niski testosteron jakie badania

napisał/a: magnus23 2015-10-16 16:52
Witam, miesiąc temu dowiedziałem się, że prawdopodobnie od ładnych paru lat jestem chory na zapalenie prostaty. Moje objawy to bardzo częste sikanie i niestety słabe libido oraz kłopoty z erekcją. Kilka dni temu zrobiłem badanie poziomu testosteronu i wyszedł 328 ng przy widełkach na kartce 280-800. Wiadomo, że ten wynik dla 23 letniego mężczyzny jest co najmniej bardzo słaby. W związku z tym, że nie stać mnie na wizytę prywatnie chciałbym państwa spytać jakie dodatkowe wyniki mam zrobić żeby znaleźć przyczynę tak niskiego poziomu tego hormonu? Dodam, że nie mam depresji, ważę 88 kg przy wzroście 183 cm, nie narzekam na kruchliwość kości, jedynie leczyłem się na nerwice do czerwca tego roku antydepresantami, wielkość narządów płciowych w normie. Udzielałem się już na tym forum w wątku urologia lecz teraz chciałbym się zwrócić o pomoc do Państwa. Dziękuję.
napisał/a: xear 2015-10-16 18:34
testosteron, Lh, fsh, prolaktyna, estradiol
napisał/a: magnus23 2015-10-16 19:04
Czy jest jakaś inna możliwość wyrównania testosteronu niż jego podawanie do końca życia? Nie mam innych objawów niż slabe libido i kłopoty z erekcją, nie wiem czy to wystarczający powód do brania testo na stałe? Dzięki za poprzednią odpowiedź
napisał/a: xear 2015-10-16 19:28
magnus23 napisal(a):Czy jest jakaś inna możliwość wyrównania testosteronu niż jego podawanie do końca życia? Nie mam innych objawów niż slabe libido i kłopoty z erekcją, nie wiem czy to wystarczający powód do brania testo na stałe? Dzięki za poprzednią odpowiedź

Powiem tak, jeśli jajka masz ok. Czyli z badań by wyszło że masz niske lh i fsh. To lekarze przypisują clomid i wtedy wiadomo czy jajka działają .Jak działają to testosteron sie zwiększa. Ale clomid nikomu nie pomógł, bo po odstawieniu wszystko wraca do wartości jakie były.

Jak jajka nie działają, to robisz test na płodność. I jak wyjdzie że nie jesteś płodny, to nie ma co się męczyć tylko walić testosteron.
Przeczytaj sobie wątek o hipogonadyzie, tam masz posty jak sie ludzie próbują leczyć z niskiego testosteronu.
napisał/a: magnus23 2015-10-16 19:56
no a to, że brałem antydepresanty i wieloletnie zapalenie prostaty nie ma wpływu na testo??? Dzieki
napisał/a: xear 2015-10-16 20:24
magnus23 napisal(a):no a to, że brałem antydepresanty i wieloletnie zapalenie prostaty nie ma wpływu na testo??? Dzieki


Wiesz to zależy od ciebie, jeśli wcześniej nie miałeś problemów ze sprzętem i z testosteronem, to na pewno to zapalenie mogło wpłynąć na twój dzisiejszy stan.

Antydepresanty obniżają libido. Depresja może obniżyć testosteron, ale nie tak drastycznie.
napisał/a: PanRada 2015-10-19 00:18
Przyjmowanie leków antydepresyjnych jak najbardziej może prowadzić do zaburzenia gospodarki hormonalnej. Jeżeli nie masz funduszy na zrobienie wszystkich badań hormonów które Ci wyżej wskazano to zacznij od badania prolaktyny. Przyjmowanie leków z tej grupy może prowadzić do zwiększenia wydzielania prolaktyny, co z kolei hamuje syntezę testosteronu.
Jak dawno zakończyłeś przyjmowanie antydepresantów? Jaki to był lek? Syntetycznym testosteronem narazie głowy sobie nie zaprzątaj.
napisał/a: magnus23 2015-10-19 16:10
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Leki antydepresyjne skończyłem pod koniec czerwca tego roku, a brałem je przez 13 miesięcy. Niestety dzisiaj powtórzyłem i wynik 3,03 ng/dl. Jestem załamany, tym bardziej że nie mam objawów typowych dla hipogonadyzmu (mam postawną, męską sylwetkę, 7 lat uprawiałem wyczynowo koszykówkę, nie mam problemów z nadmiernym spaniem w dzień, kruchość kości też odpada - nigdy niczego nie złamałem). Jedynie ta erekcja i libido (mam zapalenie prostaty). To co teraz zwróciło moją uwagę to brak zarostu na policzkach w wieku 23 lat ale z tego co czytam to kwestia genetyki? Dodam, że ogólnie na całym ciele mam męski zarost, na narządach płciowych również plus wielkość penisa i jąder w normie ( jądra mechanicznie badał urolog i nie stwierdził żadnych odchyleń. Ostatnio nawet zapytałem koleżanki czy wyglądam męsko i na swój wiek i powiedziała, że wyglądam bardzo męsko, sam nie wiem co myśleć gryzie mnie to strasznie. Czy ja już się kwalifikuje do tej terapii zastępczej testosteronem... :( ?
napisał/a: xear 2015-10-19 18:37
Tak jak pisalem mozesz miec hipogonadyzm, jakis uraz glowy mogl go spowodowac i przez to masz slaby sygnal z mozgu aby jadra produkowaly testostron. Tak jak ci mowilem lh, fsh, prolaktyne, e2 musisz zrobic. Jak nie masz hajsu idz do endokrynologa. Czy sie nadajesz na leczenie, wiekszosc lekarzy powie ze nie bo testosteron jest w widelkach. Masz 2 drogi albo chodzic po lekrzach i stracic duzo czasu, albo samemu na szybko zrobic badania. Wtedy wiecej moge Ci powiedziec.
napisał/a: magnus23 2015-10-19 19:12
Z tego wszystkiego dzwoniłem dziś do urologa i powiedział, że mój niski testosteron może być spowodowany przewlekłym zapaleniem prostaty i ze jak doprowadze gruczoł krokowy do ładu to się ten poziom podniesie. Sam już nie wiem co o tym myśleć, fakt pozostaje mi zrobić tylko badania
napisał/a: PanRada 2015-10-20 16:53
Gruczoł krokowy nie ma wpływu na produkcje testosteronu. Stan zapalny prostaty mógłby wpływać na to pośrednio, gdyby stan zapalny przeniósł się na jądra, które odpowiadają za produkcje hormonu. A sam napisałeś ze urolog badał jądra i nie stwierdził żadnych odchyleń. Zrób badanie prolaktyny, fsh i lh. Zobaczymy jakie wyniki wyjdą i co można jeszcze doradzić przed wizytą lekarską.


magnus23 napisal(a):Z tego wszystkiego dzwoniłem dziś do urologa i powiedział, że mój niski testosteron może być spowodowany przewlekłym zapaleniem prostaty i ze jak doprowadze gruczoł krokowy do ładu to się ten poziom podniesie. Sam już nie wiem co o tym myśleć, fakt pozostaje mi zrobić tylko badania
napisał/a: magnus23 2015-10-20 21:00
Dzięki, jeszcze ostatnie pytanie czy ja będę to musiał dożywotnio leczyć czy da się jakoś to pobudzić żeby testosteron sam się produkował ? Pzdr