Nawracajace obrzeki

napisał/a: caitlinn72 2009-02-22 15:11
Witam! Oto moj problem-od kilku lat pojawiaja sie u mnie obrzeki, poczatkowo raz na kilka miesiecy, a w ciagu ostatniego roku ze zmienna intesywnoscia, w najgorszym okresie prawie co tydzien przez okolo 2 miesiecy. Podstawowe testy alergiczne niczego nie wykazaly (mieszkam w Holandii, tutaj pewnie standardy sa inne niz w PL ;) ). Obrzeki pojawiaja sie nagle, czasem zwiastowane sa tkliwa bolesna skora w miejscu gdzie obrzek sie zaczyna, czasem po prostu sie budze i gdzies przez noc taki obrzek sie pojawil. W ciagu ok 24 godzin rozprzestrzenia sie, na np. cala stope lub cala ramie, po czym sam z siebie stopniowo znika. W roznych miejscach, najczesciej na przedramionach lub stopach, ale tez na plecach, z boku, na szyi... Opuchlizna jest duza, ostatnim razem zmierzona prze lekarza roznica miedzy przedramionami podczas ataku wyniosla 5,5 cm. Moj lekarz pierwszego kontaktu nigdy sie z czyms takim nie spotkal ale uwaza, ze to reakcja alergiczna na cos- ale co? Moje wrazenie jest takie, ze czesto opuchlizna pojawia sie po miejscowym ucisku lub uderzeniu, lub po wiekszym wysilku fizycznym. Nie udaje mi sie takiej reakcji jednak samej sprowokowac, ani tez nie pojawia sie ona za kazdym razem w tych samych okolicznosciach-np.trening karate czesto konczy sie spuchnieta reka, ale nie zawsze. Medyczna zagadka ;). Moje pytanie-czy ktos sie z podobnymi objawami spotkal? I co z tym dalej zrobic? Z gory dziekuje za rade!
napisał/a: dimedicus 2009-02-22 21:45
Może mieć to podłoże alergiczne ale nie tylko.Czy było robione badanie krwi i moczu?Może to być objaw puchliny skóry i tkanki podskórnej(łac.anasarca)jedna z postaci obrzęku(łac. oedema)Czy występują inne objawy,np bóle kręgosłupa okolicy lędźwiowej,bóle podbrzusza.
napisał/a: caitlinn72 2009-02-23 10:24
Wyniki sa w normie, byly robione kilka razy. Bol kregoslupa, owszem, ale chyba raczej w wyniku lekkiego skrzywienia i spania na brzuchu ;). Bole brzucha nawet czesto, w tym kilka razy w roku napady ostrych skurczy, tak bolesnych, ze zdarzylo mi sie zemdlec z bolu- przy tym wymioty i bez biegunki. Brzuch jest wtedy wzdety i obolaly. Lekarz zwykle to zbywa diagnoza -grypa jelitowa, ale to raczej nie to gdyz na innych domownikow nie przechodzi. Dodam jeszcze ze w listopadzie trafilam na weekend na obserwacje do szpitala bo przy okazji usg jamy brzusznej znaleziono tam plyn (ascites), niewyjasnionego pochodzenia, ale zanim ktokolwiek zdazyl dojsc do przyczyn, plyn sie wchlonal. Moze podobnie jak przy opucliznie w innym miejscu na usg bylo widac przesiek? I podobnie jak w innym miejscu sam zniknal? Lekarz uznal jednak, ze jedno z drugim nie ma nic wspolnego. Sama niesmialo mysle o obrzeku Quinckego, co wyjasnialoby przypadkowosc opuchlizny oraz te napady skurczy (jako wynik obrzeku w jelitach). Ale oczywiscie nie jestem lekarzem ;). Ma to sens? Jakie badania powinnam sobie zrobic?
napisał/a: dimedicus 2009-02-23 11:17
Obrzęk naczynioruchowy(Quinckego)?Wątpię,objawy zbliżone i podobne ale to co innego.Przepraszam ale określenie wyniki w normie,nic nie określają.Jakie są wyniki moczu(chemia i ogólne)krwi(chemia w tym Sód,Dehydrogenaza mleczanowa (LDH, LD)
i morfologia)Czy takie wszystkie były robione.Wynik badań na alergie.A skoro występują wysięki w różnych miejscach to hydrops universalis.Na razie proszę ograniczyć spożywanie soli.
