Niedoczynność tarczycy, otyłość. Interpretacja wynik

napisał/a: natalaj9 2016-08-25 14:00
Może opowiem o sobie od początku :)
Mam obecnie 21 lat i ważę ok. 113 kg.

W będę pisać zakresy norm które mam na wynikach badań.

Wszystko zaczęło się w wieku 17/18 lat (2012 rok) - nagle przytyłam koło 20 kg, nie zmieniając NIC w swoim jadłospisie lub zmieniając aktywność fizyczną. Wtedy lekarz pierwszego kontaktu wysłał mnie na badanie
-TSH - wyszło 4,83.
- cholesterol 6,4
-cholesterol LDL 4,34 .
-Glukoza wysoka, 90

Niestety, endokrynolog zalecił mi.. jeść mniej. Zrobił mi USg tarczycy, wyszła mała ale w porządku i powiedział żebym mniej jadła i nie musze się leczyć. Nie muszę dodawać że łyknęłam to jak pelikan, bo stwierdziłam że przecież to jest lekarz, napewno wie lepiej niż ja.

Wtedy zaczełam się bardzo zdrowo odżywiac, chodziłam na siłownie i w ciągu 4 miesięcy schudłam... 0,5 kg. Tak, niestety ale tak to wyglądało a ja straciłam wtedy całą motywację bo stwierdziłam że to nic nie daje.


W 2014 roku trafiłam znowu do endokrynologa. Tym razem lekarz stwierdził że leczenie jest niezbędne i dostałam letrox bodajże 50 mg.

wyniki z września 2014
-TSH 4,76
-FT3 3,57
FT4 0,86


Nie wiem co oznacza FT4 ale jest poniżej normy i lekarz powiedział że nie mam hashi.

Generalnie letrox został zamieniony na euthyrox (po letroxie drętwiały mi stopy i dłonie)
Generalnie lekarz nie poinformował mnie co powinnam jeść lub w ogóle zaproponowac pójście do dietetyka. Ważyłam wtedy jakieś 90 kg.

Wyniki styczeń 2015

-glukoza 90
TSh 7,67
FT4 1,03
anty-TPO 7,89


maj 2015
TSh 3,54
anty-TG 11,79
djfafa
napisał/a: djfafa 2016-08-25 19:40
Krzywą miałaś tylko 2 punktową?
Niezależnie jednak od tego, wymagasz leczenia, z insuliną nie jest dobrze i trzeba wprowadzić np. metforminę. Nie chcę za bardzo polecać Ci suplementów, bo uważam, że przy tych wynikach jednak trzeba zacząć od leków, a potem można kombinować naturalnie.

Skoro przez taki długi okres czasu przysadka nie reaguje na lewotyroskynę i to taką dużą dawkę, to aż się prosi jej diagnostyka. Czyli tutaj wg mnie wskazane byłoby TK.

Wiesz trudno coś Ci więcej doradzić, bo uważam, że niekoniecznie tarczyca tu jest winna.
napisał/a: natalaj9 2016-08-25 20:28
Tak, endokrynolog zalecił mi dwupunktową.

Jutro idę zbadać sobie kortyzol, prolaktynę. Jest jeszcze coś co według Ciebie powinnam? Bo niestety ale ja mam wrażenie że jestem źle leczona.. 2 lata i nie ma żadnej poprawy, ciagle zwiększają mi dawkę letroxu a TSH mam dalej wysokie. Ja czuję sama że coś jest nie tak ale lekarze tylko zwiększają mi dawki. Ale nie ma już większej dawki letroxu a ja dalej mega źle się czuję.
djfafa
napisał/a: djfafa 2016-08-26 13:03
Poczekajmy na te wyniki i wtedy zobaczymy.