Niedobór magnezu i nadmiar wapnia

napisał/a: domi1_231 2007-11-15 13:23
Dziś odebrałam wyniki. Morfologia dobra, ale Mg za mało i Ca za dużo. Bardziej interesuje mnie Wapń - czytałam w Internecie, jakie mogą być skutki nadmiaru i martwię się. Być może za duża podaż w jedzeniu.
Co zrobić, żeby go wyrównać?
napisał/a: Peter 2007-11-15 14:43
Koniecznie w takim wypadku trzeba zrobić badania hormonalne!!! Koniecznie poziom kalcytoniny. To hormon, który reguluje gospodarką wapnia w organiźmie. I to jak najszybciej. Produkują go przytarczyce. Jeśli ten poziom jest naprawdę wysoki, to może dojść nawet do zwapnienia nerek. I wtedy tylko przeszczep ratuje.
djfafa
napisał/a: djfafa 2007-11-15 15:14
Dokładnie tak. Moja kuzynka tak miała wylądowała na urologii ze strasznymi problemami. Peter dziwne to ale hormony miała w normie! Lekarze stwierdzili zawapnienie organizmu, ale przez damiar wapnia w pożywneniu! Ona ciągle się odchudzała i oprócz jogurtów nic nie jadła! Uważam, że do wyjaśnienia sprawy hormonów powinnas wyeliminować wapń z pożywienia (głównie produkty mleczne). Możesz dodatkowo przyjmować Aspargin lub inny preperat z magnezem! A miałaś badany poziom żelaza? Bo wapń też "nie lubi" się z żelazem i możesz go mieć za niski poziom.
Pozdrawiam
napisał/a: Peter 2007-11-15 15:27
Ja akurat znam inny przypadek i skończył się przeszczepem nerek. Bo nikt nie zwrócił uwagi na przytarczyce i ich pracę. Z pożywienia by się to tak nagle nie stało, dlatego uczuliłem na najbardziej ważny element.
djfafa
napisał/a: djfafa 2007-11-15 15:33
Peter właśnie to nie było nagle. Mania odchudzania trwała kilka lat. Badania na poziom hormonów miała, ale nie pamiętam jakich więc może to nie te o których Ty mówisz. Ale niby lekarze powiedzieli jasno: nadmiar wapnia w diecie. Ciocia jej teraz pilnuje i niby jest ok. Ale nie obyło się bez wizyt u psychologa.
napisał/a: domi1_231 2007-11-15 15:58
Żelaza nie robiłam. Myślę jeszcze, jakie wyniki zrobić, oprócz hormonalnych. Czytałam też, że przy tym może być niedobór cynku.
djfafa
napisał/a: djfafa 2007-11-15 17:59
Jest taka zasada: Wapń blokuje wchłanianie prawie wszyskich mikro i makroelemtów. Tak więc wielce prawdopodobne, że przy wysokim poziomie wapnia, masz niski poziom magnezu, żelaza, cynku, miedzi itp. Powinnaś posłuchać Petera i zrobić wyniki na poziom kalcytoniny, jak bedą wyniki to się zobaczymy czy to poważniejsza sprawa czy tylko wystarczy odstawić wapń i dodać jakiś preparat witaminowo-mineralny (ale oczywiście z niskim poziomem wapnia).
Pozdrawiam
napisał/a: Peter 2007-11-15 19:29
Djfafa - mając na myśli "nagle" myślałem o zaburzeniach hormonalnych. Takie badanie jest niezbędne z punktu widzenia diagnostyki. Inne sprawy można wykluczyć później.
napisał/a: domi1_231 2007-11-16 08:02
Ok. Dzięki za poradę.
Dopóki nie będę miała wyników, to oprócz właściwej diety, czym naturalnie zmniejszyć poziom wapnia?
napisał/a: Peter 2007-11-16 08:22
Właśnie dietą.
Mało sera żółtego, umiarkowanie jogurty, mleko, ser biały. Więcej warzyw i owoców.
I jak podał Djfafa - preparaty mineralne o małej zawartości wapnia lub bez wapnia np. Bio - Selen-Cynk, Magnefar B6
napisał/a: ania_ja 2011-05-13 09:34
Peter napisal(a):Właśnie dietą.
Mało sera żółtego, umiarkowanie jogurty, mleko, ser biały. Więcej warzyw i owoców.
I jak podał Djfafa - preparaty mineralne o małej zawartości wapnia lub bez wapnia np. Bio - Selen-Cynk, Magnefar B6


Biocynkosel jest tańszy jakby nie było, za to magnefar to chyba jeden z tańszych na rynku.
Co do przyjmowania, magnez wiąże wapń w kościach i tkankach. Idealne proporcje to 2:1 ( wpań:magnez) - przynajmniej tak pisali jacyś naukowcy, także jak się ma dużo wapnia, to magnezem można go związać, czyli po jedzeniu jedna - dwie tabletki magnezu. Warto tylko sprawdzić ile jest w tej tabletce by dobrać proporcje do jedzenia.

Uwaga: magnez jest w różnych postaciach. Dobry jest ten w postaci soli organicznych: np: magnezu wodorocytrynian - lepiej się wchłania. Inne to np: tlenek magnezu - ciut gorzej ale też się w sumie wchłania. Gorzej dlatego, że tlenek magnezu redukuje aktywność soków trawiennych. Dlatego jeśli po jedzeniu to magnezu wodorocytrynian.