Normy dziecięce

napisał/a: olivkaj 2015-12-21 13:05
Witam serdecznie,
właśnie zarejestrowałam się na forum z polecenia pewnej osoby. Powiedziała mi ze moderator ma tu ogromną wiedzę i ze być może będzie mógł mi pomóc. Chodzi o moją niespełna 6 letnią córkę. Zrobiłam jej jakos na wiosnę badania krwi w tym tsh, które wyszło powyżej 6, ft4 - 1,34. Wizyta u endo, zlecone powtórne badania, tam znow tsh w okolicy 6. Zlecone usg w którym wyszła "mała tarczyca" tzn płat prawy 1,4 ml, płat lewy 0,8 ml. Z tym wszystkim poszłyśmy do endo, która powiedziała żeby wyjechać nad morze i po przyjeździe zrobimy jeszcze raz badanie.W razie wysokich wyników zaczniemy podawac hormony. Noo to po przyjeździe tsh wyniosło 8,89, a ft4 - 1,24. Z tymi wynikami traiłam do poradi Endokrynologicznej w Centrum Zdrowia Dziecka gdzie dr nie stwierdziła na podstawie tych wszystkich wyników niedoczynności tarczycy. A ja już nie wiem co mam robic i kogo słuchac. Dlatego BŁAGAM o pomoc, MOderatora szczególnie!
napisał/a: paptyczka 2015-12-21 18:23
Ja również mam 6-letnią córkę. U nas sytuacja wyglądała tak:
Zrobiłam podstawowe badania córce 2 tygodnie po powrocie z nad morza w tym TSH które wyszło 8,2960 (norma 0,40-5,00). Przeraziłam się. Podczas pobytu na wakacjach córka miała zaostrzenie astmy, okropne duszności i kaszel. W tamtym okresie także bardzo podrosła. Po kolejnych 2 tygodniach na zlecenie pediatry ponownie zrobiłam jej badania:
TSH - 2,5951 (0,40-5,00)
FT3 - 3,60 (1,71-3,71)
FT4 - 0,93 (0,60-1,40)
Atpo - 0,15 (0,00-5,61)
Atg - 1,03 (0,00-4,11)
Usg: Grubość cieśni 2mm, Lewy płat ma wymiary 11x12x31 mm, Prawy płat ma wymiary 10x12x28 mm. Tarczyca jednorodna, bez zmian ogniskowych. Szyja bez cieni patologicznych.

Pediatra stwierdziła, że wszystko w porządku. Powiedziała też że jedni lekarze uznają normę TSH dla dzieci do 6 lub nawet do 8. Pomimo, że u nas wyniki w porządku czekamy na wizytę u endokrynologa dziecięcego w Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.
Badania tarczycy robiłam córce głownie dlatego bo sama mam niedoczynność i Hashimoto.
Zastanawiam się czy duszności i infekcja mogły mieć wpływ na wysokość TSH ? Czy wynik 8,2960 to błąd laboratorium ?
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-12-21 19:20
olivkaj napisal(a):Witam serdecznie,
właśnie zarejestrowałam się na forum z polecenia pewnej osoby. Powiedziała mi ze moderator ma tu ogromną wiedzę i ze być może będzie mógł mi pomóc. Chodzi o moją niespełna 6 letnią córkę. Zrobiłam jej jakos na wiosnę badania krwi w tym tsh, które wyszło powyżej 6, ft4 - 1,34. Wizyta u endo, zlecone powtórne badania, tam znow tsh w okolicy 6. Zlecone usg w którym wyszła "mała tarczyca" tzn płat prawy 1,4 ml, płat lewy 0,8 ml. Z tym wszystkim poszłyśmy do endo, która powiedziała żeby wyjechać nad morze i po przyjeździe zrobimy jeszcze raz badanie.W razie wysokich wyników zaczniemy podawac hormony. Noo to po przyjeździe tsh wyniosło 8,89, a ft4 - 1,24. Z tymi wynikami traiłam do poradi Endokrynologicznej w Centrum Zdrowia Dziecka gdzie dr nie stwierdziła na podstawie tych wszystkich wyników niedoczynności tarczycy. A ja już nie wiem co mam robic i kogo słuchac. Dlatego BŁAGAM o pomoc, MOderatora szczególnie!


Przede wszystkim napisz jaki był powód robienia badań. Coś Cię zaniepokoiło? W rodzinie ktoś chorował na choroby tarczycy? Czy córka choruje lub chorowała w przeszłości na jakieś przewlekłe choroby? Bierze jakieś leki?
Co do wyników. Mniej więcej od 5 roku życia TSH fizjologicznie spada. Norma dla dzieci 5 letnich jest do 6,00, natomiast w wieku 14 lat jest to do 5,00. Dlatego jak sama widzisz te TSH u dzieci spada bardzo powoli. Dlatego nawet 7-8 letnie dzieci z TSH na poziomie 6,00 mogą nie być chore na chorobę tarczycy.
fT4 u córki jest na bardzo dobry poziomie bo w tym wieku norma to ok. 0,8-1,7 ng/dl. Dlatego tutaj ja się nie dziwie że lekarz nie przepisał hormonu. Przy takim wyniku nawet 12,5 mcg lewotyroksyny mogłoby być za dużo.

