Niesymetryczny układ komorowy

napisał/a: magdus_cz1 2006-11-08 12:21
WITAM,

Od kilku lat cierpię na migrenowe bóle głowy - w ostatnim czasie bóle nasiliły się - miewam silne mdłości i nieprzerwany, ostry kilkudniowy ból - który skutecznie wyłącza z normalnej życiowej funkcjonalności.

Ponieważ od lutego br zachorowałam na zakrzepicę żył głębokich ( złamanie bez urazu) - neurolog skierował mnie na diagnostykę do szpitala - niestety nie zostałam przyjęta- ponieważ CT głowy nie wykazało żadnych zmian ogniskowych mózgu.

Lekarz neurolog wpisał mnie na listę oczekujących na obserwację z zaleceniem wykonania RM z oceną przepływów żylnych.

Mam pytanie - co oznacza niesymetryczny układ komorowy z nieznacznie poszerzoną prawą komorą? - czy to może wynikać z nieprawidłowych przepływów czy wszystko jest w normie? Czy ktoś z tendencją do zakrzepicy - może cierpieć na to schorzenie w obrębie naczyń mózgu? - jeśli tak - czy taki ból przychodziłby cyklicznie? (głowa boli mnie średnio raz na 2/3 tyg min 24 godziny - max 3 dni)
napisał/a: Peter 2006-11-08 15:10
W mojej ocenie cierpisz na typową migrenę. Wynik badania też uważam, że mieści się w normie. Taka asymetria komór może być od urodzenia, i podejrzewam, że może mieć nieznaczny wpływ na bóle migrenowe. Gdyby to było przyczyną, bóle byłyby o wiele częstsze i z pewnością dochodziłoby do objawów nerurologicznych wskutek niewłaściwego przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego. Obecne nasilenie objawów migreny może być spowodowane różnymi czynnikami (wiek, zaburzenia hormonalne, stres itp.). Przyczyny migreny nie są do końca poznane. Atak migreny wywołują zmiany pogody, oddziaływanie hormonów, stres, niektóre pokarmy (czekolada, czerwone wino, orzechy, cytrusy). W łagodzeniu bólów migrenowych są skuteczne leki ogólnie dostępne (ibuprom, panadol). Jeśli są nieskuteczne, można próbować (ale już są na receptę) Olfen lub Ketonal. Ostatecznymi lekami są tzw. tryptany np. Imigran, z tym, że te leki są b. drogie, ale uważa się, że bardzo skuteczne.