Niedobór żelaza - co dalej

napisał/a: grendel 2014-06-04 19:30
Witam.
W listopadzie ubiegłego roku wykonałem badanie krwi. Wynik byłby dobry gdyby nie niski poziom żelaza-40 ug/dl oraz MPV 8,50.Badanie powtórzyłem w maju z wynikiem -żelazo 29 ug/dl oraz 8,40 MPV. W obu badaniach HGB była w normie więc klasyczna anemia chyba odpada. Jestem 47 letnim mężczyzną ,nigdy wcześniej nie miałem podobnych problemów.Co może być przyczyną takich wyników-w ostatnich latach nie zmieniłem diety ani stylu życia.Pozdrawiam
napisał/a: Lena_Medica 2014-06-05 06:15
Witam serdecznie. Rzeczywiście na anemię to nie wygląda. Niski poziom żelaza przy prawidłowym poziomie HGB może oznaczać jego utajony niedobór, co z kolei może wskazywać na upośledzone wchłanianie żelaza przez układ pokarmowy. Więcej powiedziałby wynik poziomu ferrytyny i transferyny. Jeśli chodzi o poziom MPV to musiałby Pan podać normę wyznaczoną przez laboratorium, w którym wykonywał Pan badania /te normy zawsze są podane przy wyniku poszczególnych składników krwi/, ponieważ wynik MPV 8,5 w ogólnie przyjętej normie byłby wynikiem prawidłowym. Jeśli jednak napisał Pan, że jest to odstający od normy wynik, wnioskując z norm które wyczytał Pan z wyników, to ma to ścisły związek z niedoborem żelaza gdyż MPV to wskaźnik oznaczający objętość trombocytów czyli płytek krwi, a żelazo ma decydujący wpływ na ich produkcję.
napisał/a: grendel 2014-06-05 11:12
Dziękuję Ci Lena Medica za odpowiedz.Normy MPV przy moim badaniu to 9.0-13,0.Przy najbliższej okazji zbadam poziom ferrytyny i transferryny.Mam jeszcze prośbę o doradzenie do jakiej specjalności lekarza powinienem się udać by wyjaśnić ten niedobór żelaza.Czy hematolog to dobry adres?
Pozdrawiam.
napisał/a: Lena_Medica 2014-06-07 01:34
Najpierw chyba najlepiej byłoby wykonać tą ferrytynę i transferynę, a potem udać się do lekarza który zajmuję się leczeniem narządów wewnętrznych, bo być może to będzie właśnie problem z przyswajaniem składników odżywczych. Poczytam trochę więcej na ten temat i odpowiem, dobrze/ Pozdrawiam
napisał/a: grendel 2014-06-21 18:35
Witam ponownie.
Otrzymałem wyniki badań:
transferyna 3,25 g/l norma 2-3,6
ferrytyna 6,80 ng/ml norma 23,9-336
Proszę o info co może być przyczyną tak zaniżonego poziomu ferrytyny oraz jakie mogą być tego następstwa. Dziękuję i pozdrawiam.
napisał/a: pikaboo 2014-06-22 13:52
Poziom ferrytyny mówi o zapasach żelaza w organizmie. Jeśli masz anemię, organizm wykorzystał zapasy żelaza, ferrytyna też spada. To jest po prostu wykładnik niedoboru żelaza.
Brałeś już jakieś żelazo na tę anemię? Może popróbuj suplementów z żelazem hemowym, które dobrze się wchłania, powinno pomóc.
napisał/a: grendel 2014-06-24 15:46
Witam.
Nie jestem fachowcem w tych tematach, ale anemia(niedokrwistość) to ,,zespół objawów chorobowych, polegający na stwierdzeniu niższych od normy wartości hemoglobiny (Hb), erytrocytów i ich następstw,,Ja hemoglobinę oraz poziom erytrocytów mam w normie. Pozdrawiam.
napisał/a: anggie112 2014-08-24 07:38
A ja mam pytanie, jak to jest że ja nie jem miesa ani ryb a żelazo mam wzorowe? ;) już nie chcialam watku zakladac bo bez sensu by bylo.

Dodam też że mało jem owocow i warzyw. Ogolnie cale zycie tak to wyglada bo nie lubie miesa i np jaj. a nigdy anemii nie mialam