Niedobór wit.D i jej dawkowanie

napisał/a: Leta 2015-10-31 11:21
Dzień dobry mam pytanie odnośnie dawkowania suplementu Vita buer 3D - 2000 j.m.
W moich wynikach na witamine D wyszło 13 ng/ ml czyli bardzo zaniżony wynik. W ulotce jest napisane by przyjmować dziennie 2000m.j. czyli jedną kapsułke dziennie ,jednak w różnych informacjach przeczytałam że dawki przyjmowania mogą być większe. Mam pytanie przy tak sporym niedoborze czy moge brać dwie kapsułki dziennie czyli 4000m.j.?
Mam 39 lat ,158 wzrostu, 56 kg po bardzo ubogiej diecie stąd pewnie te niedobory i problemy z wypadającymi włosami i ogólnym słabszym samopoczuciem dlatego zależy mi na zdecydowanej poprawie wyników suplementami. Wiem że ulotka tak wskazuje to powinno tak się brać ale nie jest to żaden antybiotyk więc moge zwiększyć dawkowanie? inne źródła oprócz tej ulotki dopuszczają większe dawkowanie stąd moje pytanie
napisał/a: klinacz 2015-10-31 11:51
fifcia napisal(a):Dzień dobry mam pytanie odnośnie dawkowania suplementu Vita buer 3D - 2000 j.m.
W moich wynikach na witamine D wyszło 13 ng/ ml czyli bardzo zaniżony wynik. W ulotce jest napisane by przyjmować dziennie 2000m.j. czyli jedną kapsułke dziennie ,jednak w różnych informacjach przeczytałam że dawki przyjmowania mogą być większe. Mam pytanie przy tak sporym niedoborze czy moge brać dwie kapsułki dziennie czyli 4000m.j.?
Mam 39 lat ,158 wzrostu, 56 kg po bardzo ubogiej diecie stąd pewnie te niedobory i problemy z wypadającymi włosami i ogólnym słabszym samopoczuciem dlatego zależy mi na zdecydowanej poprawie wyników suplementami. Wiem że ulotka tak wskazuje to powinno tak się brać ale nie jest to żaden antybiotyk więc moge zwiększyć dawkowanie? inne źródła oprócz tej ulotki dopuszczają większe dawkowanie stąd moje pytanie


Tak, można przyjmować 4000 IU dziennie, po 3 miesiącach ponowić badanie, by sprawdzić czy utrzymać dawkę czy ją obniżyć.
napisał/a: Leta 2015-10-31 19:42
Serdeczne podziękowania za pomoc :)
napisał/a: czybit161 2015-11-01 11:05
Do wit. D3 dołącz jeszcze witaminę K2
djfafa
napisał/a: djfafa 2015-11-01 14:15
Przy skrajnym niedoborze wit. D jaki masz, dawkowaniem 2.000 IU dobiłabyś do 50 ng/ml pewnie za rok.
4.000 to minimalna dawka, jaką powinnaś stosować. I to przez kilka miesięcy minimum.
napisał/a: Leta 2015-11-01 16:12
O tej K2 musze poczytać bo jakoś mi mało znana. Właśnie odnośnie dawkowania z ulotki tak myślałam że to mała dawka jak na moją sytuacje. Skoro jedna kapsułka ma 2.000 to przesadą byłoby branie po prostu trzy razy dziennie czyli 6.000 ? W kwestii przedawkowania o ile takie wogóle istnieje w przypadku wit.D dopiero poczytam. Na tą chwile wiem że spokojnie moge brać 4.000 ale skoro to minimalna to może skoczyć do 6.000 i za trzy miesiące zrobić kontrole?
napisał/a: klinacz 2015-11-01 16:28
fifcia napisal(a):O tej K2 musze poczytać bo jakoś mi mało znana. Właśnie odnośnie dawkowania z ulotki tak myślałam że to mała dawka jak na moją sytuacje. Skoro jedna kapsułka ma 2.000 to przesadą byłoby branie po prostu trzy razy dziennie czyli 6.000 ? W kwestii przedawkowania o ile takie wogóle istnieje w przypadku wit.D dopiero poczytam. Na tą chwile wiem że spokojnie moge brać 4.000 ale skoro to minimalna to może skoczyć do 6.000 i za trzy miesiące zrobić kontrole?


Tak, 6000 IU też może być.
napisał/a: Leta 2015-11-01 23:28
Dzięki bardzo za chęć pomocy. Po odebraniu wyników zaplanowałam wizyte u rodzinnego, jednak uznałam skoro to pytanie odnośnie tylko witaminek to nie będe zabierać kolejki babciom i dziadkom w przychodni ;) i dlatego tutaj zapytałam . Wspólnie z waszymi poradami i wskazówkami będe przyjmowała kapsułki 3x dziennie czyli 6.000 i mam nadzieje normy wit.D troche podniose bo delikatnie mówiąc są zaniżone. Gdyby ktoś z was miał jakieś jeszcze uwagi,wskazówki czy porady to będe bardzo wdzięczna. Dziękuje za poświęcony czas na moje pytanie :)
napisał/a: Leta 2015-11-05 12:07
A jeszcze zaryzykuje pytaniem: orientujecie się czy lekarz rodzinny może wystawić skierowanie na wykonanie badania na wit.D i cynk? Kurcze Troche drogie te wyniki zwlaszcza cynk :(