nadżerkowe krwotoczne zapalenie żolądka

napisał/a: margaret_1964 2016-04-27 12:53
dzień dobry
proszę o ustosunkowanie się do wyników syna/18/ bo ja juz zglupialam- oczywiście wizyta u gastrologa dopiero w sierpniu.
Syn od jakiegos czasu mial problemy z wypróżnianiem ,jak to okreslal,że "ma wrażenie jakby zolądek nie trawil pokarmów".Rodzinna przepisywala rózne sepcyfiki Colon C. Debridat aż wreszcie sama poprosilam o skierowanie na gastroskopie oto jej wynik
"" przelyk wspust oglądany na wprost i w inwersji bez zmian.Linia z wyrażnie regularna.W okolicy podwpustowej widoczne sa afty pokryte hematyną. Blona śluzowa sklepienia i trzonu jest przekrwiona ze wzmożonymi zarysami pól żolądkowych,w częsci antralnej w okolicy wpustu widoczna jest duża grudka/pobrano wycinek/.odżwiernik ksztaltny.
tuż za odżwiernikiem na ścianie dolnej opuszki widoczna jest grudka? polip? i ogniska metaplazji/pobrano wycinki/,śluzówka opuszki jest przekrwiona,cześć zdstepująca bez zmian.
test ureazowy /+++/ dodatni
Dgn. Nadżerkowe,krwotoczne zapalenie żolądka.Zapalenie opuszki XII-cy z ogniskami metaplazji.Helicobakterioza.""
Po obejrzeniu tego wyniku rodzinna przepisala kurację 2 tygodniową 2 antybiotyki i ihibitor pomopy- czyli standard przy leczeniu helikobakter.
Wczoraj odebralam wyniki z hispatu Oto one:
"1. Odżwiernik Gastritis chronica minima
2. opuszka dwunastnicy Mucosa duodeni sine laesionibus
Ad1,2 Helicobacter pyrlori w badanych materialach nie stwierdzono""
Bardzo proszę o pomoc w interpretacji tych wyników. Czy mam się czym martwić ,czy spokojnie poczekać do sierpnia na wizytę u gastrologa, czy szukać gdzieś na gwalt wizyty prywatnej.
napisał/a: Konstans 2016-04-27 19:52
Witaj,
jak pewnie wiesz albo przypuszczasz, stan Twojego syna dobry nie jest. To nie kwestia, że padnie z dnia na dzień. Nic z tych rzeczy. Ale w tak młodym wieku, jego problemy nie powinny miec miejsca.
Ma przewlekły, rozległy stan zapalyn w obrębie całego uk. pokarmowego. A to jest wynik niewłaściwej diety od lat.
Byc moze ma nietolerancje pokarmowe, alergie. Dobrze by było w tym momencie zrobić mu badania na celiakię (jeśli stale je gluten, wyjdą wiarygodnie).
Na pewno teraz musi zacząć jeśc inaczej.
Zgadza się, że nie trawi, ponieważ prawdopodobnie ma zanik kosmków jelitowych, to prowadzi do niedoborów, złego trawienia, a poszatkowane jelita, przyczyniają się do permanentnego tanu zapalnego.
musisz wprowadzić mu dietę przeciw zapalną czyli pi badaniach z krwi, musi kategorycznie odstawić gluten, nabiał, strąki, słodycze. Ne wiem, co syn je ale ... to pokarm musi wyciszyć mu ten stan zapalny. Do tego suplementy, jak choćby Omega3 w duzych dawkach. Ale najpierw trzeba wyleczyć HP, ponieważ błona śluzowa nie zostanie zaleczona.
Leczenia lekarza znam ...az za dobrze. Pomoże na bardzo krótki czas... potem jesli nie bedzie przestrzegał diety, wszystko wróci.
Pozdrawiam i jak bedziesz miała pytania, służę.
napisał/a: margaret_1964 2016-04-27 22:48
Konstans- dziekuję za przybliżenie tematu.Syn od 3 lat mieszka poza domem /szkola/ więc z pewnością jego żywienie odbiega od idealu. od momentu wykonania gastroskopii rozmawiam z nim na temat jego diety ,bo jest sprawą jasną ,że jest to klucz do wszystkiego.mam nadzieję,że coś juz do niego dotarlo,choc z drugiej strony wiem,że nie odżywia się tak żle.Gotuje sobie sam,albo np.warzywa z piesia z kurczaka duszone w rękawie,albo coś z parowara je duzo ryb.Nie jest w każdym razie na jakiś chinskich zupkach lub fast fudach. mam do Ciebie pytanie.Czy w chwili obecnej zrobic mu jeszcze kolonoskopię? i czy szukać szybko gastrologa? napisz też proszę jakie suplementy oprócz Omegi stosować - probiotyki? i w jakich ilościach tą Omegę. Z tymi wynikami tez już zglupialam. W wyniku z gastro jest helicobacter +++, a w wyniku z hispatu pisze,że helicobacter nie stwiedzono. I jeszcze jedno -jak tlumaczyć doslownie ten wynik z laciny.dziekuję z góry i pozdrawiam
napisał/a: Konstans 2016-04-28 08:42
Witaj,
syn musi przyjmować coś, co xle na niego wpływa. Kochana, stan zapalny nie wytworzyłby się, gdyby nie stymulator a najczęściej jest nim jedzenie,które uczula/nietolerujemy. Bardzo silnym bodźcem do wytworzenia się stanu zapalnego jest permanentny stres, brak snu. Taki stan,jesli by się utrzymywał, potrafi wyniszczyć organizm. Nie sądzę jednak, by syn poddany był az takim stresor. Zatem jedzenie.
Nie chodzi, że teraz je powiedzmy zdrowo. On musi, musiał przyjmować coś, co wywołało taki stan.
Przypuśćmy, że ma celiakię albo nietolerancję na gluten - przyjmowanie choć kromki dziennie, każdego dnia, przez lata ... spowoduje najpierw zanik kosmków jelitowych, potem "poszatkuje" jelita, spowoduje szereg innych alergii/nietolerancji, zaburzy wchłanianie, uposledzi prace innych narządów. To mechanizm złożony ale nigdy nie pozostaje a muzo. Niestety.
W badaniach wyszło stan zapalny w obrębie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, nadżerki, etc.
Jak na tak młody wiek ... ciekawie nie jest.
Jesli masz możliwość, zrób mu kolono. Pokaże stan jelit od środka. Ale już dzis wiadomo, co tam jest.
Ponadto musi najpierw wyeliminować HP. I standardowo musi wprowadzić dietę eliminującą czynniki zapalne, czyli aut gluten i nabiał w pierwszej kolejności. Najpierw jednak niech zrobi badania.
Jakie suple?Przy takim stanie jelit,chłopak nie ma żadnej przyswajalności. Poczekaj z tym dwa tyg. Niech zacznie działać antyb. Do niego powinien brac sporo probiotyków i koniecznie dieta.
Jestem, jakby co :) pytaj.
Pozdrawiam.
napisał/a: origaw 2017-07-17 17:16
Witajcie,

