Nieustannie spływająca wydzielina po tylnej ścianie gardła

napisał/a: Piotrek 1995 2016-02-04 11:43
Ok. Dziękuję. Będę informował w razie czegoś o przebiegu dalszym.
Pozdrawiam!
PS: A te naświetlenie laserem tej zmiany na czym polega mniej więcej ? Pierwszy razy o takim czymś słyszę. Drogie to jest, długo to trwa, i jaki czas powrotu do zdrowia jest( rekonwalescencja) ?
napisał/a: Peter 2016-02-04 13:29
Takie lasery mają przychodnie rehabilitacyjne. Dawniej była lampa sollux (ona dalej jest), ale laser w obecnej dobie jest skuteczniejszy. Musisz zorientować się, czy taka przychodnia jest w twoim mieście (okolicy). Prawdę mówiąc, takie skierowanie mógłby dać laryngolog i wg. mnie są podstawy ku temu. Ale może nie chce, nie wie, nie jest przekonany.
Sam zabieg jest prosty, trwa ok 15 min, polega na naświetlaniu wiązką lasera o odpowiedniej mocy (niskiej) w tym przypadku zatok/zatoki szczękowej. Po zabiegu nie wolno wychodzić bezpośrednio na zewnątrz, jak jest zimno. Bo rozgrzane tkanki są bardzo narażone na zimno i zamiast pomóc, można jeszcze bardziej sobie zaszkodzić. Oczywiście, personel podaje instrukcje.
Poprawa to bardzo indywidualna sprawa. Zwykle po 10-ciu zabiegach jest efekt.
Kosztów obecnie nie znam.
napisał/a: Piotrek 1995 2016-02-04 15:01
Dziękuję!
napisał/a: Piotrek 1995 2016-02-13 08:08
http://rhinoforum.pl/program
W 2016 roku od 1-3 grudnia ma być poruszany temat spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła.
Słyszał coś Pan o tym może ? W 2015 roku też poruszali te zagadnienie o to rozpis co było wtedy o tym:
SPŁYWANIE PO TYLNEJ ŚCIANIE GARDŁA – PRZEKLEŃSTWO LARYNGOLOGA
Moderator: prof. dr hab. Paweł Stręk
Katar zanosowy – trudności diagnostyki mikrobiologicznej
prof. dr hab. Małgorzata Bulanda
Przewlekły kaszel – spojrzenie pulmonologa
prof. dr hab. Lucyna Mastalerz
Przewlekły kaszel – spojrzenie laryngologa
dr med. Magdalena Arcimowicz
Choroba refluksowa okiem chirurga
prof. dr hab. Andrzej Budzyński
Czy laryngolog może rozpoznać refluks żołądkowo-przełykowo-gardłowo-krtaniowy?
dr med. Anna Domeracka-Kołodziej
napisał/a: radek07 2016-02-13 12:57
Jakie miałeś objawy przed operacją?
Czy twój stan pogorszył się po operacji?
napisał/a: Piotrek 1995 2016-02-13 13:10
Spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła.
Stan po korekcji przegrody nosa oraz małżowin nosowych dolnych nie poprawił się i nie pogorszył.
napisał/a: radek07 2016-02-13 13:48
Możesz przesłać pełny wynik tomografii?
napisał/a: Piotrek 1995 2016-02-13 14:07
Mam tam wszystko w porządku(wszystko jest poprawne i dobre) oprócz tego
'' W zachyłku zębodołowym prawej zatoki szczękowej na poziomie zębów trzonowych miękko tkankowe zgrubienie około 13 mm - może to być polip''
Otorynolaryngolog stwierdził, żeby za pół roku powtórzyć tomografię. Powiedział, że to może nawet być nie polip tylko jakaś wydzielina.
TK zatok miałem robioną po operacji już, bo wcześniej chirurg nie chciał jej robić.
napisał/a: Peter 2016-02-16 18:23
Trudno bym nie słyszał o przewlekłym zespole spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Takie wątki tu na forum są i często odpowiadałem. To faktycznie trudny temat i trudna diagnostyka. Czasem udaje się znaleźć przyczynę, ale jednak często nie. Ja byłbym za wersją, ze przyczyna tego problemu tkwi w twoich zatokach. Jak je wyleczysz, problem winien się zmniejszyć, lub ustąpić. Ale gwarancji nie ma.
napisał/a: Piotrek 1995 2016-02-16 18:41
Witam. Byłem dzisiaj u dr Szwedowicza w Optimum ( będzie mnie teraz kierował, bo wcześniej to różnych miałem. Wydaję się to bardzo inteligentny, ogarnięty lekarz )
Na 100% wydzielina nie jest od dysfunkcji trąbki słuchowej. Trąbka słuchowa może w jakiś sposób nasilać objaw spływającej wydzieliny.
Nadal mam stosować te same leki.
We czwartek mam badania okresowe ( dotyczące trąbki słuchowej, czyli ciśnienie w uszach , ruchomość trąbki, słuch itd)
Tomografię zatok powtórzyć za pół roku mam. Może to też dobrze, bo zobaczy się czy ten polip rośnie, czy może go wcale już nie będzie).
Więc dalej trzeba walczyć. Później sobie zrobię jeszcze dokładniejszą cytologię, może ruchomość rzęsek w nosie i pH-metrię przełyku. Dziękuję dr Peter za odpisywanie mi na moje pytania. Mam nadzieję, że za jakiś czas stan trąbki słuchowej poprawi się. Może za pół roku, rok :). I potem może ta wydzielina zmniejszy się/ przejdzie. Nadzieja jest !
napisał/a: Piotrek 1995 2016-06-13 16:36
Dr Peter zrobiłem cytologię nosa. Jutro będę miał wynik i wkleję go tu.
Na razie mam opis taki ( bez cytogramu ). Jutro wstawię cytogram.
Neutrofilowy nieżyt nosa zaznaczoną metaplazją w kierunku nabłonka płaskiego.

Co to oznacza ?
Dodam jeszcze, że w przyszłym roku będę miał operację endoskopową zatok. Będę miał tam usuwany polip w zatoce szczękowej, poszerzenie ujścia zatok ( bo są bardzo cienkie, ale drożne są mimo wszystko ) oraz wypłukanie zatok Hydrodebriderem z tzw. biofilmu bakteryjnego.
Czy ta operacja pomoże w związku z tym wynikiem w cytologii?
napisał/a: Piotrek 1995 2016-06-14 07:13
Cytogram
Tam wcześniej zamiast zatok cienkich powinno być zatoki wąskie mam.