Nie mogę ustalić przyczyny niskiego poziomu testosteronu

napisał/a: Zapytowujący 2013-10-06 23:36
Witajcie,

Mam 28 lat. Od kilku lat czuję się chronicznie zmęczony i mam pogorszoną koncentrację, a pamięć nie jest u mnie już tak dobra, jak jeszcze kilka lat temu.

Powyższe objawy skłoniły mnie w końcu dwa lata temu do wykonania "szerokich" badań. Okazało się wtedy, że mam niski poziom testosteronu. Na przestrzeni kilku badań w ostatnich dwóch latach najwyższą wartością było 3,47 ng/ml przy dolnej normie 2,8. Poza tym w pozostałych badaniach cały czas poziom testosteronu wahał się albo ledwo powyżej normy, albo ledwo poniżej. Badałem też dwa razy SHBG i w obu przypadkach wyszło nieco poniżej normy. Tylko raz badałem wolny testosteron i wyszło 8,87 pg/ml przy dolnej granicy 4,50.
Co do TSH, PRL, FSH, LH, anty-TPO, anty-TG, FT3, FT4, to wszystkie wyszły bardzo dobrze. Wszystkie te badania robiłem w renomowanym laboratorium.

Oprócz wyżej opisanych objawów, nie występują u mnie żadne tradycyjnie wiązane z niedoborem testosteronu. Włosy mam silne jak szczotka, nie obserwuję najmniejszych oznak łysienia, jestem owłosiony niemal na całym ciele, mam dość silny zarost. Cieszę się z moją Żoną wspaniałym życiem seksualnym, nie mam najmniejszych problemów z uzyskiwaniem erekcji. Nie mam żadnych problemów z płodnością, mamy z Żoną dziecko, moje wyniki badania nasienia zostały ocenione jako bardzo dobre.

Byłem u dwóch andrologów i jednego endokrynologa, ale nie mają najmniejszych podejrzeń co do przyczyny mojego stanu. Jeden z nich chciał mi zapisać zastrzyki z testosteronu, ale nie wziąłem ich, bo sądzę, że to mi na dłuższą metę nie pomoże, a tylko może zamazać obraz.

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie z Waszej strony. Pozdrawiam!
napisał/a: Zapytowujący 2013-10-16 11:22
Chcę tylko dodać, że właśnie otrzymałem wyniki badań wykonywane przedwczoraj.

Testosteron całkowity wyszedł 287,20 ng/dl, przy dolnej granicy normy 249,00 i górnej 836,00, a więc niewiele powyżej dolnej granicy normy.

Bardzo Was proszę, jeśli ktokolwiek ma jakikolwiek pomysł co może być przyczyną takiego stanu, dajcie choć krótko znać.

Pozdrawiam!
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-10-16 11:38
Ale tak naprawdę liczy się testosteron wolny i nie ma sensu sprawdzać całkowitego, bo jego się sprawdza tylko w kilku uzasadnionych przypadkach.
Jak masz w normie to trudno mówić że za objawy odpowiada on. Mamy XXI wiek, czasy kiedy 28 latek ma teścia w górnych graniach mineły 30 lat temu. A co ma wpływ na taki stan rzeczy? Wszystko od szamponu który używasz, po wodę z butelki którą pijesz. Poczytaj o wpływie Bisfenolu A na układ hormonalny czy np. o podawaniu estrogenów kurczakom których mięsko potem jadasz.

Nie mówię że nie jesteś chory, ale przed Tobą na tym forum było 100 18 latków z podobnym teściem i pełną diagnostyką która wyszła że są zdrowi.
napisał/a: Archer 2013-10-16 17:29
Djfafa czy niski poziom testosteronu może utrudniać budowę masy mięśniowej, czy nie ma to aż takiego wpływu? Bo na ten temat krążą różne opinie. Oczywiście pomijam branie sterydów.

napisal(a): Na przestrzeni kilku badań w ostatnich dwóch latach najwyższą wartością było 3,47 ng/ml przy dolnej normie 2,8.


