nieprzyjemny zapach moczu

napisał/a: Bronka1 2006-11-06 11:24
Witam.

Od ok 3 miesiecy moj mocz ma strasznie nieprzyjemny zapach. Co to moze oznaczac?

Pozdrawiam
napisał/a: Peter 2006-11-06 11:31
Zapach moczu jest zmienny, zależy też od tego, co zjemy, oddziaływania hormonów, ciąży itp. Ale może być objawem wielu chorób, począwszy od stanu zapalnego dróg moczowych, a skończywszy na zaburzeniach ogólnoustrojowych metabolicznych (ketoza). Wstępnie polecałbym wykonanie ogólnego badania moczu.
napisał/a: Bronka1 2006-11-16 15:21
Tak jak mi Pan polecil wykonalam ogolne badanie moczu. Wyniki nie sa zadowalajace:
odczyn kwasny pH6
Bialko: 25 mg/dl
Azotyny:pos
Leukocyty:500/ul
Erytrocyty:25/ul
MOCZ OSAD
nablonki plaskie:nieliczne w polu widzienia
nablonki okragle: pojedyncze w polu widzenia
leukocyty: usiane pole widzenia
erytrocyty(1): swieze i czesciowo wylugowane obecne w polu widzenia w ilosci 2-4
Bakterie: bardzo liczne w polu widzenia
Sluz: dosc liczne pasma sluzu.

Prawda jest taka, ze lekarz napisal mi skierowanie do urologa gdzie moga mnie przyjac najwczesniej za ok 1 miesiac. Nie wiem co jest grane -czy te wyniki sa bardzo zle a moze nie ma powodu do niepokoju?

Pozdrawiam
napisał/a: Peter 2006-11-17 10:37
Faktycznie wyniki nie są za dobre. W mojej ocenie, to zbyt długo, by czekać miesiąc. Ale niestety taka jest służba zdrowia w tym kraju. Najbardziej niepokojący jest wynik potwierdzający obecnośc białka w moczu. Świadczy to o dysunkcji nerek i biorąc pod uwagę dużą ilość bakterii i śluzu w moczu, to może być tła bakteryjnego. Uważam, że potrzebny jest antybiotyk uzyskujący stężenia terapeutyczne w układzie moczowym i może to przepisać każdy lekarz. Nie wiem, dlaczego odesłała Cię do urologa, widocznie sprawa przerasta jej możliwości. Sugerowałbym w takim razie wizytę prywatną, nawet wystarczyłoby u jakiegoś dobrego internisty, jeśli nie ma w Twoim mieście prywatnego urologa. Nie zwlekaj, bo może rozwinąc sie kłębuszkowe zapalenie nerek, a to już poważna sprawa.

[ Dodano: 2006-11-17, 13:50 ]
Co jeszcze mogę dodać, to zrób sobie posiew moczu (w aptece kupisz sterylny woreczek) i z wynikiem zgłoś się do lekarza. Badanie trwa wraz z antybiotykogramem ok. 4 dni. Jak zrobisz w najbliższy poniedziałek, to wynik powinien być w czwartek.