niedoczynnosc tarczycy?

napisał/a: martamar1 2015-02-26 16:54
Witam,
W połowie stycznia robilam ogólne badania krwi z powodu silnych boli nog i rak. Wszystkie badania wyszły w normie ( CRP, morfologia, próby wątrobowe, czynnik reumatoidalnym, kreatyniny etc.) z wyjątkiem TSH 5,900 norma 4,200. Dziś powtorzylam badania i wyszło TSH 4,390 ft4 0,91 norma 0,89-1,76 oraz ft3 3,41 norma 2,17 - 3,34. Czy takie wyniki świadczą o niedoczynności? Dziwi mnie podwyższone lekko ft3. Czy zmiana diety mogła wpłynąć na zmianę wyniku TSH? Dwa lata temu miałam badane TSH, ft3 i 4 i badania były w normie.
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-02-28 07:33
Bez zbadania poziomu przeciwciał i/lub USG tarczycy wyniki sugerują niedoczynność tarczycy z powodu niedoboru jodu.
napisał/a: martamar1 2015-03-02 20:06
Dziękuje za odpowiedz. Dziś otrzymalam wyniki przeciwciał: anty TG < 6.4 anty tpo 0,8. Czyli to tylko niedobór jodu? Czy przed wizyta u endokrynologa należy zrobić poziom jodu? Albo d3 i b 12?
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-03-02 20:19
Wielce prawdopodobne że to niedobór jodu. Jod w organiżmie niewiele lab. robi. D3 każdy ma niedobór, więc zimą trzeba brać i nie ma co nawet badań robić. A b12, jak nie masz anemii to badania robić nie musisz.
napisał/a: martamar1 2015-03-02 20:54
Właśnie wszystkie badania mam dobrze - morfologii, borelioza, pasozyty, wątroba, EKG, doppler, USG jajników... Narobilam się tego AZ trochę trudno mi uwierzyc ze to tylko niedobór jodu ;) w czwartek IDE na wizytę to jeszcze USG do kompletu sobie zrobię. Póki co dziękuje za odpowiedz, mam nadzieje ze Twoja teoria okaże się prawdziwa pozdrawiam
napisał/a: martamar1 2015-03-12 22:34
Witam, miałam robione USG tarczycy i w lewym placie na granicy z ciesnia uwidocznione zmianę ogniskowa plynowo lita o wymiarach 8*11*18 o mieszanym unaczynieniu z przewaga brzeżnego. Czy takie unaczynione guzki SA złośliwe?
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-03-13 05:52
Takie guzki rzadko są złośliwe ale aby to sprawdzić należy wykonać biopsję.
napisał/a: martamar1 2015-03-13 10:15
Chodzi ogolnie o guzki tarczycy czy o guzki o charakterze podobnym do mojego? Czy to prawda ze skoro jest tylko jeden jest większa szansa na to ze jest on złośliwy? Pozdrawiam
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-03-13 10:21
Guzki tarczycy są bardzo rzadko złośliwe, ale żeby ocenić ich złosliwość trzeba jest sprawdzić histopatologicznie.

Twój guzek jest na tyle duży, że endokrynolog powinien rozważyć przeprowadzenie BAC.
napisał/a: martamar1 2015-03-13 10:34
Tak, jestem zapisana na biopsję. Tylko czytam ze " guzy pojedyncze, lite występujące w młodym wieku częściej SA złośliwe" w dodatku jest on średnio duży jak to stwierdziła pani endokrynolog...
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-03-13 10:45
Ale jak czytasz i cytujesz co cytuj dokładnie:

Nowotwory tarczycy wykazują duże zróżnicowanie – od gruczolaków poprzez raki zróżnicowane aż do wysoce złośliwych i agresywnych klinicznie raków anaplastycznych. Zdecydowana większość guzów tarczycy to zmiany łagodne. Rak tarczycy stanowi około 1% wszystkich przypadków guzów tarczycy. Cechy kliniczne mogą wskazywać na charakter nowotworu. Guzy pojedyncze, lite, występujące w młodszym wieku, szczególnie u mężczyzn i nie wychwytujące radioaktywnego izotopu jody są bardziej podejrzane o to, iż mogą to być raki tarczycy.

Źródło: http://www.onkonet.pl/dl_ngww_tarczyca.html

Z tego co wiem jesteś kobietą i nie miałaś scyntygrafii tarczycy, podczas której ocenia się się wychwytywanie izotopu jodu, więc szanse na nowotwór masz pewnie koło 0,1% a nie 1% i wg mnie nie warto z góry się zamartwiać.
napisał/a: michalina281 2015-04-10 13:14
Miałam ostatnio takie badania ! ciotka poleciła mi Code of Me wykryli jej niestety raka skóry u mnie wszystko Ok ale profesjonalnie mną się zajęli