Nieustannie spływająca wydzielina po tylnej ścianie gardła

napisał/a: Piotrek 1995 2015-12-15 17:54
Witam. Nieustannie spływa mi wydzielina po tylnej ścianie gardła 1,5 roku już. Stosowałem Pronasal(kortykosteroidy) i wodę morską 5 miesięcy i zero poprawy.Miałem już operację na prostowanie przegrody nosowej i na usunięcie przerostu małżowin nosowych dolnych. Miałem robioną gastroskopię, testy skórne ( 20 alergenów), cytologię błony śluzowej nosa. Badania nic nie wykazały, wszystko wyszło dobrze. Nie wiem już co mam robić, lekarze powoli są bezradni już. Jeszcze będę miał robioną tomografię zatok, ale pani doktor stwierdziła, że ujścia zatok mam w porządku, więc nie liczę na dużo. Po operacji nosa i małżowin już wszystko zagoiło się. Pani doktor powiedziała jeszcze, że może zrobi się nowoczesne badanie na żołądek ( mimo, że gastroskopia jest ok) polegające, że cały dzień ma się na nosie jakąś rurkę. Nie pamiętam nazwy tego badania. Jestem już po prostu bezradny, bardzo mnie to męczy, non stop mi spływa, bez względu na porę roku. Alergię mam wykluczoną, bo też byłem u alergolog a. Dodam, że płuczę sobie nos codziennie SInusRinse i czasami mi wychodzi po płukaniu taka biała, w postaci stałej wydzielina z nosa. Jeśli chodzi o spływanie wydzieliny po gardle to jest ona przezroczysta i biała. Jeśli chodzi o moje inne choroby to mam dysfunkcję(zaburzenie) trąbki słuchowej. Bardzo proszę o pomoc, jakie mogą być tego jeszcze przyczyny, bo w internecie też już nic nie mogę znaleźć i jakie badanie jeszcze wykonać sobie. Dziękuję. Czy zaburzenie trąbki może być przyczyną tego ?
napisał/a: Peter 2015-12-16 15:02
A na czym polega ta dysfunkcja trąbki słuchowej? Bez szczegółów nie da się ustalić, czy to może mieć wpływ na spływanie tejże wydzieliny.
Poza tym, czy masz w domu suche powietrze?, jakiś kontakt z pyłem, zanieczyszczeniami powietrza? Jakie jest powietrze w twojej miejscowości? Czy mieszkaniu nie ma jakiś alergenów lub substancji mogących podrażniać (np. aparaty do aromatyzowania powietrza, czy inne.)
Czy ta wydzielina była badana pod kątem bakterii (np. wymaz z tylnej ściany gardła)?
napisał/a: Piotrek 1995 2015-12-16 15:24
Wpierw dziękuję za odzew !
Ogólnie to tak z moimi uszami jest:
Ciśnienie w uszach mam dobre, słuch też dobry, ruchomość trąbki słuchowej w prawym uchu poprawiła się.
Wykonuję ćwiczenia trąbkowe(logopedyczne), żeby wyćwiczyć ten mięsień trąbki słuchowej, zabiegi AMS-a co jakiś czas, oraz baloniki Otovent. Polega na strzelaniu/pykaniu w uszach przy przełykaniu, ziewaniu, gdy robię te ćwiczenia trąbkowe itd.
Pod kątem badań z uszami jest w porządku, badania wychodzą dobrze.
Mieszkam w mieście, w okolicach Warszawy, więc sądzę, że jest suche powietrze. U mnie nikt nie ma problemów z tą wydzieliną w domu. Temperatura w domu wynosi 20- 21 stopni Celsjusza.
5 stycznia mam wizytę u doktor w Warszawie, zapewne na tomografię zatok mnie skieruje.
Ta wydzielina nie była badana pod kątem bakterii.
Zastanawiam się jakie badania jeszcze mogę zrobić, takie coś wypisałem sobie na kartce:
- wymaz z gardła
- wymaz z nosa ( ale chyba to robiłem, bo to jest to samo co cytologia błony śluzowej nosa ? )
- wydzielina z tylnej ściany gardła ( to to samo co wymaz z gardła ? )
- tomografia zatok
-skan organizm pod kątem pasożytów
- IgE ( nie wiem co to oznacza, ale to nie są przypadkiem testy skórne?)
- badanie krwi CRP ( żeby zobaczyć czy w organizmie jest jakiś stan zapalny ostry lub przewlekły )
Ta wydzielina pojawiła się po 15 miesiącach od mojej dolegliwości związanej z uszami.
