Niemiarowość oddechowa

napisał/a: izoenzym 2009-09-20 19:58
Hej! Witam wszystkich.
Od razu piszę, że ten post nie wiąże się z żadnymi moimi dolegliwościami - po prostu ciekawość.
A mianowicie przeczytałem gdzieś, kiedyś informacje o niemiarowości oddechowej. O ile dobrze zinterpretowałem tekst, przy wdechu dochodzi do zmniejszenia ciśnienia wewnątrz klatki piersiowej, co powoduje zwiększenie napływu krwi do komór serca. Skutkiem tego jest przyspieszenie akcji serca. Przeczytałem też, że niemiarowość ta występuje tylko u ludzi młodych. I tutaj moje pytanie: Dlaczego ludzie starsi nie uświadczają niemiarowości oddechowej (przecież oddychają ;D)?
napisał/a: izoenzym 2009-11-05 17:13
Widze, że odpowiedzi brak. To skłoniło mnie do dalszego zgłębiania tematu niemiarowości oddechowej. Wyszperałem takie informacje:
Niemiarowość oddechowa znajduje swoje korzenie w działaniu układu nerwowego przywspółczulnego (nerw błędny), którego działanie zwalnia m.in. pracę serca. U ludzi młodych w czasie oddychania dochodzi do wachań działania n. błędnego, co skutkuje przyspieszaniem i zwalnianiem pracy serca. Wiem już coś więcej, ale nadal nie zanam odpowiedzi na pytanie: Dlaczego niemiarowość oddechowa występuje tylko u ludzi młodych?
Proszę o odpowiedź. Z góry dzięki.