niedoczynność tarczycy + gruczolak przysadki - prośba o radę

napisał/a: kamaol1 2014-06-11 20:11
Witam,
chciałabym podzielić się swoją rozterką bo nie wiem już czy ufać mojej endo czy skonsultować diagnozę z innym lekarzem.

Może od początku. Do endo trafiłam w 2012 r po trzech latach leczenia bromergonem mlekotoku. Miałam sprawdzać prolaktynę, brać Norprolac 75 i zrobić rezonans. Ze względu na kolejki, bo leczenie na NFZ, kolejna wizyta 2013. Prolaktyna w normie, mlekotok nadal, mikrogruczolak przysadki 6x5 mm.

Ze względu na dobry wynik prolktyny skierowania na badania odnośnie tarczycy,odstawienie Norprolacu 75 na rzecz Eutyroxu N25 (tak na wszelki wypadek- do kolejnej wizyty).

Po pół roku kontrola TSH, znów skierowanie na rezonans, na badanie krwi w tym ANTY tpo.

Rok 2014. Mikrogruczolak w rozmiarach 7x 6 mm,ANTY tpo 360 [norma do 34], Tsh 1,99 [0,27-4,20]

Diagnoza: autoimmunologiczne zapalenie tarczycy,mikrogruczolak nieczynny hormonalnie,brać EutyroxN25

Moje obawy dotyczą tego czy sam Eutyrox wystaczy, czy rosnący mikrogruczolak nie należy leczyć? Dlaczego nagle nieczynny hormonalnie? Bo prolaktyna ok? Ale mlekotok nadal jest.

Po mojej uwadze,że jeżeli mam zapalenie tarczycy to może powinnam zrobić USG, dostałam skierowanie- termin listopad 2015.

Doradźcie proszę co robić w takiej sytuacji. Czy iść np. do neurochirurga skonsultować gruczolaka, prywatnie na USG tarczycy.

Ma ktoś Hashimoto i gruczolaka?
napisał/a: Gaag 2014-06-11 21:46
Witam,

u mnie jest i Hashimoto i gruczolak przysadki.

jest co prawda mniejszy - 2cm.
Miałam robiony rezonans magnetyczny przysadki i wyszło. Wynik prl 62.
Po konsultacji z endokrynologiem brałam Brogemeron - spadek prl do 32. Niestety mój organizm go nie tolerował. Zmiana leku na norprolac 75 -teraz biorę w dawce 150 mg na dzień.
Mój endokrynolog chce uśpić gruczolaka farmakologicznie, bez konieczności ingerencji.
Zasada jest taka że interwencje chirurgiczną podejmuje się kiedy przy dużych dawkach antyhormonu rośnie stężenie prolaktyny.
Oprócz prolaktyny były oznaczane inne stężenia hormonów przysadki?


pozdrawiam
napisał/a: kamaol1 2014-06-11 22:20
Witam,

dziękuję za odzew.

Wszystkie badania jakie miałam to:
2013 luty
TSH 3,89 [0,27-4,2]
FSH 8,75
Prolaktyna 17,87 [4,79-23,3]

2013 lipiec
TSH 4,24 [0,27-4,2]
Prolaktyna 16,92 [4,79-23,3]
Jonogram

2013 październik
Prolaktyna 14,55 [4,79-23,3]

2014 kwiecień
TSH 1,99 [0,27-4,2]
Prolaktyna 23,82 [4,79-23,3]
AntyTPO 360 [
napisał/a: Gaag 2014-06-11 23:17
1. Są jakieś inne objawy gruczolaka oprócz mlekotoku?
2. Skoro gruczolak się powiększa to jest wyrzut prolaktyny.
3. Kontrolnie można zrobić badania FSH, LH, ACTH i hormon wzrostu - są to hormony okołoprzysadkowe. Może któryś też jest poza normą.
4. Usg tarczycy raz w roku jest wskazane.
napisał/a: kamaol1 2014-06-12 11:32
Mam bóle i zawroty głowy, trądzik, tyję.

