niedoczynność tarczycy a zimne stopy i otyłość

napisał/a: KATERINA 2009-11-14 11:50
TEN ustabilizowany poziom jest jaki wraz z norma , każde lab ma inne? Jakie masz wolne hormony tarczycy. Miałaś robione usg tarczycy {raz na rok powinno być}. LEK nie powoduje marznięcia stóp, rąk etc tylko raz zła praca tarczycy dlatego pytanie jakie to TSH jest jest zasadne, dwa problemy z krążeniem oraz syndrom Reynaud. U Ciebie to pewnie tarczyca. Warto by było wpisać w google objawy niedoczynności lub przeszukać nasze forum i wiedzieć pewne rzeczy o własnej chorobie! To przydatne info.
Trzeba koniecznie spr wolne hormony. I inne - u gina powinnaś mieć usg dopochwowe oraz badania hormonalne znacznie więcej niż prolaktynę -prl i testosteron!
napisał/a: 0ffca 2009-11-24 12:49
to podam moze ostatnie moje 4 wyniki (0,4 do 4,0 norma wg lab):
maj 2008: tsh 0,53 (i o ile pamietam to bylo po zmianie dawki na nieco wieksza, ktora biore do tej pory)
wrzesien 2008: 0,97
maj 2009: tsh 1,01 anty-TG 0,76 (max 40)
listopad 2009: tsh 0,89

wiec to sa chyba wyniki w normie?

dzis odebralam tez wyniki PRL 67,2 (max 25 i to mnie nieco dziwi)

