Nazwy faz cyklu menstruacyjnego - prośba o wyjasnienie

napisał/a: bakelolo 2016-01-21 21:35
Witajcie,
Od dłuższego czasu mam problem z zinterpretowaniem jaka faza (nazwa) odpowiada jakim dniom cyklu miesiączkowego.
Mam wyniki badań hormonalnych, które interpretuje się wzgledem konkretnej fazy cyklu jednak za każdym razem zapominam zapytać się lekarza odnośnie tego, który dzień zalicza się do której fazy a w sieci niestety są używane rózne nazwy i trochęsię gubię.

Na wynikach są takie nazwy:
- faza folikularna,
- faza owulacyjna,
- faza lutealna,
- postmen. (domyslam się, że chodzi o post-menstruacyjna)

O tyle o ile wiem, że faza owulacyjne mieści się mniej więcej między 10-16 dni przed końcem cyklu a faza lutealna to ta, która od fazy owulacyjnej jest do końca cyklu (chyba). Faza folikularna jak rozumiem to ta, która jest zaraz po krwawieniu do momentu fazy owulacyjnej. Tak nie mam pojęcia jak nazywa się faza krwawienia - logicznie reasumując jest to faza post-menstruacyjna ale "post" oznacza "po" a krwawienie to początek cyklu więc już nie rozumiem.

Czyli jeśli mój cykl trwa 26dni to:
- faza postmenstruacyjna jest od 1-5 dnia,
- faza folikularna jest od 5-10 dnia,
- faza owulacyjna 10-14dnia,
- faza lutealna 14-26 dnia

?
napisał/a: wikam2 2016-01-22 19:40
Podczas badań rozróżnia się 3 fazy + ta jak sama piszesz menopauzalna.
Pierwsza FOLIKULARNA - od 1dc do fazy owulacyjnej.
Faza OWULACYJNA czy owulacja trwa ok. 48h.
Zaraz po niej zaczyna się faza LUTEALNA trwająca do końca cyklu.

No i pytanie Twoje :) - jak mają się te fazy do cyklu 26 dniowego. Można zgadywać tylko na oko. No chyba, że masz monitoring bądź prowadzisz samoobserwacje.
A na oko to tak - faza lutealna trwa przeciętnie 14 dni i w ten sam sposób oblicza się owulację. Czyli od daty kolejnego krwawienia odejmuje się 14 dni. 26 dniowy cykl minus 14 = 12. Owulacja przypada na około 12dc. Do tego dnia trwa f. folikularna, ok. dnia później zaczyna się lutealna. Tyle...Ale, że faza lutealna może trwać krócej bądź dłużej to się tego wyliczyć nie da :)
Ale to nic bo - bo badamy się głównie w 1-3 dc - czyli na ban w fazie folikularnej, albo wtedy kiedy dosonale czujesz i widzisz, że już PO owulacji i wiesz, że to f, lutealna. Wtedy interpretujesz wyniki :)

Ja wiem, że teraz jestem w f. lutealnej. Owulację czułam, widziałam....Ale co do dnia to w życiu tego nie ocenię :)
napisał/a: bakelolo 2016-01-22 20:03
Dzięki za tak szczegółową odpowiedź, w końcu mam jasnośc sytuacji.
Właśnie kwestia jest taka, że mam skierowane badania estradiolu i progesteronu w różnych fazach, gdzie normy się bardzo różnią dlatego pytałam bo nie widziałam, na które normy patrzeć.
Jeszcze raz dzięki.
napisał/a: wikam2 2016-01-22 20:06
Nie ma za co :) A na które dni cyklu masz te skierowania? :)
napisał/a: bakelolo 2016-01-22 21:19
3-5; 12 i 21.