Niski puls, niskie ciśnienie, czy to groźne ?

napisał/a: -misiek-88 2010-01-24 02:05
Witam, mam 22 lata, ważę 64kg, i mam 174cm wzrostu, ostatnio zaniepokoiłem się
trochę moim pulsem i ciśnieniem.
Od jakiegoś czasu zacząłem wieczorami mierzyć ciśnienie i puls spoczynkowy.
Ciśnienie przeważnie jest w granicach 116/63 a zdarza się również 115/60 rzadziej trochę wyższe.
Natomiast puls przeważnie utrzymuje się w granicach 47-57 bardzo rzadko przekracza 60.
Ciśnienie zacząłem mierzyć ponieważ od jakiegoś czasu odczuwam osłabienie,
senność szczególnie rano nie mogę się podnieść z łóżka czuje się wtedy bardzo słaby,
i od czasu do czasu coś mnie kuje po lewej stronie pod żebrami, czasem taki chwilowy
przeszywający ból pogłębiający się przy wdechu, zwykle puszcza po chwili ale jest bardzo
nieprzyjemny czasem nie mogę się ruszyć (ostatnio rzadko się pojawia) i czasem zdarzają się duszności
Stąd te pomiary ciśnienia, bo to jedyne co mogę sam w domu sprawdzić.
Robiłem też ekg, rtg klatki piersiowej (wyszło w normie) oraz morfologie, co prawda wyników morfologi
nie miałem w rękach tylko byłem umówiony na tel. z lekarzem który powiedział mi że morfologia wyszła
przyzwoicie (coś tam wspomniał o tarczycy że minimalnie zawyżona albo zaniżona nie pamiętam, ale nie ma się co martwić
bo nie jest źle)
Co sądzicie o tym pulsie i ciśnieniu, o czym może to świadczyć ? Dodam że nie jestem sportowcem, ostatnio
w ogóle nie uprawiam żadnego sportu, jak gdzieś wychodzę to zawsze samochód, a no i ostatnio przez pół
roku pracowałem na lakierni (lakiery spirytusowe) od miesiąca tam nie pracuje, jeżeli to też mogło by być
przyczyną takich dolegliwości. Czy to poważny problem ? co można podejrzewać ?
Za wszystkie odpowiedzi wielkie dzięki.
napisał/a: dimedicus 2010-01-24 08:19
Ciśnienie rozkurczowe jest za niskie a puls jeśli nie jest poniżej 50 nie jest szkodliwy,jeśli jednak spada poniżej 50( bradykardia) wymaga sprawdzenia.(proszę udać się do kardiologa)Przyczyn może być kilka:nadmiar potasu,niedokrwienie,niedoczynność tarczycy(wymaga też dokładniejszego badania)wszystko może wskazywać na problem z sercem.
napisał/a: -misiek-88 2010-01-24 12:36
Jeśli chodzi o puls to przeważnie się utrzymuje w dolnej granicy 50 (52, 56)
Ale czasami spada np. wczoraj wieczorem miałem 46 a dziś rano 49, później
podniósł się na 56 i tak mniej więcej się teraz utrzymuje.
A ciśnienie dzisiaj przy tym rano było 116/61 a teraz było 133/69.
Dzisiaj ogólnie czuje się dobrze, chociaż jak się obudziłem to byłem
słaby, ale jak już się podniosłem to po chwili się poprawiło.
napisał/a: dimedicus 2010-01-24 16:06
Jeśli nie ma innych objawów jak utraty przytomności czy omdleń nie wymaga leczenia.Nie zaszkodzi wykonać badań kontrolnych.
napisał/a: -misiek-88 2010-01-24 21:28
A czy to normalne że gdy zrobię 10 pompek 50 przysiadów to puls
po zmierzeniu zaraz po ćwiczeniach jest = 74 ?
napisał/a: dimedicus 2010-01-24 21:47
Może takie być.Wiesz tak myślę,że warto zrobić próbę wysiłkową tylko czy zechce Cię kardiolog skierować ale holtera można podłączyć.
napisał/a: -misiek-88 2010-01-24 23:16
Postaram się udać do lekarza w najbliższym czasie, jeżeli
będę wiedział coś więcej to napiszę. Dziękuje za rady, pozdrawiam.