Nosiciel pneumokoków w domu

napisał/a: mamagabi1 2014-08-03 23:29
Witam,
Chciałabym poprosić Pana dr Petera o opinię w sprawie szczepienia na pneumokoki.
Moja 2,5 miesięczna córka była szczepiona po urodzeniu 14.05 na gruźlicę i WZWB (BCG, Hepavax) oraz 17.07 na DTP, HIB i WZWB (InfDTPa, Hiberix, Hepavax). Kolejne szczepienie zostało zaplanowane na 2.09.

Starsza córka (9lat) od kilku miesięcy ma problemy z gardłem. W kwietniu br. wymaz z gardła wykazał paciorkowca (streptococcus pyogenes - dość liczne), problem potwierdziły tez badania krwi: CRP - 1,827 mg/dl oraz ASO - 691 U/ml. Po leczeniu antybiotykiem, pierwotnie wymaz był jałowy, za to ASO wzrosło do 1025 U/ml. W powtórnie wykonanych w lipcu badaniach, w wymazie z gardła pojawiły się pneumokoki (streptococcus pneumoniae - liczne, kolonizacja), ASO utrzymało się na poziomie 1042 U/ml, natomiast CRP znacznie spadło 0,019 mg/dl.

Z uwagi na wyniki starszej córki, w przychodni zasugerowano mi pilne szczepienie młodszej pociechy na pneumokoki. Proponowany termin to 6 sierpnia, a zatem niespełna 3 tygodnie po ostatnim szczepieniu. Jestem zdecydowana zaszczepić córeczkę na pneumokoki, waham się jednak co do terminu z uwagi na tak krótki okres pomiędzy szczepieniami na różne choroby.Będę wdzięczna za Pana opinię, czy mimo wszystko zaszczepić córkę 6.08, czy tez może wstrzymać się i "dołożyć" szczepionkę na pneumokoki do reszty szczepień zaplanowanych na 2.09 (a może zastosować jeszcze inny schemat?). Nie jestem pewna, na ile starsza córka rzeczywiście stanowi zagrożenie dla młodszej i czy pospiech jest tak wskazany. Dodam jeszcze, że młodsza córka jest obserwowana pod kątem wzmożonego napięcia mięśniowego i neurolog zalecił nam cytuję "ostrożne podejście do szczepień, tj. nie wszystko na raz i niekoniecznie szczepionki skojarzone".

Bardzo proszę o odpowiedź.
napisał/a: delinka79 2014-08-07 11:14
można szczepić spokojnie pneumokoki , odstęp 3 tygodnie od ostatniego szczepienia jest jak najbardziej wystarczający
napisał/a: mamagabi1 2014-08-07 11:30
Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Szczepienie było zaplanowane na wczoraj, ale starsza córka wysoko zagorączkowała i lekarz w przychodni podjął decyzję o jego przesunięciu w czasie. Szczepienie na pneumokoki zostanie dołożone do kolejnej dawki DPT, HIB i polio. Mam nadzieję, że taki schemat też jest dopuszczalny.

Pozdrawiam serdecznie.