Niski poziom żelaza u dziecka - interpretacja wyników

napisał/a: hubert74 2011-12-06 22:13
Witam
Mam pytanie , co może być przyczyną niskiego utrzymującego się od długiego czasu niskiego poziomu żelaza i ferrytyny . dziecko ma 10 i 1/2 miesiąca, żywiony jest obecnie normalnie (mięso, zółtko, marchewka, zupki, jogurty dla dzieci), nie jest może bardzo "żarty" ale też nie jest niejadkiem. od dwóch miesięcy podajemy po 4 ml dziennie a mimo tego poziom żelaza się obniżył.
w sierpniu : żelazo 37 ferrytyna 8,3
5 października od wtedy podajemy żelazo : żelazo 33, ferrytyna 5,5, retikulocyty 5
30 listopad: żelazo 15, ferrytyna 18,8, retikulocyty 12.

muszę dodać iż dziecko jest bardzo ruchliwe, raczkuje, brak oznak anemii , morfologia w normie, odnośnie czerwonych krwinek dolne poziomu :
RBC 5,22
HGB 13,1
HCT 39,3
MCV 75,4
MCH 25,1
MCHC 33,3
MPV 7,2
nieznacznie przekroczone
LYMPH 49,8
LUC 0,44

Bardzo proszę o jakąś interpretację, z czego może wynikać niski poziom żelaza i ferrytyny. pediatra uspokaja że morfologia jest ok.
pozdrawiam
HK
napisał/a: opilek 2011-12-07 05:47
Żelazo w surowicy stanowi bardzo niewielki odsetek ustrojowych zapasów żelaza i do tego jego poziom w surowicy zmienia się nawet w ciągu dnia. Dużo bardziej wartościowym parametrem jest ferrytyna, która u Pani dziecka jest w normie. Wyniki morfologii również są bez zastrzeżeń dlatego nie podnosiłbym alarmu z powodu obniżenia poziomu żelaza.
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-12-07 07:40
A z jakiego powodu sprawdzane było żelazo i ferrytyna?
napisał/a: hubert74 2011-12-07 18:41
Dziękuję za szybką odpowiedź.
ferrytyna zgodnie z wynikami jest również poniżej normy, jednak podejrzewam że jest to norma dla dorosłych, a nigdzie nie mogę znaleźć normy dla takich maluchów.
W sumie pediatra powiedziała to co pakus i nie dała już recepty na żelazo. Przerwaliśmy więc podawanie. spróbujemy pozyskiwać żelazo z żywności (natka pietruszki, żółtko, szpinak, mięso) + oczywiście wit. C żeby poprawić przyswajalność.

W odpowiedzi dla djfafa : Podstawą do oznaczenia poziomu żelaza była niska wartość MCV na poziomie 70 (poniżej normy)-podejrzenie anemii.

Pozdrawiam
HK
djfafa
napisał/a: djfafa 2011-12-07 18:51
Lekarz podejrzewał anemię mikrocytarną? Wiesz wyniki nie powalają na kolana, ale chyba tak jednoznaczenie nie można tutaj mówić o anemii. Ale nasz expert na pewno dokładnie Ci to wytłumaczy.
napisał/a: opilek 2011-12-07 19:06
Normy dla dorosłych nie znajdują zastosowania u dzieci. W tym wieku te wyniki są jak najbardziej w porządku
Ferrytyna od 6 miesięcy do 15 roku życia może mieścić się w granicach 7-140 ng/ml
Żeby nie było że ja to sobie wymyślam stronka z wynikami u dzieciaków
https://www.pediatriccareonline.org/pco/ub/view/Pediatric-Drug-Lookup/153930/0/normal_laboratory_values_for_children?amod=aapea&login=true&nfstatus=401&nftoken=00000000-0000-0000-0000-000000000000&nfstatusdescription=ERROR%3a+No+local+token
Nie ma tam co prawda ferrytyny ale proszę mi uwierzyć, że tak jest.