przed, kiedy się dopiero zaczyna je brać. Czy nie trzeba robić innych badań? Dodam, że moja mama przeszła udar mózgu (ale funkcjonuje zupełnie normalnie) - o czym wspomniałam oczywiście lekarzowi. Ponadto miała czyszczoną tętnice, czy coś takiego - tu już nie mówiłam lekarzowi, bo sama nie wiem, o co chodzi... No i nie przyszło mi to wtedy do głowy. Czy mogę bezpiecznie zażywać te tabletki, to co czytam, o tych zakrzepach, itd., mnie przeraża...

Wiem, że pierwszą tabletkę muszę zażyć w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego, ok, ale jeśli okres dostanę rano, a godzinę zażywania tabletek wyznaczę sobie na popołudniu czy wieczór to nie ma znaczenia? I czy Novynette są opisane na każdy dzień tygodnia? Co, jeśli dostanę okres np. w czwartek? Mam brać pigułkę podpisaną tym dniem tygodnia, czy wziąć z poniedziałkiem?

Z góry dziękuję za odpowiedzi .
napisał/a: minia_em 2011-06-29 15:09
Chciałabym dodać, że papierosów nie palę, nie nadużywam alkoholu. Jakiś czas zażywałam concor - częstoskurcze nadkomorowe, tachykardia, ale wszystkie badania wyszły ok (poza tachykardią na Echu serca i na Holterze). Ale zaprzestałam brać ten lek i jest okej. Ciśnienie zawsze mam w normie, hormony tarczycy ok.

Czy mogę brać te tabletki? Czy wystarczy tylko to badanie dot. krzepliwości krwi?
napisał/a: wikam2 2011-06-29 22:55
Generalnie to lekarze nie robią przed przepisaniem antykoncepcji nawet krzepliwości tylko dają anty na "ładne oczy". Jakie badania się robi? A własciwie jakie powinno się robić :
- badanie ginekologiczne, cytologia
- określenie fenotypu i stanu hormonalnego (określa typ kobiecy - gestagenny bądź estrogenny, tabsy różnią się zawartością substancji hormonalnych więc warto wiedzieć z jakim typem kobiecym ma się do czynienia choć nie jest to wymóg konieczny. Czasem typ kobiecy widać już na pierwszy rzut oka)
- poziom cholesterolu ew. ciśnienie
- wskaźniki wątrobowe i układ krzepnięcia krwi
Najważniejsze, że masz wykonac powyższe badanie o którym mówisz. Próby watrobowe faktycznie sprawdza się w czasie zażywania anty ale czy sprawdzenie ich przed ich stosowaniem jest konieczne - nie wiem.
Lekarz dobrał Ci takie a nie inne tabsy na podstawie...nie wiem czego ale skoro tak zrobił widać miał ku temu jakiś powód :) A tak na prawdę mimo badań (hormonalnych) etc. czasem b. trudno ustalić jakie tabketki będą służyć kobiecie i ich dobór polega na zasadzie prób i błędów. Zbyt wiele skutków ubocznych przy tych - bierzesz nastepne.
Jak zazywać novynette masz na ulotce.
Nie ważne o której będzie okres a o której przyjmiesz tabletkę. Ona po prostu ma być zazyta 1dc.
O ile się nie mylę to na novynette nie ma wpisanych dni tygodnia. Zaczynasz od nr. 1 i tyle. A jeśli są zaczynasz od dnia faktycznego kiedy przyjęłaś pierwszego tabsa. To ma być ułatwienie dla Ciebie abyś nie przeoczyła żadnej tabletki.
Pozdrawiam :)
napisał/a: minia_em 2011-06-29 23:37
Dzięki za odpowiedź. To jest tak, że ten poziom hormonów nie muszę robić, bo mam cykle jak w zegarku, czyli to znaczy, że poziom jest w porządku. Poza tym ich poziom bada się raczej przy leczeniu hormonalnym, a nie antykoncepcji.
USG dopochwowe jest ok, czekam na wynik badania cytologicznego.
Ciśnienie mam w normie (nie tak dawno miałam badane, a przy każdej wizycie u lek. pierwszego kontaktu mi sprawdza)
Te wskaźniki wątrobowe będą badane, ale dopiero po jakimś czasie brania tabletek.

