Nierówność źrenic

napisał/a: bociek12 2011-11-20 12:33
Witam,
od dwóch tygodni zauważyłam u siebie nierówność źrenic, tylko w sztucznym świetle zazwyczaj wieczorem, lewa jest większa od prawej. Potem przypomnialam sobie ze tydzien wczesniej uderzylam sie mocno w glowe, wyszedl guz i po pary dniach zniknol. Poszlam do okulisty, zrobiono mi badania dna oka, gdzie oko prawe lekko zaczerwienione oraz pole widzenia w prawym oku tez zmniejszone. Dodatkowo okulista stweirdzil ze mam astygmatyzm, lecz wzork mam super nigdy nie narzekałam, ale o poszeroznej zreicy nic nie wspomnial, udalam sie do neurologa, ktora w badaniu nic nie wykryla i w dodatku powiedziala ze dla niej zrenice sa rowne, ale to bylo akurat za dnia a nierownosc widac tylko wieczorem, nie dala mi skierowania na tomograf twierdzac ze bole glowy ktore mam sa napieciowe i poszerzona zrenica czasem jest i wiele osob tak ma. Troche jestem w kropce bo bylam u lekarzy ale tak naprawde ni niezostalo wyjasnione a przeciez jakas przyczyna takiego stanu musi byc? Czy udac sie jeszcze raz do neurologa i prosic o TK glowy? Proszę o jakieś porady

Pozdrawiam
napisał/a: delinka79 2011-11-21 17:35
jak cossie dzieje i zrenice sa rozszerzone to sa a nie ze raz tak a raz tak , skoro wieczorem je ogladasz to pewnie swiatlo nierownomiernie pada i stad takie subiektywne wrazenie nierwnosci,lekarzy az2cie badalo wiec trzeba zaufac wiedza co robia
napisał/a: Breenan 2011-11-21 17:37
Witaj.Anizokoria ,która jest u Ciebie występuje przeważnie jako objaw guza mózgu wtedy kiedy guz uciska na nerw źrenice mogą być nierówne.Anizokoria również często występuje przy zespole Adieg'o to choroba charakteryzująca się patologicznym brakiem odruchów mięśniowych.Najważniejsze jest to,aby źrenice w dzień były tych samych rozmiarów wówczas szanse,że w obrębie głowy może występować jakaś patologia jest mała.Kiedy źrenice są nierównej wielkości nawet bez światła wtedy potrzebne jest konieczne wykonanie badań głowy,aby upewnić się,że wszystko jest ok.
napisał/a: bociek12 2011-11-22 12:06
Dziękuje za odpowiedzi, staram sie ufac lekarzom ale jednak jestem panikarą, Mialam robiony MRI glowy w czerwcu tam bylo ok, ale martwilam sie ze po tym uderzeniu cos sie moglo podziac, w dzien zrenice sa rowne, ale w sztucznym swietle nie zawsze, a tego nigdy nie mialam poniewaz w tym samym lustrze od 3 lat podczas wieczornej toalety sie przeglądam i bylo zawsze ok a swiatlo bylo zawsze takie samo wiec nie mozliwe ze inaczej pada. A czy stwierdzony astygmatyzm moze powodowac tą nierówność? Na badaniu komputerowym wyszla w oku prawym zrenica 5,5 mm a w lewwym 5,1, czy taka nierownosc jest dopuszczalna?

