Niedoczynnosc tarczycy i Zespół Haszimoto

napisał/a: kasjamarcin 2014-02-23 20:23
Niedoczynnosc tarczycy i Zespół Haszimoto

Witam serdecznie nazywam sie kasia mam lat 31..postaram sie szybko opisac moje obiawy i obawy co dalej znajac mnie Ksiażke napisze i nikt nie odpisze!...
Wydaje mi sie na dzien dzisiejszy po rozpoznaniu moje niedoczynnosci i z.haszimoto ze to jest przyczyna moich dolegliwosci i młodzienczych zaburzen menstuacyjnych czy zespoł policystycznych jajnikow i Hirsutyzm.
W wieku 17 wykryto po lewej stronie jajnika torbiela ktorego na szczescie udalo sie wyleczyc lekami ale do dnia dziesiejszego mam problemy z miesiaczkowaniej gdzie oznajmiono ze bede miala problemy z zajcia w ciaze- wysoki poziom testosteronu.
Bralam diane 35 przez 4lata-zaprzestałam poniewaz zaobserwowalam na nogach zylaka na piszczelu.
I tak minelo lat 5 jak niczego nie łykam i nie lecze niczego.
Ale staram sie robic standardowe badania i wizyty u lekarzy.
Wracajac do tematu niedoczynnosci i z.Haszimoto.....
Tak od ponad roku od przeziebienia zimowego zaczyły pojawiac sie kroski bolace na obu stronach szyji.
Robilam badania niby krew przeziebiona,i tak do dnia dziesiejszego krosty sa i pojawiaja sie nowe i skora swedzi.
Ostanio bedac z wizyta u ginekologa na szybkiego pozkazalam reszte moich wynikow ktore sobie robie sama dla pewnosci.
Kazala mi sie zgłosic szybko do Edokrynologa i tak sie zaczela moja historia przy ktorej jestem blada bo niewiem co i jak.
Oto moje wyniki; w centrum ''Luxmed'' medyczne z dnia 16/12/2013
TSH 3g - 4,616 minimum 0,55/max 4,00
Prolaktyna- 17,49 minimum 2,8/max 29,20
Glukoza- 79 minimum 65/max 105,00
Próby Watrobowe - 7,9 minimum 6,3/max 8,20
Morfologia *erytrocyty 5,08 minimum 4/max 5,20
* leukocyty 5,17 minimum 4/max 10,00
* tylko to podwyzszone;
* NEU%-neutrocyty 48,7 minimum 50 /max 70,00
*BAS#Bazocyty 0,01 minimum 0,05/max 1,95

Po wizycie u Edokrynologa dalsze badania i wyniki
FSH - 8,00 mlU/ml
LH - 9,56 mlU/ml

Wynik badaniaUltrasonograficznego
Gruczoł narczowy mały,wielkosci płata prwego 1,52x1,34x4,28cm,obj.4,57ml,lewego 1,21x1,46x4,66cm,obj.4,30ml,cieśni szer.0,17cm,z odbiciami jednorodnymi umiarkowanie wzmozonej echogenicznosci,z obnizeniami acha w gornym biegunia płata prawego.Umiarkowanie gruczołu prawidłowego, w obniezeniu echa wzmożone.Wezły chłonne w okolicy gruczołu do 0,26x0,16cm.
Wskazana obserwacja w kierunku zapalenia.


Tak wiec z tymi wynikami wrocilam do endokrynologa stwierdzjac zatem moj wpis jak w temacie zespoół Haszimoto i niedoczynnosc tarczycy.

zelecenia lekarza
Przebywam za granica dlatego doktor ustaliła na poczatek dawkowanie do kolejnego badania.