Po wywiadzie i badaniach ginekologicznych dobrał właśnie te. Są nowej generacji i czytałam, że są często przepisywane kobietom zaczynającym antykoncepcję hormonalną.

Najbardziej martwi mnie fakt przebycia przez moją mamę udaru mózgu (jest w pełni sprawna, ale ma kupę lekarstw) - o tym powiedziałam lekarzowi. Natomiast po wizycie przypomniałam sobie, że miała jeszcze czyszczoną tętnice czy coś takiego - nie wiem o co chodzi. No i nie mówiłam o tym, że jakiś czas brałam Concor, bo mialam czestoskurcz nadokomorowy; echo, holter, morfologia, TSH, RTG klatki piersiowej, immunochemia, biochemia => wszystko wyszło dobrze, na echu i na Holterze wyszła tachykardia. Concoru nie biorę chyba od marca (?) i czuję się dobrze.

Przeraża mnie to, że tabletki antykoncepcyjne mogą prowadzić do zakrzepicy żył, zatorów, itp. Skutków ubocznych typu zawroty głowy, wymioty, mdłości, tkliwość piersi, itp. się nie boję. Ech...

Choinka jasna, nie wiem teraz co robić, mam receptę i nie wiem... Chyba zadzwonię do tego lekarza i go trochę pomęczę .
napisał/a: wikam2 2011-06-29 23:51
Każdy lek, który zażywasz ma skutki uboczne. A regularny cykl nie jest wyznacznikiem tego, że hormonalnie wszystko jest ok choć oczywiście na to wskazuje.
Od lat mam podwyższoną prolaktynę, która de facto może skracać mi f. lutealną a pomimo tego do niedawna cykle miałam co 28 dni.
Poziom hormonów bada się raczej nie aby oszacować czy jest ok czy nie tylko jaki jest - różnica w składzie tabletek.
Jeśli targają Tobą sprzeczne uczucia - nie stosuj tabletek a lekarz oczywiście ma prawo Ci doradzić i przekazac wyczerpującą informację.
napisał/a: minia_em 2011-06-30 00:00
Chciałabym brać, ale... obawiam się tych chorób mamy, czy to nie jest jakieś przeciwwskazanie? Gdyby nie to, nie wahałabym się...
napisał/a: wikam2 2011-06-30 01:35
W necie masz ulotkę novynette - poczytaj o p. wskazaniach. A jeśli chodzi o częstoskurcz to moze jednak warto przejść się do gina raz jeszcze i popytać. Możesz anty zacząć brać nie od tego a od kolejnego opakowania.
napisał/a: Peter 2011-07-05 13:57
Minia_em poprosiła mnie o komentarz, więc to czynię.
Kamila wyjaśniła sprawę bardzo jasno. Ja nie mam więcej nic do dodania. Nikt nie podejmie tutaj za Ciebie decyzji, bo to niemożliwe. Ja tylko tyle mogę dodać (wyłącznie od siebie), ja nie jestem za antykoncepcją hormonalną, ale to wyłącznie moje prywatne zdanie.
napisał/a: minia_em 2011-07-15 18:27
Bardzo Panu dziękuję za opinię. Tabletki mogę brać, ale muszę po prostu raz na jakiś czas odwiedzić kardiologa i zrobić sobie EKG. Tego badania krzepliwości krwi jeszcze nie robiłam, ale nie zaczęłam jeszcze brać tabletek, więc mam czas. Na razie muszę wyleczyć zapalenie i mam też nadżerkę. Dziękuję wszystkim za rady i opinie :)