Nadżerka a dieta

napisał/a: cozero 2007-03-22 10:53
Witam,

moja dziewczyna ma nadżerkę na żołądku i w związku z tym mam pytanie co powinna jeść, a czego powinna unikać?
Rozumiem że musi przejść na dietę, tylko jaką?

Z góry dziękuję za odpowiedź
napisał/a: Peter 2007-03-22 12:22
Myślę, że chodzi o wrzód
Z pewnością lekarz przepisał odpowiednie leki? Co do diety to koniecznie ograniczyć:
Potrawy ostre, słone, mocno kwaśne
Zero potraw smażonych, cieżkostrawnych też mało (głównie chodzi o sery żółte, tłuste wędliny) A bez ograniczeń: mięso białe gotowane, ryby (z wyjątkiem śledzi), ciemne pieczywo, warzywa, owoce (ale z umiarem, szczególnie cytrusy)
napisał/a: cozero 2007-03-22 13:57
Tak lekarz przepisał leki, teraz nie pamiętam jakie, ale bierze je rano i wieczorem.
Tylko teraz problem z obiadami będzie, rozumiem że tylko zupki, rybki (mogą być pieczone w piekarniku?) i jakieś gotowane mięso.

Pozdrawiam
napisał/a: Peter 2007-03-22 14:17
Może być w piekarniku
A chude wędliny też (przymajmniej wzrokowo), chociaż jako specjalista w tej dziedzinie zapewniam, że można wtłoczyć w wędliny mnóstwo tłuszczu zemulogowanego, którego nie widać (np. w parówce nie widać, ale zawiera co najmniej 60 % tłuszczu, więc nie polecam).
napisał/a: cozero 2007-03-27 10:24
Wielkie dzięki za odpowiedź. Ale pozwolę sobie jeszcze wypytać bardziej szczegółowo.

Jakie napoje? W tej chwili pije herbatę miętową, ziołową (dziurawiec, melisa). Czy może pić zwykłą i jakąś owocową?
Czy może pić syropy zagęszczone lub nektary, mleko (kakao, czekolada, cappucino na mleku)?

Zupy - rozumiem że pomidorowa może być, ogórkowa i kapuśniak raczej odpadają? (czy zupy mogą być gotowane wieprzowinie?)

Czy może jeść kluski, makarony, ziemniaki?

Pieczywo z chudą wędlinka i co jeszcze? Mogą być sery białe takie jak almette, topione hohland? Jakiś pasztet?

No i najważniejsza sprawa, co ze słodyczy? (strasznie marudzi że zjadła by coś słodkiego ale nie wie co może).

Pozdrawiam i z góry dziękuję za kolejne rady.
napisał/a: gotten 2007-03-27 13:28
Ja tylko dodam coś do wypowiedzi Peter'a :
1. Kluski to raczej nie bardzo, ale może jeść drobny, cienki makaron.
2. Ziemniaczki mogą być i puree i utłuczne ...
3. Mięsko : chude szynki, polędwice, pulpety, mięsko duszone.
4. Ser twarodowy, ale świerzy, może być jakiś śmietankowy ...
5. Może jeść gotowane jajka - smażone odpadają ! Tak samo jak mięso !
6. Z zup najlepiej krupnik, warzywne zaprawiane maką.
7. Napoje : herbata, ale słabiutka, kawa z pół łyżeczki, mleko może być, ale nie można przesadzać z cukrem. Może też wypić kompot.
8. Słodycze : biszkopt najlepiej domowej roboty, kisiele mało słodkie, galaretki o małej zawartości cukru, miód, ale z umiarem, dżem tak samo.

Pozdrawiam i dodam jeszcze, że może jeść owoce, ale najlepiej jabłka. Pamiętaj aby były dojrzałe i umyte.
napisał/a: cozero 2007-04-02 12:53
Jeszcze raz dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Pozdrawiam