Nifuroksazyd

napisał/a: Brokuła 2014-04-01 21:18
Mam zamiar zastosować lek Nifuroksazyd. W związku z tym mam dwa pytania:
Czy ten lek zabije bakterie które są obecne co najmniej rok ?
Czy po trzech dniach stosowania i np. jednym dniu przerwy można do niego wrócić?
Stoperan i smecta na mnie nie działają, a Loperamid czasem. Proszę o pomoc.
napisał/a: Wasztyl 2014-04-01 22:04
Nifuroksazyd stosujemy w dawce 800mg na dobę w 2-4 dawkach podzielonych. Stosujemy max 7 dni. Jak po 2-3 dniach objawy nie ustępują jest duża szansa, że nie ustąpią. Podczas stosowania leku nie spożywamy soków, surowych warzyw i owoców, pikantnych produktów oraz alkoholu(!).

Substancja czynna Stoperanu i Loperamidu jest taka sama - nie leczy tylko zatrzymuje(!).

Podstawowe pytanie: co się dzieje, od jak dawna, jakie inne objawy temu towarzyszą + wiek, stres, dieta (?)

Pozdrowienia:)
napisał/a: Brokuła 2014-04-02 09:06
Mam stwierdzone złe wchłanianie, przyczyna jest nieznana. Szkodzą mi praktycznie wszystkie produkty. Lekarz odmówił skierowania na badanie bakteriologiczne kału i przepisał Xifaxan. Co pan myśli o tym leku?
napisał/a: Wasztyl 2014-04-04 22:18
Xifaxan zabije wszystkie bakterie w przewodzie pokarmowym - o ile one są przyczyną. Wydaje mi się, że konieczna jest kolonoskopia z pobraniem wycinków oraz gastroskopia z pobraniem wycinku z dwunastnicy (celiakia).

Gastroenterologia w Polsce trochę kuleje, diagnoza w przypadku przewlekłych stanów zapalnych jelit jest bardzo trudna a często wręcz niemożliwa. Przyczyn Twojego stanu może być wiele, niestety - nietolerancja glutenu, zapalenie jelit, jelito drażliwe itd.

Od kiedy te objawy się utrzymują? Co je nasila?
napisał/a: MOJA PORADA 2014-04-05 12:58
Myślę, że mogłabyś zastosować preparat BioGaia-tabl.do żucia(bez recepty). Może wyeliminuj z diety całkowicie gluten na min. 2 tyg.
Myślę również, że mogłabyś wykonać badanie IgE. Pozdrawiam.
napisał/a: Brokuła 2014-04-05 13:11
Miałam już kolonoskopię, USG, badanie krwi w kierunki obecności przeciwciał Igg iga, badanie kału ogólne, alergiczne. Wszystkie wyniki wyszły ujemne tylko gastroskopia wykazała złe wchłanianie, nieokreślone. Badanie his. z dwunastnicy nie wykazało niczego. Objawy mam kilka lat. Jednak od roku jest bardzo źle. Najgorszą biegunkę mam po nabiale no i oczywiście po potrawach smażonych, więc takich nie spożywam. Nabiału zjadam bardzo mało i nie codziennie. Brałam probiotyki, ale nic mi nie pomogły. Leki zmniejszające motorykę spowodowały zaparcia już po pierwszym dniu zażycia leku.
Mam jedno pytanie. Jak długo można zażywać enterol? jeszcze nie próbowałam tego leku.
napisał/a: Wasztyl 2014-04-05 22:57
http://www.urpl.gov.pl/system/drugs/adm/charakterystyka/2012-12-20_enterol_kaps._chpl_blistry_15.11.2012.pdf

Pewnie małe to pocieszenie, ale dużo osób ma taki "niedodiagnozowany" problem.. :/ Czy lekarz przepisał albo sugerował coś co stosuje się w zespole jelita drażliwego albo w stanach zapalnych? Często diagnozę stawia się po tym jak pacjent pozytywnie zareaguje na dany lek.


pozdrawiam
napisał/a: Brokuła 2014-04-06 09:46
napisal(a):Czy lekarz przepisał albo sugerował coś co stosuje się w zespole jelita drażliwego albo w stanach zapalnych?

Nie. Lekarz ogólny przepiał tylko Xifaxan, gdy poprosiłam o receptę na Nifuroksazyd, a do gastrologa wybieram się za miesiąc.

Czy możliwa jest dysbakterioza bez zakażenia jelit? Jakie badanie można wykonać w tym kierunku?
napisał/a: Wasztyl 2014-04-06 23:19
Jeśli próbowałeś z dobrymi probiotykami, a zakładam, że tak i nic się nie zmieniło to pewnie nie dysbakterioza.

Najlepszy obraz może dać kolonoskopia + wycinki - a i tak nie ma pewności czy coś tam zobaczą. Choć na moje oko to jedno ze wspomnianych przeze mnie schorzeń albo jakaś makabryczna alergia pokarmowa, przy czym zespół jelita drażliwego/nieswoiste zapalenie jelit pasuje jak ulał. No i proszę się nie martwić na zapas, bardzo często wystarczy podanie np mesalazyny i jak ręką odjął :)

Pozdrawiam
napisał/a: Brokuła 2014-04-07 08:40
Mam jedno pytanie.
Przeczytałam w internecie, że enterocyty odpowiadają za wchłanianie z jelita cienkiego i przy zakażeniach bakteryjnych są one uszkadzane. Czy to się da zobaczyć podczas gastroskopii? pytam z ciekawości.
napisał/a: Wasztyl 2014-04-09 22:34
No.. nie:D przy kolonoskopii tak, jak pobiorą wycinki to jest szansa, że zobaczą albo nacieki zapalne albo zniszczone kosmki :)

pozdrawiam
napisał/a: joannanr1 2014-04-09 23:05
Ja miałam kolonoskopię , w badaniu wszystko wyglądało prawidłowo.Pobrano jednak wycinki - okazało się ,że to przewlekłe limfocytarne zapalenie jelita grubego.Miałam jeszcze wykluczaną bakterię clostridium difficile.
Bez wycinków nie ma wg mnie pełnej diagnozy.