Neuropatia nerwu piersiowego długiego. Rokowania? Czas regen

napisał/a: maxikingOŁRAJT 2013-10-16 17:19
Witam serdecznie.

Mam na imię Max, 23 lata, ważę 88 kg, 186 cm wzrostu. Mam problem z uszkodzonym nerwem piersiowym długim. Objawy to brak napięcia m. zębatego przedniego oraz łopatka skrzydlata/skrzydłowata (bardzo odstaje przy wyproście ręki, kąt dolny łopatki odstaje do 4 cm od pleców, jest to prawa łopatka).

Zaczęło się od tego że w nocy z 4 na 5 lipca (już 4 miesiąc) poczułem bardzo silny ból w barku który nie przechodził mimo proszków przeciwbólowych, trzymał koło 4 godzin. Rano zobaczyłem że "nie panuje" nad łopatką. Wcześniej przez koło 3 dni czułem lekkie drętwienie okolicy tricepsa ale nie zwróciłem na nie uwagi. Muszę dodać, że nie doznałem żadnego urazu bezpośrednio przed, wystąpiło to nagle a ból jak ustąpił tak do tej pory nie czułem już żadnego. Dużo grałem w siatkę, koszykówkę, ćwiczyłem na siłowni także prace mam fizyczną z obciążeniem barków ale nie było żadnych problemów wcześniej.

Na ostrych dyżurach zrobiono mi rtg które nic nie pokazało. Na drugim ostrym lekarz sprawdzała moje odruchy... nic prócz odstającej łopatki i braku napięcia m. zębatego nie stwierdziła (neuropatia n. piersiowego długiego). Pani neurolog do której chodzę dała mi Tiolip i skierowanie na rehabilitacje na CITO, którą udało się zacząć po prawie 2 miesiącach... + sam musiałem sie doprosić o skierowanie na EMG... wynik EMG to słabsze przewodzenie prawego nerwu piersiowego długiego względem lewego oraz innych nerwów prawej ręki.

Rehabilitacja: Stymulacja(nie zawsze się udawała 'przez położenie zębatego'), laser na m. zębaty ,pole magnetyczne, solux czerwony na łopatkę, później na odcinek c5 - th5, ćwiczenia na plecy i klatkę.
Po 4 serii zabiegów nie widać zmian, Pani doktor rehabilitcjii widziała osłabienie m. piersiowego ale ja tego nie dojrzałem.

Szukałem odpowiedzi w internecie, u lekarzy i rehabilitantów większość nie chętnie udzielała mi czegokolwiek bo nie koniecznie się spotykali z takim przypadkiem lub nie posiadali takiej wiedzy...
Wiem tylko że nie wiadomo ile to może trwać, w internecie przeczytałem że nerw regeneruje się około 1 mm na dobę.
Pani doktor rehabilitant mówiła że jest bardzo nie dobrze bo nie widać jeszcze poprawy a na kontroli w ZUS-ie lekarz mówił że to nie wróci do poprzedniego stanu ale na zasiłek rehabilitacyjny nie mam co liczyć... Rehabilitacje kolejne dopiero od stycznia... 2 miesiące bez stymulacji mięśnia?!

Masakra - chodzę strasznie nerwowy, nie mogę wykonywać pracy ani grać w koszykówkę co uwielbiam robić. Do tego jak coś podniosę (wystarczy sama ręka) na wyprostowanej ręce 'mogę łopatką kogoś trafić'... wygląda to mało estetycznie.

Pisze tutaj bo szukam odpowiedzi na pytania poniżej oraz ewentualne dodatkowe informacje.

1.Czy wszystko wróci do stanu przed urazem?
2.Co robić by pomóc regeneracji? Masaż? ćwiczenia?
3.Jak ćwiczyć najlepiej? Rehabilitant mówił bym poszedł na siłownie, ćwiczyć klatkę i plecy.
4.Czy 2 miesiące bez rehabilitacji zbyt nie wpłynie na brak poprawy? tak jak pierwszy miesiąc bez rehabilitacji?

Boję się, że już nie będę mógł robić tego co przed tym cholerstwem...
Starałem się jak najlepiej opisać problem zajęło mi to ponad godzinę. Przepraszam jeśli coś jest nie zrozumiałe i z góry dziękuje za poświecenie uwagi oraz pomoc.

Z poważaniem. Max
napisał/a: xamxam 2013-11-12 23:22
Witaj Max,
Twój przypadek jest niemal identyczny jak mój. Z tą tylko różnica, że ja poczułem ból na samym początku września.Zdiagnozowane dopiero pod koniec października.
Odpowiadam na podstawie tego co mi powiedział mój neurolog:

1.Czy wszystko wróci do stanu przed urazem? - JEŚLI NERW JEST CAŁY TO WRÓCI - POWINIEN. TYLKO NIE WIADOMO JAK DŁUGO TO POTRWA. POWINNO OKOŁO PÓL ROKU -DO ROKU.

2.Co robić by pomóc regeneracji? Masaż? ćwiczenia?- WG MOJEGO LEKARZA NIC - SPOKÓJ, DOBRE ODŻYWIANIE, OGRANICZENIE RUCHU, ABSTYNENCJA, WYSYPIANIE SIĘ ITP -JEDNYCH SŁOWEM HIGIENICZNY TRYB ŻYCIA.

3.Jak ćwiczyć najlepiej? Rehabilitant mówił bym poszedł na siłownie, ćwiczyć klatkę i plecy. -NIE ĆWICZYĆ -TYLKO ĆWICZENIA ZAPOBIEGAJĄCE ZASTANIU BARKU.

4.Czy 2 miesiące bez rehabilitacji zbyt nie wpłynie na brak poprawy? tak jak pierwszy miesiąc bez rehabilitacji?-I DOBRZE. OGÓLNIE ZERO REHABILITACJI. ŻADNYCH ELEKTROSTYMULACJI CZY INNYCH LASERÓW.

Zgadzam się masakra. Nic nie można robić. Sam już z tego bezruchu "dostaję na głowę"
Pozdrawiam i życzę zdrowia.
Jak coś się zmieni napisz.
xam