Bardzo proszę o ukierunkowanie mnie.
napisał/a: Piotrek 1995 2015-12-16 17:02
Pomyłka nie mam suchego powietrza w domu jak coś.
napisał/a: Peter 2015-12-18 14:02
W takim razie bardzo wątpliwe jest, by problem ściekania był wynikiem problemów z trąbką słuchową.
Tak, TK zatok by się przydało.
Wymaz z gardła (z tylnej ściany) jak najbardziej konieczny. Z nosa też można. Co samego wymazu - może być na posiew bakteryjny, a może być na badanie cytologiczne. I to badanie też winno być wykonane, bo bywają stany zapalne tła neutrofilowego, czy eozynofilowego. I tylko takie badanie może to wykazać.
Badanie ogólnego poziomu IgE może wykazać alergię IGE zależną. Specyficzne IgE - to można określić jako badanie skierowane w kierunku konkretnych, określonych alergenów.
Czyli na razie wykonać to, co napisałem. Być może coś te badania wykażą.
napisał/a: Piotrek 1995 2015-12-18 17:34
Dziękuję za odpowiedź. Odezwę się jak będę miał wyniki badań. W pondz idę na wymaz z tylnej ściany gardła oraz na badanie białka C-reaktywnego.
napisał/a: Piotrek 1995 2015-12-23 19:25
Mam wyniki badań.
Badanie białka C-reaktywnego wyszło dobrze tzn. nie mam żadnego stanu zapalanego w organizmie
Wymaz z tylnej ściany gardła ( posiew z górnych dróg oddechowych rozszerzony)
Flory bakteryjnej patogennej nie wyhodowano.
Obecna flora fizjologiczna: Streptococcus z grupy viridans, Neisseria sp.
I jak ten wymaz z gardła panie doktorze Peter ? Co dalej mam robić ? Na razie zrobiłem te dwa badania. Mam teraz zrobić sobie wymaz z nosa na posiew bakteryjny oraz badanie IgE(jeśli tak to jak to dokładnie badanie nazywa się?) Dodam iż, miałem robioną cytologię błony śluzowej nosa na obecność eozynofilów i badanie wyszło dobrze tzn. że nie mam eozynofilów nosie
napisał/a: Piotrek 1995 2015-12-25 21:39
Myślałem jeszcze, żeby zrobić sobie badanie - ruchomość rzęsek w nosie. Koszt nie duży, a chyba warto. Jak Pan myśli ?
napisał/a: Peter 2015-12-28 09:40
Wymaz jest prawidłowy.
Byłbym za wykonaniem badań: IgE ilościowo + panel alergiczny. Możesz załączyć wynik badania cytologicznego?
napisał/a: Piotrek 1995 2015-12-28 11:33
Dziękuję za odzew.
W wyniku cytologii błony śluzowej nosa nie mam dużo napisane, więc napisze:
Nazwa badania Eozynofile
Opis : nie wykryto , w preparacie nie stwierdzono obecności eozynofilów. Preparat skąpokomórkowy.
Dzisiaj zrobiłem sobie właśnie IgE całkowite i wymaz z nosa na posiew bakteryjny. IgE całkowite dzisiaj będzie wynik, a wymaz za 3 dni gdzieś.
IgE ilościowo tzn. ? To jest to samo co IgE całkowite z krwi ? A odnośnie tego panelu alergicznego to miałem robione testy punktowe na alergię i nic mi nie stwierdzono. Mam tam niby uczelenie małe na bylicę(chwast), ale pani alergolog powiedziała, że to kwitnie we wrześniu/sierpniu i na pewno nie ma nic wspólnego z wydzieliną. Tutaj daje odnośnik gdzie wstawiłem te badanie od alergii: http://zapodaj.net/7a0b33d023cfe.jpg.html .
napisał/a: Peter 2015-12-28 14:06
Szkoda, że badanie cytologiczne tylko ograniczono do eozynofilii. Warto byłoby powtórzyć to badanie, ale w pełnym zakresie tj. z wyszczególnieniem rodzaju komórek, obecności komórek rzęskowych, obecności bakterii, śluzu. To da lepszy obraz. Co do alergii, to poszerzyłbym te testy alergiczne o panel pokarmowy.
IgE ilościowo, czy całkowite to jest to samo.
napisał/a: Piotrek 1995 2015-12-28 14:12
OK. Najpierw poczekam na te dwa wyniki badań: IgE całkowite, wymaz z nosa rozszerzony. Za kilka dni dam odp dotyczącą tych badań. W przyszłym tyg mam wizytę u otolaryngologa: spytam się go odnośnie tej cytologii jeszcze i zapewne skierowanie na tomografię zatok dostanę. Będę w razie czego pisał. Dziękuję panie doktorze Peter ! :)