Neuropatia lebera||LHON

napisał/a: modszi 2009-12-03 22:43
Witam
Mam pytanie odnośnie LHON, potocznie znanej jako neuropatia Lebera lub zespół LEbera.
gdzie można zrobić badania na obecność tej choroby(interesuje mnie Opole lub jak najbliżej), jakie są koszty oraz wymagane dokumenty??
za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny.
napisał/a: dimedicus 2009-12-04 14:48
Musisz się udać do Zakładu Genetyki Medycznej a w Opolu takiego nie ma.. Najbliżej jest Wrocław.Jest tu wskazana konsultacja genetyczno-okulistyczna.Najlepszym miejscem jest klinika np Szpital Kliniczny nr.1 we Wrocławiu
Poradnia Genetyczna
ul. T. Chałubińskiego 4
tel.: (0-71) 327-09-74, 784-27-25
możesz też napisać pod ten adres lub zadzwonić.Tam uzyskasz odpowiednie info.
genetyka@spsk1wroc.internetdsl.pl
napisał/a: modszi 2009-12-04 15:38
dzięki wielkie
mam jeszcze jedno pytanie w związku z tym. czy są jakieś początkowe objawy postępowania choroby,przed zaczęciem pogarszania się wzroku??
muszę chyba jeszcze dodać,że jestem w grupie największego ryzyka i prawdopodobnie mam gen odpowiadający za LHON
napisał/a: dimedicus 2009-12-04 16:04
Przede wszystkim nie wolno palić papierosów.Zaczyna się od pogorszenia wzroku w jednym oku i stopniowego zaniku funkcji nerwów wzrokowych,po pewnym czasie(ok 2 miesięcy,przechodzi na drugie)(.Lekarz okulista powinien Cię szybko skierować do badań,czas ma tu b.duże znaczenie.
napisał/a: modszi 2009-12-04 17:26
z utratą wzroku wiem jak jest- mój brat ma LHON, ale chodziło mi o coś przed tym.
napisał/a: dimedicus 2009-12-04 17:52
Ból oczu lub drętwienie i mrowienie,ubytki w polu, zmiany naczyń krwionośnych wokół tarczy nerwu wzrokowego, nieprawidłowości i zaburzeń widzenia kolorów.
napisał/a: modszi 2009-12-04 18:44
dzięki wielkie za pomoc!!!