usg tarczycy mialam ostatnio, oto co dostalam na wydruku:
tarczyca polozona prawidlowo, struktura miazszu o obnizonej, dosc jednorodnej echogenicznosci.
wzdluz naczyn szyjnych glownie podzuchwowo, widoczne wrzecionowate wezly chlonne o srednicy do 8 mm
napisał/a: KATERINA 2009-11-24 16:22
TSH jak TSH - wolne by się przydały! USG takie sobie a propo tej obniżonej echogeniczności. Hormony płciowe {w wątku witaminki masz opis jakie i kiedy robić}+ usg dopochwowe u gina}masz do zrobienia - i dr powinien Ci powiedzieć co robić z tym nadmiarem prl i od czego dokładnie spr.
napisał/a: enni 2009-11-24 21:42
Witam!
Leczę się od 3 lat na niedoczynność tarczycy+ hashi ,biorę euthyrox 75 ,a mój ostatni wynik 2,7 -norma do 5,5.
Endo powiedziała ,że jest ok i nie zwiększyła dawki,mimo że mówiłam
że bardzo mało jem a mimo to tyję!!!!w ciągu oststniego roku przytyłam 10kg!!!!
wizyte kolejną mam za pół roku...jak mogę zwiększyć dawkę
W trakcie leczenia wyregulował mi się okres
napisał/a: KATERINA 2009-11-24 21:53
Proszę pani-poczytała pani dokładniej forum? Nie tyje się tylko od złej pracy tarczycy - ona również rozreg. inne rzeczy lub inne rzeczy jej towarzyszą?
Ma pani raz na rok usg tarczycy
czy było spr co następuje ft4 i ft3? Jak nie to trzeba spr!
Prolaktynę ma pani reg. spr?
Czy ma pani hashimoto czy zwykłą niedoczynność - było spr TG i TPO?
Hormony trzeba też zrobić:
2-3 dzień cyklu
estrogen
progesteron
testosteron
17OH Progesteron
DHEA SO4
usg dopochwowe
wyeliminowane było PCO kiedykolwiek?
Nie ma pani oponki na brzuchu, wyeliminowano hiperinsulinemię problemy z cukrem etc?
Trzeba zobaczyć wolne hormony oraz spr endokrynologiczno-ginekologiczne wykluczyć!
napisał/a: KATERINA 2009-11-24 21:54
MEA culpa ma pani hashimoto - to czy wykluczono PCO? Proszę czytać dokładnie forum wszystkie badania i wskazówki ma pani w postach i podstawowych badaniach!
napisał/a: enni 2009-11-25 21:36
Te wszystkie badania miałam robione 3 lata temu,jak leżałam w na oddziale endokrynologicznym i były w porządku,oprócz
17OH progesteronu-4,1 i anty-TPO 210.
USG tarczycy wykazało:płat prawy o objętości 3,5ml
płat lewy o objętości 3,6 ml
cieśń grubości 4mm
Bez zmian patologicznych
Od czasu pobytu w szpitalu jeżdzę regularnie 2-3 razy w roku do poradni endokrynologicznej i mam badane tylko tsh-bo podobno nie ma potrzeby badać pozostałych hormonów ,bo to jest wyznacznik.Teraz doprosiłam się skierowania na usg
Rok temu miałam kontrolne badanie 17OH progesteron i był w normie
U ginekologa badam się regularnie i jest wszystko ok.
Doprosić sie takiej ilości badań w poradni na NFZ jak pani pisze jest jak MATRIX :((
napisał/a: KATERINA 2009-11-25 22:19
Proszę Pani to było 3 lata temu - trzeba badania powtórzyć- niech w końcu ginekolog potwierdzi/wyeliminuje PCO. TSH samo czasem nie wystarcza trzeba wolne robić - można popytać/pochodzić/podzwonić i wyszukać tańsze badania -prywatne laboratoria/laboratoria w szpitalu/przyszpitalne w głupiej Wawie rozpiętość cenowa za TSH waha się od 13zł do 40 a za wolne tez różnie naprawdę można wyszukać - ewentualnie odkładać niewielkie sumy - nie będzie lepiej { bez badań }bo nie wiadomo czy tylko same hormony tarczycowe są problemem czy jeszcze coś hiperisulinemia{proszę poczytać sobie necie towarzyszy czasem PCO etc., hormony płciowe!}/
TSH jest za duże przydałaby się modyfikacja dawki - można samemu zwiększyć o 25 mg/50mg i zobaczyć jak będzie - TSH zmienia się co6-8 tyg.
Proszę w google wbić endokrynologia.net będą tez porady -podawałam wiele razy - nie można na forum tego dawać więc wystarczy też przejrzeć stare wątki {nie chodzi mi czasem wysyłanie prywatnych info}.
Można sprawy z którymi się pani boryka zdiagnozować raz a dobrze - one nie znikną ale chociaż można spróbować leczyć - bez badań wiedza tajemna!
napisał/a: enni 2009-11-25 22:31
dziękuję za odpowiedz
teraz biorę euthyrox 75,to mam zwiększyć dawkę :jeden dzień 75+25 drugi dzień 75+ 50???czy przez kilka tygodni barać 75+25 i wtedy zwiększyc na 75+50???
badania ft3 robi się 3-4 dni po miesiączce??
napisał/a: KATERINA 2009-11-25 22:55
To jest w starych postach - dzień CYKLU nie liczy się można robić w dowolnym TSH, ft 4 i ft3.
Pisałam ze zwiększa pani z dawki docelowej albo od razu o 25 mg i czeka na zmiany 6-8 tyg TSH albo daje pani od razu o 50mg to nie jest duża dawka ja sobie tak zwiększyłam jak miałam teraz za duże TSH a do dr nie mogę dobić -najbliższy termin prywatnie do mojej na marzec jest np/ 25mg lub 50 nie jest dużo to. Bac się nie am czego bo ewentualnie TSH będzie koło nadczynności - pierwsze objawy zbytnie kołatanie serca, lekkie drżenie rąk ale spokojnie zanim TSH zleci to ho ho..... Umrzeć się od tego nie umrze a zawsze można zobaczyć czy człowiek będzie na tej dawce czul się lepiej!
Także albo pani zwiększy o 25 mg albo o 50 pani wybór - nie będzie się nic złego działo al zawsze z 50mg można zjechać do tych 25 i tyle. Za 8 tyg zrobić TSH i zobaczyć co będzie i jak sie będzie pani czuła = teraz zrobić prl i inne hormony {2-3 dzień okresu}, prl bez znaczenia kiedy!
napisał/a: enni 2009-11-29 12:38
Mam jeszcze jedno pytanie ,a dotyczy ono mojej córki.
Przebadałam ją profilaktycznie w kierunku tarczycy,czy czasami po
mamusi w spadku nie dostała.
Pierwszy wynik tsh wyszedł 5,5 przy normie do 5,5.Dostałam więc
skierowanie do poradni endokrynologicznej,badanie powtórzono i wynik
tsh to 3,6(powtarzano go 3x w ciągu roku)
FT4pmol/L 13,08,
FT3pmol/L 5,3
ATPO Uml 54,7.
Byłam kilkakrotnie w poradni i doktor stwierdziła ,że jest ok i nie
ma potrzeby kontroli.
Dodam,że córka ma 11 lat,148 cm wzrostu i 36 kg.
Jest "żywym" dzieckiem ,aktywnym ,dobrze sę uczy.Zaczyna dojrzewać i
obawiam się czy może teraz choroba się ujawnić
napisał/a: KATERINA 2009-11-29 14:38
NIE podała pani norm!