Nawracające ropne zapalenie spojówek dziecko 3,5 roku

napisał/a: bangi 2011-02-07 22:50
Zwracam się do z prośbą o poradę, mam 3,5 letniego synka, który od września chodzi do przedszkola a od listopada zaczęły się nasze problemy z jego zdrowiem. Występuje u niego nawracające ropne zapalenie spojówek, zazwyczaj zaczyna się od łzawienia oczu i przekrwienia spojówki, później ropa nachodzi z zewnętrznej strony oka i przechodzi w stronę noska zatrzymując się w kąciku, na drugi dzień to samo zaczyna się z drugim okiem, pierwsze natomiast wygląda już lepiej, jednocześnie mam wrażenie, że od momentu pojawienia się problemów z oczami dziecko zaczęło mówić przez nos można powiedzieć, że kataru nie widać ale go słychać. W nocy dziecko raczej nie ma problemów z oddychaniem przez nos, natomiast oczy rano są zalepione.
Przemywam mu je przegotowaną wodą i stosuję krople przepisane przez pediatrę Dicortineff. Historia powtarza się co ok. 3 tygodnie, później pobyt w domu ok. 2 tygodni gdy podleczymy oczy posyłamy go do przedszkola i historia się powtarza. Byłam na konsultacji okulistycznej, okulista przepisał miejscowo krople Betadrin i Chibroxin zasugerował pediatrze ,, przewlekłe nawrotowe zapalenie spojówek na tle nieżytu górnych dróg oddechowych, rozważenie antybiotyku ogólnego” niestety nasz pediatra to zlekceważył i stwierdził, że to alergia przepisał Zyrtec, który podawałam 3 tygodnie po czym sama odstawiłam nie widząc żadnej poprawy. Jeszcze nadmienię ,że dziecko od listopada przyjmowała tylko jeden antybiotyk na początku grudnia przepisany przez laryngologa Azytrolek spokój z oczami mieliśmy na jakieś 5 tygodni z czego 3 tygodnie przesiedział w domu. Po kolejnym nawrocie zaczęłam szukać sama przyczyny i zrobiłam wymaz z gardła, wynik z 13.12.10 Candida species pojedynczy kolonie, staphylococcus aureus +++, haemophilus influenzae +
Wynik powtórny z 31.01.11 streptococcus viridans, neisseria sp +++, haemophilus parainfluenzae ++
Wynik z nosa z dnia 31.01.11 haemophilus influenzae +
CRP 5,4 mg/l nie wiem czy to istotne.
Dziecko przyjmowało następujące leki (oprócz powyższych):
Ribomunyl od października
Groprinosin w grudniu
Nurofen ,Prospan, Mucosolvan w syropie i inhalacje, Eurespal
Engystol i ostatnio Sinupret
Krople do nosa Otrivin, wodę morską i Euphorbium
W ostatnim okresie robimy dużo inhalacji z soli i udało nam się wyprowadzić z nosa gęsty ropny katar który teraz zmienił się w przeźroczysty ale mały nadal mówi przez nos (oczy przestały ropieć nie wiem być może zbieg okoliczności).
Zastanawiam się czy te problemy są związane z obecnością Haemophilusa influenzae i dziecko powinno być przeleczone odpowiednim antybiotykiem, czy może ma zapalenie sitowia i stąd ropiejące oczy, bo raczej nie wydaje mi się ,że to trzeci migdał ( nie zgadzają mi się nawracające zapalenia spojówek)
Przepraszam Pana za moje rozpisanie się ale chciałam najdokładniej opisać nasz problem, ja już prowadzę wręcz dochodzenie ,aby pomóc dziecku.
A jeszcze jedno zastanawiam się nad tym czy nie zpróbowac zastosować takich leków jak: lymphomiosot i broncho-vaxom.
Przy powyższych dolegliwościach z oczami raczej nie ma gorączki ale dziecko wylada tak jakby miało mocną infekcję grypową.( nie kwalifikuje się do przedszkola) , mój pediatra z reszta nie tylko on twierdzi nie ma gorączki to nie da antybiotyku nie wiem czy to do końca jest słuszne bo to strasznie męczące dla dziecka i dla rodziców.
Bardzo proszę o poradę na którą czekam z niecierpliwością.
Z góry bardzo dziękuję Marzena D.
napisał/a: Peter 2011-02-08 08:06
bangi napisal(a):[list:25hyxt6a]Do Dr Petera[/list:u:25hyxt6a]
zasugerował pediatrze ,, przewlekłe nawrotowe zapalenie spojówek na tle nieżytu górnych dróg oddechowych, rozważenie antybiotyku ogólnego” niestety nasz pediatra to zlekceważył i stwierdził, że to alergia przepisał Zyrtec,

Bardzo nieładnie, jak pediatra lekceważy opinię specjalisty. Ale to niestety jest nagminne. Moim zdaniem tutaj jest problem.
Lymphomyosot lub Euphorbium compositum można zastosować. Proponuję porozmawiać z lekarzem na temat szczepionki donosowej Polyvaccinum mite. Sądzę, że ona będzie miała tutaj zastosowanie.
Do oczu można stosować preparat zwiększający oczyszczanie oka i działający przeciwzapalnie Oculoheel lux.
napisał/a: bangi 2011-02-09 21:38
Bardzo dziękuję Panu za odpowiedz, jestem świeżo po wizycie laryngologicznej dr stwierdził, że objawy ropiejacych oczu są spowodowane obecnością bakterii staphylococcus aureus powodujących stan zapalny, natomiast jeśli chodzi o haemophilus influenzae powiedział, że nie należy aż tak bardzo się nią przejmować, pierwsza może wyżądzić więcej szkód.