To jeszcze istone, o której badanie robiłeś. Rano jest najwyższy poziom teścia potem się zmniejsza nawet o 40 %.
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-10-16 17:35
Testosteron ma kolosalny wpływ na budowę masy mięśniowej i tutaj nie ma różnych opinii/
napisał/a: Archer 2013-10-16 17:38
napisal(a):Testosteron ma kolosalny wpływ na budowę masy mięśniowej i tutaj nie ma różnych opinii/


To co robić w sytuacji gdy teść jest blisko dolnej granicy normy a chce się zbudować trochę masy mięśniowej, zwiększyć swoją siłę itp.
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-10-16 19:19
Poprosić lekarza o SAA :)
Można robić wszystko aby podbić teścia, czyli wywalić z diety wszystko co działa estrogennie, można próbować suplementów takich jak Tongkat Ali czy DAA.
napisał/a: Zapytowujący 2013-10-17 11:56
Dzięki Wam bardzo za dotychczasowe odpowiedzi.
Słyszałem o tym, że w kurczakach jest dużo estrogenów i dlatego od wielu miesięcy ograniczyłem ich spożycie. Zamiast kurczaka staram się jeść indyka, bo słyszałem, że jest najmniej nafaszerowany różnymi chemikaliami. Potwierdzacie tę opinię?
Co do badania poziomu testosteronu całkowitego, a nie wolnego, to robiłem tak, bo tak zalecali mi lekarze, u których byłem. Dlaczego uważasz Djfafa, że ważniejszy jest wolny i jakie sytuacje ważasz za te nieliczne, które wymagają badania całkowitego?
Co do pory wykonywania badań, to wszystkie wykonywałem rano. Co ciekawe, najwyższy wynik miałem wtedy gdy krew była pobierana najpóźniej (o 10 rano), a dwa najniższe wyniki i zarazem jedyne dwa będące poniżej normy uzyskałem robiąc badania najwcześniej (o 7.30 rano). Dodam, że przed wszystkimi badaniami spałem min. 7 godzin, także byłem raczej wyspany.
Pozdrawiam
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-10-17 12:07
Bo to wolny testosteron odpowiada za libido, wzwód, jest wykorzystywany do budowy masy mięśniowej itp. Możesz mieć całkowity ponad normę a czuć się jak kastrat.
Co do indyków, jest dokładnie tak jak piszesz, lepiej je jeść niż kurczaka.
napisał/a: Archer 2013-10-17 18:47
Często z testosteronem robi się jeszcze SHGB. Białko wiążące testosteron.
napisał/a: Zapytowujący 2013-10-17 21:31
A słyszeliście o kuracji Tribulusem (buzdyganek, naturalna substancja dostępna jako suplement diety)? Wziąłem pierwszą kapsułkę rano w ostatni poniedziałek i faktycznie poczułem więcej energii. Wziąłem więc zgodnie z zaleceniem na etykiecie drugą po południu i i poczułem się jeszcze lepiej, ale po kilku godzinach zacząłem mieć też nudności, także póki co odstawiłem.

Co do SHBG, to oznaczałem go Archer dwukrotnie. Wyniki podałem w mojej pierwszej wiadomości. Bardzo mnie zresztą zastanawiają.

Co do estrogenów w pożywieniu, to są jeszcze jakieś inny produkty oprócz kurczaków, do których dodaje się je? Czego jeszcze wystrzegać się?
djfafa
napisał/a: djfafa 2013-10-17 21:35
Tribulus działa pozytywnie na libido, szczególnie jak połączy się z Avena Sativa (Fitmax ma taki produkt) i potwierdza to większość stosujących (ja również jestem fanem tego zioła), aczkolwiek trzeba tutaj wspomnieć że on wbrew temu co mówią producenci suplementów to on testosteronu nie podwyższa.