niedoczynność tarczycy ciąża

napisał/a: MZ 2007-01-04 09:22
wiem, że temat był tu poruszany, ale raczej niezbyt wyczerpujące były odpowiedzi

jakieś 3 lata temu rozpoznano u mnie niedoczynność tarczycy (początkowe ths ponad 30).
endokrynolog dłuższy czas "ustawiał", mnie na lekach. nie było łatwo, bo jednocześnie cierpię na częstoskurcz nadkomorowy i niedomykalność płatka zastawki (już raczej z tego nie wyrosnę ).
po pewnym czasie, wyniki unormowały się i przy normie (tsh 3-cia generacja od 0,4 do 4,0) były na poziomie 2-3
od jakiegoś czasu znów nastąpiły wahnięcia (jestem pod stałą opieką endokrynologa). ostatni wynik ponad 4-rokrotnie przekroczona norma.
i teraz moje pytanie: czy mo unormowaniu się sytuacji z tsh, mogę pomyśleć o dziecku? czy moje dziecko będzie zdrowe?
czytam o wadach niedorozwoju intelektualnego i robi mi się słabo...
czy może lepiej nie ryzykować?
poradźcie coś proszę
dzięki.
napisał/a: Peter 2007-01-04 09:31
Problem może być dwojaki:
1. Możesz mieć problemy w zajście w ciążę, o ile nie będzie ten problem uregulowany
2. W czasie ciąży musisz częściej kontrolować poziom hormonów, częstotliwośc powinien ustalić endokrynolog.
Niestety, ryzyko zawsze istnieje.
napisał/a: MZ 2007-01-04 09:44
dzięki
o tym,że mogę mieć problemy z zajściem w ciążę, wiem :(
wiem też, że częściej zdarzają się poronienia :(
najbardziej martwi mnie jednak fakt, że dzieciaczek mógłby mieć jakąś wadę rozwojową
na tym świecie i zdrowi nie mają lekko.
cóż, zawsze miałam pod górkę. myślenia, jak zwykle dużo. jest o czym.

a, jeszcze jedno: czy można sprawdzić, czy dziecko jest zdrowe - przed urodzeniem(zakładając, że zajdę w ciążę). wiem, że są (niepopularne w tym kraju) badania prenatalne, ale czy stosuje je się w takich przypadkach?
napisał/a: Peter 2007-01-04 10:26
Trzeba myśleć pozytywnie. Nie znaczy, że może być źle, ale trzeba taką ewentualność mieć na uwadze.
Odnośnie badań prenatalnych - o ile wiem, to dotyczą one wad genetycznych. Ale mogę mieć nie do końca rację w tym temacie. Warto zapytać ginekologa przy najbliższej wizycie.