Zalecił zastosowanie BACTROBAN i FLIXONASE. Mam więlką nadzieję, że leki zadziałają i diagnoza będzie trafna. Jak na razie jest pierwszy lekarz ( a byłam już o wielu), który konkretnie i rzeczowo odpowiadał na zadawane pytania i co najważniejsze zainteresował się dzieckiem.
Chciałabym jednak poznać również Pana zdanie, czy dobry kierunek przyjął lekarz? (prawdę mówiąć spodziewałam się antybiotyku ogólnego zgodnego z antybiogramem a nie miejscowego, ale przecież nie wypada się mądrować przy specjaliście mając dużo bardziej ograniczoną wiedzę medyczną :))
Pozdrawiam Marzena D.
napisał/a: Peter 2011-02-10 08:20
Decyzja o wejściu z antybiotykiem ogólnie czy miejscowo zależy od lekarza, który ocenia ogólny stan pacjenta. Podejrzewam, że nie było konieczności zastosowania antybiotyku ogólnie.
Gronkowiec jest w dużej liczbie (tak wynika z wymazu), tak więc interpretacja lekarza jak najbardziej prawidłowa.
Leki ok.
napisał/a: bangi 2011-02-13 22:27
Witam ponownie, mam do Pana jeszcze jedno pytanie. Jesteśmy w trakcie leczenie i widoczna jest znaczna poprawa lekarz podczas rozmowy telefonicznej zlecił dodać jeszcze antybiotyk Klacid ponieważ u małego wystąpił bardzo brzydki kaszel, nie jestem jednak pewna, czy można stosować antybiotyku ogólnego razem z miejscowym ( w zasadzie go nie zapytałam) i czy po zakończeniu leczenia antybiotykami podać dziecku Luivac, dodam, że mały dostawał wcześniej Ribomunyl przez 5 miesięcy ostatnia dawka w styczniu. Dziecko obecnie czuje się dobrze i rozpiera go energia, nie wiem czy może pójść do przedszkola, czy zatrzymać go w domu do końca podania antybiotyków.
Pozdrawiam Marzena D.
napisał/a: Peter 2011-02-14 09:06
Można połączyć antybiotyk miejscowy z ogólnym. Szczepionka Luivac jak najbardziej wskazana.
Nie posyłać dziecka do przedszkola przed zakończeniem antybiotyku.
napisał/a: barbarap 2016-01-25 10:49
Podłączę się pod problem, mam dziecko w takim samym wieku i też zaczęło chodzić do przedszkola, zapalenie zaczęło się jakieś 3 tygodnie temu, Mały dostał krople tobrex, stosował 5 dni, nie pomogło zapalenie wróciło, później krople fosidal przez 6 dni (okulista zalecił min. 5 dni) niby problem zniknął (brał do 21.01 włącznie), ale w niedzielę (24.01) zauważyłam, że znów rano pojawia się jakaś wydzielina w kącikach oczu, dzisiaj rano oczka zewnętrzne brzegi z wydzieliną, zapisałam małego do okulisty na dziś. Czemu ta infekcja wraca? Czy nie została dobrze zaleczona? Ciągle ma katar - przy początku infekcji mówił przez nos ale kataru nie miał, poźniej przeszło to katar cieknący teraz gęsty, trudny do usunięcia. Rano i wieczorem pokasłuje, od jakiegoś czasu w nocy budzi się - okolo 2-3:00 i kaszle przez około pół godziny co jakiś czas, pomaga wietrzenie pokoju, ułożenie głowy wyżej (staram się dbać by pokój nie miał suchego powietrza). Mały od grudnia zmaga się z kaszlem, wizyty u pediatry co tydzień, zalezono deflegmin, wit C, wapno i w zasadzie tyle, w oskrzelach, płucach czysto. Czy ta infekcja oczu może wpływać na to, że jest ciągle zakatarzony, kaszle?? Jakie jeszcze mogą być przyczyny/ Czy powinnam jakoś cisnąć okulistę żeby zlecił jakies dodatkowe badania??? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
napisał/a: barbarap 2016-01-25 14:03
krople floxal - nie fosidal!
napisał/a: Peter 2016-01-25 14:38
Oczywiście. Chroniczne zapalenie zatok obocznych nosa jak najbardziej może wpływać na to, że infekcja spojówek nawraca. Należy leczyć jedno i drugie. Powinno się przynajmniej wykonać posiew z nosa.
napisał/a: barbarap 2016-01-25 20:28
Dzięki za sugestię, w środę będę ją męczyć, na razie okulista zapisał kolejne krople ale na razie kazał przez 3 dni przemywać oko solą fizjologiczną, jak nie pomoże to wtedy te krople, powiedział że wygląda to na niedoleczone zapalenie
napisał/a: barbarap 2016-01-28 09:37
Przemywanie solą fizj. niewiele dało, od wczoraj krope oftaquix, niestety wydaje mi się, że poprawa minimalna, oczy nie wyglądają źle ale ciągle zbiera się trochę wydzieliny po nocy i w kącikach wewnętrznych są zaczerwienione. Pediatra przepisał nam leki przeciwalergiczne, wczoraj podane ale efekt jak na razie niewidoczny - nos ciągle zatkany, kaszel w nocy dalej. Mamy też środek na ewentualne robaki u dziecka, mam w planach jutro na noc dać. Jeśli to nie pomoże to mamy mieć skier do pulmonologa lub alergologa.
napisał/a: Peter 2016-01-28 13:39
Jak dla mnie to sprawa laryngologiczna. Dotyczy przecież górnych dróg oddechowych. Poza tym bez posiewu z nosa (czyli bez wykluczenia podłoża infekcyjnego) leczenie przeciwalergiczne w ciemno to pomyłka.