Pozdrawiam
napisał/a: Breenan 2011-11-22 13:19
Witaj.Rozumiem twoje obawy ,ale skoro badał cię neurolog i nawet okulista i na dnie oka nie zauważył nic co by wzbudziło jego niepokój wydaje mi się,że nie masz się czym przejmować.Napiszę więcej ja od tamtego roku mam dokładnie to samo co ty prawa źrenica jest większa od drugiej w sztucznym świetle w dzień jest ok na zdjęciach widać minimalną nierówność źrenic nie robiłem żadnych badań dodam ,że jestem nerwowy więc myślę,że tutaj może być również tego przyczyna.Jeżeli ta źrenica nie daje Ci spokoju poproś raz jeszcze o skierowanie na MRI głowy.Pozdrawiam:)
napisał/a: bociek12 2011-11-22 13:55
Breenan dzięki za odpowiedz, skoro masz te nierówne źrenice nie próbowałeś dociekać dlaczego? Ja czytalam różne opinie i faktycznie piszą o tych guzach, nie boisz sie że bez badań się nie obejdzie? Anizokoria jest nierównościa żrenic bez wzgędu na światło? w dzien i wieczor widac róźnice? Jestem panikarą i potrafię sobie dużo wmówić, ale staram się zachować zdrowe zmysły... lecz jak sie czyta dr google... to naprawde strach sie bac. Czytalam ze to tez moze byc podloze psychologiczne, od stresu, aich w moim zyciu nie brakuje. Naprawde nie robiles zadnych badan? Dodam ze zrobilam rowniez ob i morfologie, tam tez wszystko ok.
napisał/a: Breenan 2011-11-22 17:04
Witaj.Nie nie robiłem żadnych badań nierównomierność źrenic zauważyłem w grudniu tamtego roku dodam,że przez 3 miesiące non stop bolała mnie głowa inaczej niż dawniej ja z reguły miałem bóle głowy jednostronne ,pulsujące nasilające się przy ruchu,teraz te bóle zmieniły swoja lokalizację oraz typ.tzn raz są pulsujące raz stałe.Wydaje mi się,że gdyby było by to coś złego to już dawno by mnie tu nie było:)Oczywiście byłem z tym u swojego lekarza rodzinnego dostałem skierowanie na prześwietlenie,ale nie poszedłem.Anizokoria patologiczna jest nierównomiernością źrenic bez względu na światło czyli widać różnicę nawet w dzień.Mi się wydaje,że w twoim przypadku przemawia Anizokoria za tym niegroźnym zespołem chorobowym czyli np zespołem Adieg'o.Trzeba też pamiętać,że nie tylko Anizokoria występuje w guzach mózgu jest szereg innych objawów które mogą świadczyć o guzie np.epilepsja,paraliże itd.Nie czytaj bo bardziej się nakręcasz a pamiętaj,że ludzka psychika może płatać figle i czasem my sami sobie wmawiamy niektóre objawy.:)
napisał/a: bociek12 2011-11-23 10:27
Breenan, podziwiam cię za Twój spokój ducha, piszesz że jesteś nerwowy i psychika tez płata ci figle ale pomimo tego zachowujesz zdrowy rozsądek i nie panikujesz... Mi ciężko jest znaleźć tę równowagę pomiędzy zdrowym rozsądkiem a paniką, i nie wiem kiedy dzieje się coś poważnego a kiedy poprostu wyolbrzymiam pewne sprawy... Ale lubie wiedziec i drąże temat z tą źrenicą bo nic nie dzieje soie bez przyczyny a nie chce sie domyślać. Tak pomyślałam ze np skoro w prawym oku mam -1 i stwierdzony astygmatyzm to moze jak po calym dniu oczy są zmęczone to chore oko zle reaguje np ze zmęczenia i dlatego nie poszerza się zrenica do takich rozmiarow jak ta lewa... no ale to tylko gdybanie... Tez czasem męczą mnie nudnosci, jestem przed miesiączką i zwalam wine akurat moze na okres tzw PMS bo test ciazowy wyszedl negatywnie, pale tez duzo papierosow wiec moze i dlatego, a dodatkowo jem slodycze wiec pewnie po nich tez mnie mdli, ale oczywiscie wkręcam sobie ze to ma z tym związek... a czego dostales przeswietlenie glowy? rtg?
napisał/a: Breenan 2011-11-23 11:47
Jestem nerwowy i to bardzo też dużo palę.Wierz mi tyle co ja miałem chorób przez okres 2 lat to dawno już by mnie tu nie było.Teraz wychodzę z założenia"co ma być to będzie"Tego nie zmienię.Ja oprócz tego miałem drętwienie twarzy więc bardziej się nakręcałem czytałem o objawach guza mózgu itd.z każdym dniem wynajdowałem coraz więcej objawów później przestałem o tym myśleć zajmowałem się czymś innym i nagle wszystko przeszło,przeszły bóle głowy,drętwienia,ale źrenica się dalej utrzymuje i nic z tym nie robię.Tak dostałem skierowanie na RTG no,ale tak jak pisałem nie poszedłem.
napisał/a: bociek12 2011-11-23 12:11
Wiesz ja nie chciałabym wychodzić z założenia że co ma być to będzie, bo mam dopiero 24 lata małe dziecko, męża dom na głowie i dopiero zaczynam samodzielne życie,.. nie chciałabym żeby to wszystko mnie omineło ... :( a ty ile masz lat? Faktycznie tak jest że jeśli się o czymś myśli bardziej to jakby samo przychodzi. Ja kiedyś miałam napady lęku panicznego... trwało to jakieś 2 lata ale potem przestałam o tych rzeczach myśleć nie nakręcałam sie i przeszło bez leczenia.. A Twoja źrenica jest powiększona zawsze nawet w dzien czy tylko wieczor? No i czy zrwacasz na to uwage czy porostu dajesz sobie z tym spokój?
napisał/a: Breenan 2011-11-23 14:51
Ja mam dopiero 22 lata.Moja źrenica w dzień jest normalna z tego co zauważyłem w dziennym świetle jest ok.Różnice widać w sztucznym świetle np kuchennym,pokojowym,nawet na zdjęciach .Dałem sobie już z tym spokój bo gdyby tak nie było to bym szukał przyczyny takiego stanu:)Może ty masz ją od dawna i dopiero teraz to zauważyłaś?Czasem bywa tak,że niektórzy się rodzą z tym.
napisał/a: bociek12 2011-11-23 14:58
No porsze jestesmy prawie tego samego wieku... Ja napewno nie mialam takiej źrenicy od urodzenia poniewaz przeglądam sie zawsze w tym samym lustrze i nigdy tego nie zauwazylam, a kiedys mialam badanie wzroku i źrenice byly rowne.. a ty masz od urodzenia? Dodam ze moja córka ma też lewą źrenice większa w sztucznym swietle i ona ma to od urodzenia narazie okulista kazala czekac i obserwowac ale badania neurologiczne miala robione MRI i wyszlo ok wiec moze ma to po mnie a ja mam to .. hmmm nie wiem od czego :)