Niski poziom testosteronu i cholesterolu - jaka zależność?

napisał/a: Ruffles 2013-02-26 22:34
Na początek chciałbym się przywitać ze wszystkimi:)

Mam taki problem. Ostatnio robiłem sobie badania między innymi profil lipidowy i testosteron. Już któryś raz z kolei wychodzi mi, że cholesterol całkowity mam poniżej normy (119mg/dl, norma 140-200), przy czym LDL jest też bardzo blisko minimum (ostatnio robiłem badania 2 lata temu i LDL był poniżej normy). Dodatkowo pierwszy raz zrobiłem jeszcze badanie na testosteron i okazało się, że również jest on poniżej normy (230ng/dl, norma 240-1500).

Jak można te dwie rzeczy powiązać? Który z którego powinien wynikać? Czy to cholesterol jest powodem niskiego testosteronu czy odwrotnie (aby zacząć szukać przyczyny)? Mam 28 lat. Reszta wyników idealna (w tym TSH w normie, wątroba w normie). Ogólnie od dłuższego czasu jestem trochę życiowo "pasywny" i wygasły. Zawsze prowadziłem niestety bardziej siedzący tryb życia, chociaż dbałem o diety, itp,. Ostatnio mało ruchu i sporo stresu - myślałem, że to jest powód, ale wynik po 2 latach się powtarza jak widać.

Jaka może być zależność tych wyników? Ewentualnie jeszcze co warto sprawdzić, co jest zależne od takich wyników? Oczywiście wkrótce i będę się z lekarzem konsultować, ale jestem otwarty na wszelkie informacje.

Dziękuję.
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-02-27 07:32
Zależność jest taka że z cholesterolu powstaje testosteron i być może u Ciebie niski testosteron związany jest z nikim cholesterolem.
napisał/a: Ruffles 2013-02-27 08:38
djfafa napisal(a):Zależność jest taka że z cholesterolu powstaje testosteron i być może u Ciebie niski testosteron związany jest z nikim cholesterolem.


A czy może wiadomo który cholesterol wchodzi w skład tworzenia testosteronu? HDL/LDL? To LDL zawsze był u mnie za niski, a HDL i trójglicerydy były raczej w środku normy.