Niski poziom WBC a dieta ?

napisał/a: pawel14 2006-11-30 18:46
Witam. Jestem honorowym dawca i od czasu do czasu oddaje krew w centrum krwiodawstwa. Ostatnio mialem donacje 2 lata temu i wszystkie wyniki byly w normie. Od okolo pol roku przeszedlem na diete wegetarianska i znacznie ograniczylem produkty zwierzece - rezygnacja z miesa i male ilosci sera i jajek. W ubiegym tygodniu chcialem oddac krew, lecz po wstepnych badaniach okazalo sie, ze moje wyniki sa bardzo zle - glownie z powodu bardzo niskiej ilosci bialych krwinek, bo czerwone byly w normie. Chcialem zapytac sie, czy dieta moze byc powodem tak drastycznej zmiany WBC. Oto pelne wyniki :

WBC 1.7 K/ul
LYM 0.9
MID 0.1
GRAN 0.8

RBC 5.02 M/uL
HGB 16.4 g/dL
HCT 47.5 %
MCV 94.7 fL
MCH 32.7 pg
MCHC 34.5 g/dL
RDW 15.5 %

PLT 122 K/ul
MPV 7.8 fL

A moze sa jakies inne potencjalne powody, badz badania dodatkowe, ktore moga cos wyjasnic. Oczekuje na wszyskie propozycje i podpowiedzi i pozdrwaiam czytajacych.
napisał/a: Peter 2006-12-01 07:56
Powiem tak, praktycznie to Ty jesteś weganinem i na dokładkę zastosowałeś tą dietę w sposób drastyczny. Osłabienie organizmu widoczne jest w obrazie białokrwinkowym i poziomie hemoglobiny. Szukanie innych przyczyn niż dieta jest na razie bezsensowne. Weź pod uwagę, że jesteś dawcą krwi. Organizm nie jest w stanie skompensować braków bez właściwego odżywiania. Człowiek nie jest wyłącznie roślinożercą. Pomyśl o tym i przymajmniej nie wyłączaj ze spożycia jajek i przetworzonych produktów mlecznych, głównie sera i jogurtów, bo surowego mleka nigdy nie polecałem i nie polecam.