nietolerancja/nadwrażliwość na gluten

napisał/a: mademoiselle_83 2012-09-19 20:29
witam!
zwracam się z pytaniem-jak można potwierdzić problemy spowodowane glutenem? jakie badania?
Ostatnio robiłam badania IgA, IgM, IgG, IgE-wszystkie w normie. ale robiłam ogólnie, nie wiem czy w przypadku diagnozowania nietolerancji glutenu musiałabym bardziej coś uszczegółowić...
z góry dziękuję za odpowiedź
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-09-19 23:03
Witam,
A jakie masz objawy że są podejrzenia na nietolerancję glutenu?
Badania diagnostyczne jakie wykonuje się w Celiakii to:

1.Przeciwciała przeciwretikulinowe (ARA) w klasie IgA i IgG,
2.Przeciwciała przeciwgliadynowe (AGA) w klasie IgA i IgG,
3.Przeciwciała przeciwko endomysium (EMA) także w klasie IgA i IgG, uważane za bardzo czuły (100%) i swoisty (99%) marker choroby,
4.Przeciwciała w klasie IgA przeciwko transglutaminazie tkankowej.


Pozdrawiam
napisał/a: mademoiselle_83 2012-09-19 23:12
właściwie ze strony układu pokarmowego nie mam żadnych dolegliwości, ale szukam jakiejkolwiek przyczyny mogącej wyjasnić moje dolegliwości. Od lat lecze się na infekcje ginekologiczne. Teraz dochodza dziwne objawy skórne- pachy wyglądające jak uczulenie na dezodorant, ostatnio swędzące zmiany na twarzy, które po kilku dniach-tygodniach uspokajają się. dermatolog stwierdza, że to atopowe zapalenie skóry. Ogolnie czuję się zdrowa, b. rzadko choruję, nie pamiętam kiedy ostatnio brałam antybiotyk inny niż od ginekologa. Lekarz rozkłada rece-nie wie dlaczego ciągle cos mi sie dzieje. W internecie przeczytałam, że własnie takie 2 objawy tez mogą sugerować problemy z glutenem... ehhh-jestem zdesperowana, na skraju wytrzymania i czepiam sie juz czegokolwiek...
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-09-19 23:24
Test na tolerancję glutenu - OK.
Jeżeli wyjdzie nietolerancja to możemy mieć tutaj do czynienia z Celiakii atypową - czyli objawy występujące spoza przewodu pokarmowego.
Zwróć również uwagę na swoje odżywianie czy któryś produkt spożywany codziennie nie powoduje zmian skórnych.
napisał/a: mademoiselle_83 2012-09-19 23:33
dzięki serdeczne za info!
wiesz może jaka będzie mniej więcej cena tego testu...? domyślam się, że szukac mam w prywatnych laboratoriach... :(
napisał/a: mademoiselle_83 2012-09-19 23:34
ps. 2 tyg. temu robiłam IgG, IgE, IgA, IgM-tyle, że tak ogólnie. Wszystkie w normie! czy przy nietolerancji glutenu któryś nie powinien wyjść zaburzony (nie pamiętam ktory wskazywałby na alergie...)?
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-09-19 23:41
Prywatnie to orientacyjnie koszty badań:
Przeciwciała p. endomysium (EmA) w klasie IgG i IgA ok. 90zł
Przeciwciała p. transglutaminazie tkanowej (anty-TtG) w klasie IgA ok. 75zł
Te 2 są najpowszechniej stosowane w diagnostyce.
napisał/a: mademoiselle_83 2012-09-20 09:59
Kisielek, pozwolę sobie jeszcze skorzystac z Twojej wiedzy w tym temacie- bo 2 tyg. temu robiłam IgG, IgE, IgA, IgM-tyle, że tak ogólnie. Wszystkie w normie! czy przy nietolerancji glutenu któryś nie powinien wyjść zaburzony (nie pamiętam ktory wskazywałby na alergie...)?
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2012-09-20 11:32
mademoiselle_83 napisal(a):Kisielek, pozwolę sobie jeszcze skorzystac z Twojej wiedzy w tym temacie- bo 2 tyg. temu robiłam IgG, IgE, IgA, IgM-tyle, że tak ogólnie. Wszystkie w normie! czy przy nietolerancji glutenu któryś nie powinien wyjść zaburzony (nie pamiętam ktory wskazywałby na alergie...)?

Nie można sugerować się wynikami które nie odnoszą się do konkretnej dolegliwości.
Jest jeszcze badanie genetyczne na Celiakię - DQ2 ale najczęściej są wykonywane testy które wymieniłem wyżej.
napisał/a: Pies z łąki 2012-09-22 14:12
Mademoiselle_83, a tarczycę masz w porządku?
W rodzinie jakieś przewlekłe choroby występują?

A może zrób badania genetyczne, jak gen masz, to celiakia jest możliwa, jak genu nie masz, to celiakii mieć nie będziesz :) Cena ok. 350,- zł. Ale to i tak taniej, niż ImmunoPro za ponad tysiąc...

A może zrób sobie na próbę dietę z odstawieniem wszystkich najczęściej uczulających produktów typu orzechy, laktoza, gluten, czy truskawki (poszukaj w necie listy najczęstszych alergenów pokarmowych), ze dwa dni jedz tylko np. brązowy ryż czy kartoflankę i powoli wprowadzaj kolejne produkty. Może dzięki temu połaczysz dolegliwości skórne z jedzeniem?


Obstawiam jednak zakażenie lambliami albo inną chlamydią...
napisał/a: mademoiselle_83 2012-09-23 17:13
na pewno nie mam chlamydii- 2krotnie miałam na to badania, ani razu nie wyszły. Także nie mam innych zaraz jak ureaolazma, mykoplazma. Rzęsistka tez nie.
Na lamblie nigdy się nie badałam. Jak zerknęłam w sieci-lamblioza daje głównie objawy z układu pokarmowego. Nigdy nie miałam problemów ze stolcem, nie miewam nadmiernych gazów, bólu brzucha doświadczam tylko przy okazji menstruacji... także nie mam wzrostu potliwości (raczej mało się pocę), drżenia mięśniowego, utrzymuję stałą wagę ciała.

w rodzinie sa przypadki chrób autoimmunologicznych-mama ma zespoł sjogrena a ciotka na sklerodermię...
napisał/a: mademoiselle_83 2012-09-23 17:19
a co do tarczycy- kilka tygodni temu robiłam badanie z krwi na jakiś hormon, nie pamiętam dokładnie, ale wyszedł w normie. Kurczę, wydaje mi się, że wszystko ok z tarczycą, przynajmniej nie mam żadnych dolegliwości związanych z wahaniem wagi, miesiączki ma regularne. Nie wiem gdzie szukać objawow złego działania tarczycy