Niemowlę - niespokojne machanie rękami i nóżkami

napisał/a: bellonka 2012-01-21 22:17
Moja córka ma 4 miesiące. Mając niecałe 2 miesiące zaczęła mieć problem ze spaniem: krótko po zaśnięciu macha rączkami tak, że np. uderza się nimi w twarz. W ten sposób wybudzała się ze snu i tak w kółko przez całą noc. Pomagało trzymanie jej za ręce - wtedy normalnie spała. Poradziliśmy sobie obwiązując ją do spania tak, żeby nie mogła ruszać rękami. Sytuacja się nie zmieniła, musi spać obwiązana w ten sposób do dziś. Teraz skończyła 4 miesiące i problem się nasilił. Po zaśnięciu zaczyna cała się rzucać, wierzgać nogami, prężyć się. Przeważnie towarzyszom temu niespokojne odgłosy. Po chwili takiego niespokojnego "rzucania się" wybudza się tym - i tak w kółko do rano. Tym razem znowu poradziliśmy sobie krępowaniem jej - przywiązujemy ją do materaca na wysokości kolan i klatki piersiowej i w ten sposób śpi do rana. Tak samo zaczyna się rzucać, wierzgać, prężyć ale dzięki temu, że jest skrępowana nie nasila się to i nie wybudza się. Przeważnie po chwili takich niespokojnych ruchów uspokaja się by za jakąś chwilę znowu zacząć "szaleć".

Nie wiem co o tym myśleć. Nigdy nie słyszałam o niemowlęciu, które musi być obwiązywane i przywiązywane do łóżka, żeby spało! Przeglądam internet i nigdzie nie widzę opisu podobnej sytuacji do naszej.

Dla lepszego naświetlenia sytuacji dodam to, co myślę, że mogłoby mieć jakieś znaczenie. Córka jest bardzo aktywnym niemowlakiem: od pierwszych tygodni chciała tylko, żeby ją nosić by mogła oglądać świat, nigdy nie leżała spokojnie, zawsze musiała być czymś "zajęta", zawsze jest "w ruchu" (macha rękami, nogami). Rozwija się dość szybko, przede wszystkim w rozwoju fizycznym prześciga normy. Nie jest marudna, płaczliwa. Do tego od urodzenia ma bardzo dużą potrzebę ruchu: praktycznie w ogóle nie zasypia nie będąc w ruchu, bujana. Nie zasnęła nawet po porodzie, zasnęła dopiero w 2 dobie po tym jak "przejechała się" w łóżeczku szpitalnym po korytarzu szpitala. W pierwszym miesiącu, póki nie znaleźliśmy na nią "sposobu", w ogóle nie spała w dzień poza spacerami w wózku. Aktualnie usypianie wygląda w ten sposób, że siedzimy na gumowej, dużej piłce gimnastycznej i skaczemy delikatnie, rytmicznie z nią na rękach.

Czy ktoś spotkał się z takimi problemami? Czy ktoś wie co może być ich przyczyną?
napisał/a: Gocha821 2012-01-22 16:37
Witam
znam ten ból tzn nieprzespane noce i dnie, masa kołysania i noszenia na rękach, z doświadczenia wiem, że zawsze ma to swoją przyczynę tzn na początku, bo poźniej organizm dziecka się już przyzwyczaja i nie potrzebuje dużo snu. Moja córeczka w ciągu pierwszego roku życia przespała w sumie z miesiąc całe noce, zawsze jej coś przeszkadzało, wiadomo ząbkowanie, kolki, za gorąco, choroby i coś co mnie zaskoczyło a mianowicie picie herbaty oczywiście przeze mnie, jako matka karmiąca przekazywłam kofeinę w mleku zanim się kapnęłam o co chodzi to bujaliśmy małą na rękach do 2-3 w nocy a spania było do 6-7 rano. Przestałam pić herbatę zaczęły się inne problemy: koli, ząbki itd. Jak skończyła rok przestała całkowicie spać w ciagu dnia. Może spróbować wyeliminować coś co dziecku może przeszkadzać -może ma uczulenie na białko? A była Pani z córeczką u lekarza -dobrego lekarza, sprawa moze być błaha ale czasami może być coś poważniejszego. Życzę powodzenia i dużo wytrwałości
napisał/a: bellonka 2012-01-23 09:19
Dziękuję za słowa zrozumienia. Herbata i kawa - to jest myśl, dziś spróbuję nie pić nic takiego i zobaczę jaka będzie noc