Czy możecie pomóc mi zinterpretowac wynik???
W załączniku przesyłam wynik ostatniej gastroskopii a poniżej wynik wycinka pobranego z żołądka.

Rozpoznanie patomorfologiczne:
Gastritis chronica atrophicans.
Nacieki zapalne,skąpe, ogniskowe. W pojedynczych gruczołach metaplazja jelitowa. W biopsjach z przewodu pokarmowego rutynowo wykonujemy barwienie na glikozaminoglikany.
krzysiek889
napisał/a: krzysiek889 2017-07-24 07:49
Witam
Metaplazja jest następstwem zmiany dojrzałego już nabłonka żołądkowego w jelitowy.
Metaplazję zalicza się do następstwa przewlekłego stanu zapalnego natomiast nie jest to żadne podłoże nowotworowe.
Nie mamy tutaj wyniku testu ureazowego(oddechowego) na temat obecności Helicobacter Pyroli.
W badaniu można zauważyć że cofa nam się żółć do żołądka.
Powinna Pani być pod kontrolą gastroenterologa + zastosować dietę w Chorobie refluksu żołądkowo-jelitowego.
Odsyłam do zapoznania się z tabelą produktów:

https://polki.pl/zdrowie/choroby,dieta-przy-refluksie-zoladkowo-jelitowym,10393896,artykul.html

Leczenie farmakologiczne pozostawiam w rękach lekarza prowadzącego.

Pozdrawiam

Krzysztof Mikiecik
Edukator w Dietetyce Klinicznej i Diabetologii