Moja endo pytała mnie czy nie zauważyłam, że stopy mi w ostatnim czasie urosły więc pewnie chodziło jej o hormon wzrostu.

Usg tarczycy zrobiłam prywatnie bo czekanie do listopada 2015 nie jest na moje nerwy.

Wyszło: tarczyca powiększona szczególnie w zakresie płata prawego z widoczną zmianą normoechogenną 4,7x 7,8 mm w części górnej płata prawego.
Echogenniczność niejednorodna z obszarami hypoechogennymi typowymi w obrazie autoimmunologicznego zapalenia tarczycy.
Płat lewy o wym. 15x16,5x38mm
Płat prawy o wym. 16,7x23,9x45 mm
Cieśń 8,5 mm

A co myślisz o konsultacji z neurochirurgiem?
napisał/a: Gaag 2014-06-12 21:26
Myślę że konsultacja z neurochirurgiem nie jest potrzebna.
Wystarczy dobry endokrynolog który unormuje hormony przysadki.
Jeśli chcesz zrobić bezpłatnie pozostałe badania to ginekolog powinien wystawić skierowanie. Najlepiej zrobić badania przed wizytą u endokrynologa.
A podwójne widzenie albo niejedzenie czy zaburzenia termoregulacji są?
napisał/a: kamaol1 2014-06-12 22:15
Nie, podwójnego widzenia, niejedzenia nie ma. Mam tylko mroczki przed oczami ale jestem krótkowidzem i okulista powiedział,że w dnie oka wszystko jest ok.

Zaburzenia termoregulacji? Jest mi częściej zimno niż innym,nie ruszam się z domu bez swetra. Bardzo rzadko chodzę tak ubrana jak inni. Zawsze mam dodatkową warstwę.

Skierowanie na badania to nie problem tylko nie bardzo wiedziałam jakie. Zrobię te co poleciłaś.

Dobry endokrynolog - ponoć ta do której chodzę jest bardzo dobra - z polecenia.

Kolejną wizytę mam w kwietniu 2015 i do tego czasu szukam jakiś wskazówek bo popadnę w jakąś paranoje.
napisał/a: kamaol1 2014-06-13 12:59
Ach, lekarz ginekolog stwierdził, po badaniu USG, że mam super jajniki. Nie ma z nimi żadnych problemów.
napisał/a: Gaag 2014-06-13 16:00
Hmm wizyta u endokrynologa w kwietniu przyszłego roku z rosnącą prolaktyną to troszkę za późno, bo skoro teraz rośnie to za rok może być większa.
Przydałoby się zbić trochę prolaktynę norprolaciem a wcześniej zrobić badania FSH, LH, ACTH i hormonu wzrostu.
napisał/a: kamaol1 2014-06-14 17:51
Brałam Norprolac75 ale moja endo stwierdziła, że prolaktynę mam ładną to odstawić bo szkoda moich pieniędzy - to było jak miałam 14,55. Odstawiłam no i mamy to co mamy.

A czy stwierdzenie, że mikrogruczolak jest nieczynny hormonalnie przy takiej prolaktynie jest ok? Jak myślisz?
napisał/a: Gaag 2014-06-18 00:06
Hej, widzę że bardzo przejęta jesteś sytuacją. Lekarzem nie jestem. Sądzę że gdyby nie był aktywny to prolaktyna by nie wzrastała,
U mnie w wyniku RM nie napisano że gruczolak jest aktywny hormonalnie a w wynikach hormonalnych wyszło że prolaktyna jest wysoka.
napisał/a: kamaol1 2014-06-18 11:32
U mnie też tego nie wpisali w wyniku RM tylko moja endo dała mi zaświadczenie dla lekarza rodzinnego na którym wpisała, że jest nieczynny hormonalnie na podstawie wyników badań (Prolaktyna 23,82 [4,79-23,3])

I wychodzi na to, że mikrogruczolak rośnie, prolaktyna rośnie, mlekotok jest - tylko leczenia nie ma.

Stwierdzenie, że jak będzie się czego bać to ona mi powie jakoś nie pomogło.