Euthyrox N50 ug 1x 1/4 tabl przez 3dni
nastepnie 1x pół tabl 50ug przez- 2tygodnie
nastepnie 1x pół tabl 50ug na zmiane 1x 1 tabl 50ug -przez 2tygonie *** własnie jestem drugi dzien na tym etapie dawkowania
nastepnie 1x 1 tabl 50ug przez 2tygodnie
nastepnie 1x 1 tabl 50ug na zmiane 1x półtorej tabl 50ug (to jest 75ug)

i wczasie dawkowania skierowanie na;
Badanie TSH za 6 tygodni i dalsze ustalenie dawkowania Euthyroxu
i wizyta u lekarza

Prosze mi powiedziec jak to ze mna jest czy ten moj pozny rozwoj menstruacyjny chodz ciagle mi towarzyszy brak i nieregularnosci w miesiaczkowaniu ma to wpływ mojej odkrytej niedoczynnosci czy taki moj urok!
Przepraszam za moja napisana ksiązke ale chcialam wszystko opisac co mnie meczy tyle lat bez odpowiedzi i diagnozy dlaczego mam bardzo male piersi,włosy w postaci duzej,ilosci bialego zarostu twarz,rece,plecy,sutki ciemne włoski i odrastajacy zarost po goleniu jak u mezczyzn.....
Czy przy braniu Euthyroxu trzeba dojsc do dawki 100?czy mozna zostac przy 50 lub 75 w moim przypadku!
Za rok chcemy sie starac o 1 dziecko ale to najpierw trzeba zmniejszyc TSH.
Pozdrawiam goraco prosze o kilka porad jestem troszke wczytana w temat ale niewiem jak to opanowac dieta itp
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-02-24 07:25
Dawkowanie leku prawidłowe. Nieregularne miesiączkowanie przy niedoczynności to raczej standard i można Twoje objawy śmiało połączyć z chorobą.
Owłosienie to raczej problem z androgenami i skoro od dawna masz z tym problem to mniej więcej pewnie wiesz jak to się bada, leczy itp.
Dawkę leku ustala się na poziomie hormonów i tutaj nie ma reguły, ale zazwyczaj przy Hashimoto dochodzi się do dawki minimum 100 mcg L-Tyroksyny.
napisał/a: kasjamarcin 2014-02-24 22:09
Wielkie dzieki za szybka i krotka i na temat odpowiedz.
Tylko prosze mi troszeczke pomoc i pokierowac jak moge sie tego owosienia pozbyc przy uzyciu lekow raz na zawsze.
Przepraszam ale jak juz pisalam kiedys bralam Diane 35 i to wszystko...
Lekarze do ktorych chodzilam o porady ich czeste podejcie do problemu zakonczyło sie w wieku 25lat i proponowali ciąze ktora powinna byc lekarstwem na wszystkie dolegliwosci jakie mnie drecza.
Tylko do dnia dzisiejszego badania jakie robilam to z 29.03.2013
Progesteron 51,1
Testosteron całkowity 1,4 - normal 0,2/1,8
Testosteron wolny 21 - normal 1/34
SHBG 48 - normal 20/115
Luteina 5

''skoro od dawna masz z tym problem to mniej więcej pewnie wiesz jak to się bada, leczy itp.''---idac do lekarza to ja potrzebuje pomocy i odpowiedzi ktorych widocznie nie otrzymalam.
Do dzis nie wiem co tak naprawde dominuje w moim organizmie ze mam takie dolegliwosci i nie oszukujmy sie niewiem jak poprawic wyglad i stan organizmu kazdego dnia krosty na ciele nawet w głowie ,brak miesiaczki,zarost i brak kobiecych walorow pieknosci tzn brak piersi-z tym sie borykam od lat 17.
Prosze o wskazówki jakie zrobic badania by stwierdzic czy mam zespoł policystycznych jajnikow,hirsutyzm ogolnie co mi jest.
Pozdrawiam goraco
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-02-25 07:00
Zasadniczo takie rzeczy nie diagnozuje i nie leczy się przez internet. Objawy masz jednoznaczne, wyniki jak np. wysoki testosteron też na to wskazują i tutaj lekarz nie powinien mieć wątpliwości co do leczenia.