Niedoczynność tarczycy w ciąży + beta HCG

napisał/a: anio0sia 2015-10-20 12:25
Na niedoczynność tarczycy leczę się już od roku. Skutkiem tego jest systematycznie zwiększanie dawki, bo moje TSH zamiast spadać stoi w miejscu, albo nawet rośnie. Do zeszłego tygodnia brałam 37,5 przez 6 dni tygodnia, a w niedziele 50. Po potwierdzeniu wczesnej ciąży dawka została zwiększona do 50 przez cały tydzień.
Przed zwiększeniem dawki zrobiłam profilaktycznie badania TSH - 2,85 (0,27-4,2) i ft4 - 14,89 (12,00-22,00). To wyniki z 14 października. Tego samego dnia, zaraz po zrobieniu badań, zaczęłam łykać "pięćdziesiątkę". Wczoraj zrobiłam ponowne badania, tym razem całej trójki. I jestem przerażona. TSH wynosi teraz 4,51! Ft4 16,52, a ft3 5,71 (3,10-6,80). Zgodnie z @ jestem teraz w 5t6d ciąży.
Na domiar złego wraz w wynikami tarczycowymi zrobiłam betę HCG, by sprawdzić jak rozwija się ciąża. Tydzień temu wynosiła ona 1684, natomiast wczoraj 5015. Rośnie, to dobrze, ale obliczyłam ten przyrost za pomocą internetowego kalkulatora, który mnie nastraszył:


Czy jest jakiś związek z niedoczynnością tarczycy a wartością bety? Jutro mam wizytę u endokrynologa, ale jestem strzępkiem nerwów. Proszę, powiedzcie co sądzicie o tych wszystkich wynikach. Czy to normalne, że TSH w ciąży tak drastycznie skacze?
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-10-22 19:11
I co powiedział lekarz?
napisał/a: anio0sia 2015-10-22 21:42
Wynikami bety HCG mam się nie przejmować, bo przyrost może być u niektórych nieco wolniejszy, ale endokrynolog zaczyna podejrzewać Hashimoto, które jeszcze się nie ujawniło w USG i przeciwciałach. Czy to w ogóle możliwe? TSH od zawsze mi skacze i nie wiem już sama co o tym wszystkim myśleć. Oto moje wszystkie dotychczasowe wyniki:

Komentarz do badania USG (GRUDZIEŃ 2013):

Cieśń 0, 4 cm
Prawy płat 3, 8×1, 4×1, 6 cm
Lewy płat 3, 7×1, 3×1, 2 cm
Tarczyca mała o objętości ok. 7, 5-8, 0 cm3, jednorodna, normoechogeniczna, bez zmian ogniskowych. Przepływ przez gruczoł skąpy. Nie stwierdza się powiększonych okolicznych węzłów chłonnych.
Podejrzenie anomalii rozwojowej żyły szyjnej po stronie lewej. Po stronie prawej szer. 1, 5 cm, po stronie lewej tuż obok tętnicy szyjnej wspólnej widoczne naczynie szer. 0, 3 cm. Wskazana dalsza diagnostyka - angioMR/angioTK, badanie Doppler.

PAŹDZIERNIK 2013:
TSH (III) 5, 33 (0, 27-4, 2)
Ft3 6, 44 (3, 10-6, 80)
Ft4 15, 12 (12, 00-22, 00)
Anty-TPO
napisał/a: anio0sia 2015-10-22 21:52
Dodam jeszcze tylko, że USG robiłam ponownie w zeszłym roku i oprócz wymiarów, które są podobne do tych przedstawionych powyżej, opis niczego interesującego nie wnosi. Został wykonany niedbale.
napisał/a: wikam2 2015-10-22 23:46
Nie wiem jak z TSH ale beta rośnie ....okey :)
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-10-23 12:48
Tylko wiesz tak naprawdę czy diagnoza Hashimoto, coś zmieni w leczeniu?
napisał/a: anio0sia 2015-10-23 13:33
djfafa napisal(a):Tylko wiesz tak naprawdę czy diagnoza Hashimoto, coś zmieni w leczeniu?

Niby nie, ale dla samej siebie chciałabym wiedzieć :) może wtedy by się wyjaśniło dlaczego przynajmniej raz w roku mam problemy z zapaleniami gardła/krtani, anginy i inne stany zapalne. Nie wiem co robić, może USG powtórzyć? Albo przeciwciała? Nie wiem już nawet czy warto w to brnąć i sprawdzać inne wyjścia.
Zawsze diagnoza Hashimoto wydawała mi się bardziej poważna niż "zwyczajna" niedoczynność. Przyznam jednak szczerze, że się nie poszerzałam swojej wiedzy na ten temat i zaczynam się zastanawiać czy moja Fasolka nie jest czasem bardziej narażona w przypadku Hashi.
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-10-24 07:49
No oczywiście, że Hashi jest gorsze niż niedoczynność związana z niedoborem jodu.
Jeżeli ponad rok nie miałaś sprawdzanych przeciwciał ani USG to jakby wtedy był początek Hashi to teraz na pewno już by były widoczne zmiany w obrazie tarczycy a także podniesione przeciwciała.
Jeżeli będziesz robić teraz badania dla ginekologa to dorób sobie Anty TPO i Anty TG a nawet jak masz kumatego gina to poproś go aby przy okazji USG jamy brzusznej sprawdził Ci tarczycę.

Zasadniczo w leczeniu nic to nie zmieni, dietę niezależnie od powodu niedoczynności możesz mieć polecaną przez nas. Oczywiście problem będzie z suplementami, ale część jak np. Omega 3 musisz brać bo są przecież rekomendowane przez PTG.
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-11-18 07:45
Do poczytania:

[url_special=http://tarczyca.wieszjak.polki.pl/niedoczynnosc/327695,Hashimoto-a-plodnosc-czyli-jak-pomoc-organizmowi-zajsc-w-ciaze.html:2tq3lfl3]http://tarczyca.wieszjak.polki.pl/niedoczynnosc/327695,Hashimoto-a-plodnosc-czyli-jak-pomoc-organizmowi-zajsc-w-ciaze.html[/url_special:2tq3lfl3]
napisał/a: anio0sia 2015-11-18 12:18
Dziękuję za pamięć, ale niestety straciłam moje Maleństwo... Ciąża obumarła, a przyczyn szukać to tak jak z wiatrem w polu...
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-11-18 12:51
Bardzo mi przykro :(