Mam tylko wątpliwości co do postępowania lekarza, bo mógł się pokusić o 2 rzeczy.
1. Sprawdzić poziom przeciwciał anty TPO i anty TG aby wykluczyć/potwierdzić autoagresję czyli chorobę Hashimoto. Oczywiście w tym wieku autoagresja jest mało prawdopodobna ale jednak jest. U dzieci niestety dość długo Hashimoto nie widać w USG, dlatego tutaj wytyczne mówią aby opierać się na przeciwciałach a nie USG.
2. Sprawdzić dodatkowo fT3. Jeżeli wynik będzie w normie, to przy prawidłowym ft4 można zapomnieć o chorobie tarczycy i na rok odpuścić dalszą diagnostykę. Jeżeli fT3 będzie poniżej normy będzie można rozważyć jednak niedoczynność i wprowadzić małe dawki l-tyroksyny. Przy fT3 powyżej normy lub w górnej granicy, możemy mieć wtedy do czynienia z niedoczynnością tarczycy z powodu niedoboru jodu i jod powinien być jedynym wtedy lekiem jaki zostanie podany.

Co mogę doradzić. Aby córki co chwilę nie kłóć (mam 6 letnią córkę więc wiem co mówię), zrób za jakiś czas komplet badań tarczycowych czyli TSH, fT3, fT4 i jeżeli będziesz miała więcej gotówki Anty TPO i Anty TG. Wtedy z całym pakietem łatwiej jest coś mądrego doradzić.
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-12-21 19:22
paptyczka napisal(a):
Zastanawiam się czy duszności i infekcja mogły mieć wpływ na wysokość TSH ? Czy wynik 8,2960 to błąd laboratorium ?


Infekcję ale poważne infekcje wpływają na poziom TSH. U dzieci trudno powiedzieć co jest poważną infekcją a nie co, dlatego trudno Ci odpowiedzieć jednoznacznie.
napisał/a: olivkaj 2015-12-21 22:59
Djfafa, przepraszam w natłoku myśli nie napisałam... Córka miała wykonane przeciwciala i ich nie ma. A ft3 uparcie lekarze nie chcą dac bo tłumaczą ze jak ft4 jest w normie to ono wynika z ft3 ( czy jakoś tak). Mój ojciec jak się okazało na starość ma Hashimoto A ja mam guzki na tarczycy. Moja babcia miała nadcZynność i wole. Córka przyjmuje jedynie Wit d3 bo bolą ja nogi A jej wynik wyjściowy to 7. Zrobiłam jej badania od tak poprostu. Jest duża dziwczyna bo ma 121 cm i 25 kg. Urodziła się jako wczesniak w 35tc i już wtedy była duża jak na swój wiek bo miała 54cm i 2840 g
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-12-22 06:25
Jej wynik wyjściowy 7 to wynik 25OH? Strasznie chaotycznie piszesz.
fT3 służy między innymi diagnostyce niedoboru jodu, dlatego warto zrobić, a jak lekarze nie chcieli dać, to mogłaś zrobić dodatkowo (koszt ok. 20 zł). Wiesz skoro nie ma objawów, a fT4 ma córka idealne, TSH może być również dobre jeżeli chodzi o wiek, to nie dziw się, że lekarze nie chcą ją leczyć. Bo na podstawie tego co napisać nie ma ku temu wskazań.
Natomiast jako rodzić doskonale Cię rozumiem, że dociekasz. Dlatego za jakis czas zrób TSH, fT3 i fT4.
napisał/a: olivkaj 2015-12-22 09:41
Tak, wynik d3 25 oh to 7, po 3 miesiącach suplementacji było 25. Ja nie mam pretensji że nie chcą jej leczyć i na siłę przypisywać chorobę tylko w dobie " specjalistów" nie wiem, który lekarz ma rację. Bo w Lux med dostałaby już dawno leki A w CZD nie ma choroby...
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-12-22 09:45
Zrób za jakiś czas komplet badań i wtedy zobaczymy.
napisał/a: olivkaj 2015-12-22 09:47
I jeszcze chciałam dopytać o ten jod, tzn dlaczego po miesiecznym pobycie nad morzem tsh tak uroslo?
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-12-22 10:07
Skoro wyeliminowaliśmy autoagresję to takim powodem może być uzupełnianie jodu, bo wtedy może TSH rosnąć.