napisał/a: caitlinn72 2009-02-23 12:41
Na temat wynikow niestety wiecej nie moge powiedziec gdyz odkad mieszkam w NL (7 lat), nigdy ich do reki nie dostaje. Zleca je lekarz i do lekarza trafiaja, wprowadza je do systemu i przy okazji wizyty kontrolnej informuje "jak poszlo". W odniesieniu do normy wlasnie. Przy okazji wizyty w PL zrobie sobie prywatnie te badania (tu nie ma takiej mozliwosci). Czy musza byc wykonane w czasie ataku , czy nie ma to znaczenia? Poki co mam zlecenie na wizyte u dermatologa- gdzie mam sie pokazac przy kolejnym ataku. Dziekuje za rade i pozdrawiam.
napisał/a: dimedicus 2009-02-23 16:45
Widzisz,ja tak na słowo, nie bardzo wierzę,że coś jest dobrze.wole sam zobaczyć i przeanalizować.Lepiej jest wykonać takie badanie w czasie wystąpienia obrzęku.Postaraj się zrobić jak najprędzej takie badania jak podałem i unikać soli i solonych potraw(chipsy)
napisał/a: caitlinn72 2009-03-05 09:53
Tytulem uzupelnienia: w ciagu tygodnia wyszla mi ta opuchlizna 2 razy, za drugim udalo mi sie trafic do dermatologa jeszcze tego samego dnia. Okreslil obrzek jako ciastowaty. Poki co wyglada mu to na obrzek naczynioruchowy, albo pokrzywke, albo jedno z drugim. Dostalam liste pytan dotyczaca ewentualnych przyczyn, na jej podstawie dostane skierowanie na badania krwi, a po ich zrobieniu mam sie umowic na wizyte za jakies 6 tygodni. c.d.n. Ciesze sie, ze cos sie dzieje w temacie...
napisał/a: cella 2010-08-01 18:15
Witam. Od ponad czterech miesięcy mam podobne objawy. U mnie opuchlizny pojawiają się głównie na rekach i nogach, a ostatnio również na twarzy. Wyniki badań nie wzbudziły podejrzeń u lekarza pierwszego kontaktu. Czy wiadomo już coś więcej o Twoich tajemniczych objawach?
napisał/a: aksze04 2010-09-27 19:08
Witam. jestem w podobnej sytuacji jak wy kobietki. u mnie najgorsze jest jednak to, ze jestem w ciązy.
z tego co wyszperałam w internecie, takie nawracające, silne obrzęki to może być obrzęk naczynioruchowy Quinckego.
Według mnie to najbardziej pasuje do objawów. spuchłam już 6 razy w ciągu 7 tyg. z różnym nasileniem. najczęsciej puchną mi dłonie i ręce, czasami stopy. ostatnim razem spędziłam kilka dni w szpitalu, ponieważ miałam tak spuchnięte obie dłonie, ze nie mogłam nawet otworzyć drzwi, ubrać się czy zjeść. dostałam kilka zastrzyków odczulających. ogladał mnie dermatolog, kardiolog, reumatolog. nic nie stwierdzili. do niczego im to nie pasuje. wkońcu po wyjsciu ze szpitala udałam sie do alergologa. jego zdaniem jest to rodzaj pokrzywki albo własnie ten obrzęk. lekarz dał mi amertil, który i tak mi nie pomaga bo spuchłam po 2 dniach zażywania. najgorsze jest to,ze w ciązy używanie leków tego typu i zastrzyki są niewskazane. jestem w sytuacji patowej, bo z jednej strony szkoda dla mnie, z drugiej dla dziecka.
najbardziej się obawiam opuchlizny krtani. moze ona prowadzic do uduszenia. nie jest to wiec ciekawa sprawa.
nie wiadomo też, co sprawia że tak puchnę, podobno bardzo ciężko jest odnaleźć przyczynę obrzęku. na początku myślałam ze to uczulenie na jakis składnik pokarmowy ale nie mogę powiązać tych opuchlizn z konkretną potrawą czy produktem.
jeśli ktoś ma podobne objawy prosze o post. moze mnie pocieszy albo coś podpowie.
napisał/a: kapkasia 2010-10-19 18:30
witam,
jeżeli można zapytam, ja mam obrzęki powiek i pod oczami, badałam wątrobę, nerki, wszystko podobno w porządku, nic mnie nie swędzi ani nie piecze, raz spuchła mi jedna noga w okolicy kostki, często też obrzęk twarzy łączy się z nabrzmiałym brzuchem, ale nie wzdętym, mam hashimoto, biorę leki tsh się zmniejszyło, ale brzęki jak były tak są...co to może być?sytuacja trwa już ponad 5 lat.