Niestabilność kręgosłupa

napisał/a: roads 2009-03-01 22:10
Mam następujący opis do RTG:
Przy zgięciu do przodu ujawniająca się patologiczna kifoza w dolnym odcinku. Ruchomość stawów kręgosłupa zachowana. Załamanie linii międzytrzonowej tylnej z nieprawidłowym kątowaniem płytek granicznych na wysokości od C3/4 i C4/5 o cechach wielopoziomowej niestabilności.

Czy biorąc pod uwagę te okoliczności mogę normalnie ćwiczyć na wychowaniu fizycznym czy do czasu dalszej konsultacji powinienem unikać niektórych aktywności?
napisał/a: kordian1 2009-03-03 23:18
Na wf-ie ograniczyłbym ćwiczenia do wykonywania tych w których nie angażuje się mięśni szyi tzn bez przewrotów, zwisy tż bym ograniczył do czasu postawienia pewnej diagnozy, po tym co mi Pan pisał na PW radziłbym skonsultować te RTG z jeszcze jednym ortopedą, dodatkowo wskazana jest wizyta u lekarza rehabilitacji, on powinien dokładnie się określić czy to jest kręcz szyi czy też nie a jeżeli tak to jakiego rodzaju bo są 3: pochodzenia mięśniowego, kostnego i nabyty. Nie widząc Pana niewiele mogę powiedzieć, nie jestem lekarzem tylko rehabilitantem więc z opisu rtg rozumiem niewiele więcej niż Pan, proszę po następnej konsultacji przypomnieć mi się. Zobaczymy co powie następny medyk, a ja spróbuję jeszcze coś doradzić.

Pozdrawiam
napisał/a: roads 2009-03-04 16:16
dziękuję na pewno jeszcze się odezwę
napisał/a: roads 2009-03-31 21:58
Rezonans wykazał zniesienie lordozy w odcinku szyjnym. Rdzeń kręgowy prawidłowy, nie występują guzy ani uciski na korzenie wychodzące z kręgosłupa. Czy myśli Pan to co ja, że pozostaje tylko uszkodzenie nerwu łokciowego w ręce, badź nerwu promieniowego?
napisał/a: kordian1 2009-04-01 14:43
nie jestem do końca przekonany co do tych uszkodzeń nerwów bo w takim przypadku były by jakieś objawy ze strony ręki i dłoni tzna jakies mrowienia zaburzenia czucia lub ograniczenia ruchomości, a tego mi Pani nie opisywał na PW, a co powiedzial na wynik rezonansu specjalista??
wg mnie i tego opisu ta niestabilność kręgosłupa nie potwierdziła się a tym bardziej kręcz szyj.....
napisał/a: roads 2009-04-01 21:35
Tak niestabilność nie potwierdziła się. Ze strony ręki są objawy. Drętwienie palca V i jego opuchnięcie, neurolog stwierdził wygładzenie (po prostu zmiany) w kłębiku tej ręki. Ale to co mnie martwi to piszczenie w uszach i bóle szyi. Neurolog stwierdził, że trzeba jeszcze zrobić EMG bo z rezonansu nie wynika nic. Jeżeli byłby Pan zainteresowany to mogę przesłać link ze zdjęciami rezonansu na PW.
napisał/a: kordian1 2009-04-01 23:31
wysyłanie zdjęć MR na priva chyba nie jest potrzebne nie jestem lekarzem tylko rehabilitantem i prawdopodobnie nic z nich nie zrozumiem...., a te bóle głowy to można by jeszcze sprawdzić MR mozgowia czy tam przypadkiem nie ma jakichś zmian, jest jeszcze taka trochę naciągana teoria.... jak wiadomo nasz kręgosłup posiada fizjologiczne krzywizny (lordozy i kifozę) one działają jako amortyzatory na głowę i "łagodzą" drgania przenoszone przez ciało podczas chodzenia zaburzenie tych krzywizn może równiez prowadzić do zaburzenia procesu amortyzacyjnego i przenoszenie tych drgań na głowę co skutkuje bólami. Ale tak jak pisałem wcześniej to teoria naciągana lecz możliwa.....
Gratuluję wyboru neurologa, niewielu jest takich dociekliwych...

Do polowy przyszłego tygodnia nie będę miał dostępu do neta (wyjazd) więc nie będę odpisywał na posty.

Pozdrawiam