Niepokojąco gruby brzuch

napisał/a: anarchia1 2011-02-09 17:45
Witam, mam 16 lat i około roku mam problem ze swoim brzuchem.
Natomiast: Od roku mój brzuch zaczął się powiększać i powiększać.
Żyję dosyć aktywnie, co dziennie robię 2 km idąc do szkoły i z powrotem. 2lata temu aktywnie biegałam i ćwiczyłam. Mam astmę i z tego powodu przestałam ćwiczyć.
Co mogła bym z tym zrobić, zacząć ograniczać tłustych potraw, słodycze. A zastąpić to owocami i spacerami z psem. I czy robienie brzuszek coś da, a jeśli tak jak długo będe czekała na efekt?
I czy te leki co mam na astmę i jednocześnie na alergię mogą się przyczyniać do tego otyłego brzucha?
Warzę 42kg wzrost 1,62...
Dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź
Pozdrawiam!!
napisał/a: Elly1 2011-02-09 18:03
Jesteś pewna, że nie masz problemów z kręgosłupem? Moja kuzynka ma podobny problem - wszyscy twierdzą, że jest gruba. Okazało się, że kręgosłup "wypycha" jej brzuch do przodu. Podobno przy takich problemach dobre jest pływanie i dużo ruchu ale skoro masz astmę lepiej, żebyś odwiedziła lekarza.
napisał/a: ognista4 2011-02-09 18:21
piszesz że mASZ ASTMĘ I ALERGIĘ, przyjmujesz na to jakieś leki??

jeśli tak to niektóre leki przeciw astmie (np. steryowe jak Encorton) i przeciwalergiczne powodują tycie niezależnie od diety i trybu życia, brzuch może rosnĄĆ z powodu zatrzymania wody w ograniźnie, które jest działaniem ubocznym takich leków stąd "tycie bez powodu"

astma nie wylkucza się z upwraianiem sportu. biegać, jeździć na rowerze na długie dystanse nie możesz, ale możesz pływać, spacerować uprawiać lekkie ćwiczenia, pilates, ćw. na rozciąganie mięśni które nie powodują ostrej zadszki
napisał/a: alchemik1 2011-02-09 18:32
anarchia napisal(a):Witam, mam 16 lat i około roku mam problem ze swoim brzuchem.
Natomiast: Od roku mój brzuch zaczął się powiększać i powiększać.
Żyję dosyć aktywnie, co dziennie robię 2 km idąc do szkoły i z powrotem. 2lata temu aktywnie biegałam i ćwiczyłam. Mam astmę i z tego powodu przestałam ćwiczyć.
Co mogła bym z tym zrobić, zacząć ograniczać tłustych potraw, słodycze. A zastąpić to owocami i spacerami z psem. I czy robienie brzuszek coś da, a jeśli tak jak długo będe czekała na efekt?
I czy te leki co mam na astmę i jednocześnie na alergię mogą się przyczyniać do tego otyłego brzucha?
Warzę 42kg wzrost 1,62...
Dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź
Pozdrawiam!!


Właśnie przydało by się napisać nazwy leków, które bierzesz. Bo jak inhalaty typu budesonid, czy beklometazon to te nie są aż tak bardzo szkodliwe, ale jeżeli encorton albo deksametazon to na pewno to wina któregoś z nich. Do odpowiedzi powyżej dodam, że tycie w wyniku zażywania glikokortykosterydów jest dość specyficzne (powiększanie się tułowiu i głowy, przy relatywnie szczupłych kończynach). Poza tym zatrzymanie wody i sodu też jest prawdą - a więc i nadciśnienie też może wystąpić. Tycie w wyniku brania glikokortykosterydów może również wynikać z ich działania cukrzycotwórczego.
napisał/a: anarchia1 2011-02-09 19:58
No więc tak sport uprawiałam, na W-F przestałam ćwiczyć od 2 klasy gim. Nauczycielka od wychowania fizycznego nie akceptowała tego i nie dawała mi upustów. Jeżdżę konno od 7 lat systematycznie, staram się jeździć 3 razy w miesiącu. Po za tym często idę na basen a we ferie na łyżwy. Problemów z krzyżem nie mam...
Leki które przyjmuję na astmę to Serevent w dysku (zielony pastelowy kolor) Alvesco wziewy, doraźnie Ventolin.
Na alergię Flonidan i Asmenol, przed Asmenolem brałam Singularin..
napisał/a: anarchia1 2011-02-09 20:01
Do -- alchemik
Ostatnio w szkole były badania na cukrzycę.
Nie miałam, ale te badania wykazały wysoki poziom cukru i pielęgniarka podejrzewa u mnie cukrzycę, lecz mama nie chce ze mną iść do lekarza bo twierdzi że to przez to że jem dużo słodyczy i tak wysoki poziom wykazało. Wezmę to pod uwagę..
napisał/a: alchemik1 2011-02-09 22:59
Tak więc:

Bierzesz steryd wziewny - Alvesco to cyklezonid. Jeżeli bierzesz w dawce 160 mikrogramów to ten mocniejszy, a zarazem bardziej toksyczny. Kluczowy lek to serevent bo to on działa na receptory rozszerzające oskrzela, Ventolin pewnie bierzesz dodatkowo przy ewentualnym nasileniu objawów, bo to lek o podobnym mechanizmie działania do Serevent. Problem w tym, że sterydu nie możesz przestać brać, bo te receptory na które działają Serevent i Ventolin z czasem się uniewrażliwiają na te leki, natomiast steryd powoduje uwrażliwienie tych receptorów, by te leki mogły działać.

Ogólnie uważam, że masz nie byle jaką astmę bo trochę tych leków stosujesz. Flonidan to rzeczywiście zwykły lek przeciwalergiczny ale Asmenol i Singular (te same substancje pod inną nazwą) to leki zapobiegające napadom astmy, o zupełnie innym mechanizmie działania od powyższych leków przeciwastmatycznych.

Z cukrem lepiej załatwić sprawę jak najszybciej bo nieznacznie podwyższony poziom cukru da się jeszcze załatwić modyfikacją stylu życia. Myślę, że obejdzie się bez leków przeciwcukrzycowych. Należy pamiętać, że w hiperglikemii to pacjent jest najlepszym dla siebie lekarzem.
napisał/a: anarchia1 2011-02-10 11:53
No i wszystko jasne...
Tylko zastanawiam się dla czego brzuch zaczął powiększać się teraz, a przecież Serevent zaczęłam brać w wieku 9czy 10 lat a mam 16 wiec przez te sześć lat brzuch stopniowo mi rósł i rósł...
Istnieje może jakiś sposób by ten brzuch mi opadł, albo czy ćwiczenia typu brzuszki, długie spacery, biegi, by pomogły?
Może do tych leków można dokupić jakieś witaminy które wykluczyły by zatrzymywanie wód i sodu, dodam jeszcze że czasami mam podwyższone ciśnienie?
napisał/a: alchemik1 2011-02-10 12:28
Jak to zazwyczaj w astmie wskazany jest wysiłek fizyczny ale w granicach zdrowego rozsądku. Lekami nie ma sensu Ciebie więcej faszerować. Nawet nie za bardzo można czym. Bo leków moczopędnych nie oszczędzających potasu (które obniżyły by zawartość wody) nie bardzo można stosować z lekami typu serevent i ventolin, natomiast diuretyki oszczędzające potas - np. spironolakton mają nieciekawe działania niepożądane typu dysfunkcje płciowe itp. a Eplerenon natomiast jest koszmarnie drogi - poza tym powodują hiperkaliemię co nie jest zbyt fajne dla serca.

Właściwie mogę jedynie polecić w miarę możliwości zdrowy tryb życia, pić herbaty zawierające flawonoidy (które działają moczopędnie), szczególnie mogę polecić herbatę zieloną albo mieszankę Urosan.
napisał/a: dafff 2011-02-15 15:41
Steroidy wziewne. Typowy skutek uboczny.
napisał/a: domin89 2011-02-21 20:25
Jeśli masz astmę nie powinnaś przestawać ćwiczyć, ćwiczenia bardzo dobrze wpływają na sprawność układu oddechowego. Leki na astmę takie jak Flixotide Dysk to sterydy, które mogą powodować przyrost wagi ciała. Zacznij znowu ćwiczyć w miarę swoich możliwości, szczególnie polecam basen, staraj się zdrowo odżywiać. Jeśli masz więcej pytań czekam na prywatną wiadomość.