Pozdrawiam serdecznie
napisał/a: Gocha821 2012-01-25 16:55
witam
takie sytacje rozumieją matki, które ich doświadczyły, tak jest ze wszystkim, mam nadzieję, że Pani córeczka już spokojniej śpi?
pozdrawiam
napisał/a: Hannate11 2012-07-09 16:06
bellonka napisal(a):Moja córka ma 4 miesiące. Mając niecałe 2 miesiące zaczęła mieć problem ze spaniem: krótko po zaśnięciu macha rączkami tak, że np. uderza się nimi w twarz. W ten sposób wybudzała się ze snu i tak w kółko przez całą noc. Pomagało trzymanie jej za ręce - wtedy normalnie spała.


Witam,
Mam 2 miesieczna coreczke i powiedzialabym nawet identyczny problem...:(
Rozmawialam na ten temat z lekarzem, zbadal dziecko i stwierdzil, ze wszystko w porzadku i nie ma sie czym martwic.
Martwie sie, ze to problem zwiazany z ukladem nerwowym...(ale nie jestem ekspertem, wiec to tylko takie moje przypuszczenia).
Czy Pani dowiedziala sie, w czym byl (albo wciaz jest) problem z Pani coreczka? Czy to cos powaznego? Martwie sie, a nie znam nikogo, kto mial podobny problem...
Dodam tylko, ze ja rowniez karmie piersia.
Z gory bardzo dziekuje za odpowiedz.
Pozdrawiam!
napisał/a: bellonka 2012-07-16 14:03
Witam!

Tak, znaleźliśmy odpowiedz. Po pierwsze, niektóre niemowlęta potrzebują ciasnoty, jaką miały w łonie matki. Dlatego pomagają im wszelkiego typu otulacze, które między innymi krępują rączki. W naszym wypadku pomogło w 2 miesiącu życia. Po drugie, dzieci często śpią bardziej "żywiołowo" niż dorośli, co jest związane ze sposobem funkcjonowanie ich mózgu w czasie snu. Nasila się to zwłaszcza wtedy, gdy nie są bardzo zmęczone. W naszym wypadku problem w 4 miesiącu wynikał właśnie z tego powodu. Łucja wpadła w pewien rytm spania w dzień co kilka godzin, jednak jej potrzeby się w pewnym momencie zmniejszyły. "Ucinała" sobie w skutek tego sen nocny i do tego w nocy nie była bardzo "padnięta". Wystarczyło "pozbawić" ją części snu dziennego (co było bardzo trudne! jak nie dać zasnąć dziecku, które zasypia na stojąco?!) i od razu problem zniknął. Aczkolwiek dopiero gdzieś koło 8-9 miesiąca wyrosła z "otulacza" (mieliśmy uszyty taki śpiworem niemowlęcy, ale z zaszytymi rękami, czyli spała jakby w dopasowanym do siebie worku). Nasza znajoma lekarka pomogła nam znaleźć problem. Z jej obserwacji wynika, że część problemów dzieci z nocnym spaniem wynika właśnie z naddatku snu dziennego. Choć dla rodziców nie jest to zauważalne - przecież dziecko jest śpiące w dzień!
Pozdrawiam serdecznie, nie mam nadzieję, że uda Ci się rozwiązać problem! Powodzenia!
napisał/a: Biedny 2019-03-13 03:20
: Moja córcia tez kopie nogami rączkami wije sie cale noce mama jej moei ze to nie od pokarmu duzo sobie odmawia ale mysle ze w ukryciu idzie cos slodkiego albo tlusty boczek z chlebem kawa inka co 3 h nikt jej nie przekona ze to z pokarmu mala nie spi .mowi ze to ma tak byc i o
napisał/a: Biedny 2019-03-13 03:28
Biedny napisal(a): : Moja córcia tez kopie nogami rączkami wije sie cale noce mama jej mówi ze to nie od pokarmu duzo sobie odmawia ale mysle ze w ukryciu idzie cos slodkiego albo tlusty boczek z chlebem kawa inka co 3 h nikt jej nie przekona ze to z pokarmu mala nie spi .mowi ze to ma tak byc i o jeśli mam doradzić to kochane mamy masować brzuszek ... Ćwiczyć go zwracać na to co się zjada i będzie git moja żona woli spać sama przychodzić na karmienie a ja noce mam z bani ale kocham moje dziecko bardzo i będę jej pilnować jak oka w głowie ;)