Nadmierne owłosienie u kobiet- jaka przyczyna?

napisał/a: malinka201 2013-10-11 21:11
Mam 23 lata, zaczęłam dojrzewać bardzo wczesnie bo juz od 8-9 r.ż pojawiły sie u mnie pierwsze włosy pod pachami. Teraz mam sporo czarnych, grubych, niechcianych włosków na: całych nogach (na przedniej częsci ud troche mniej), miedzy pośladkami, na przedramionach, pod pępkiem, oczywiście w okolicach intymnych, kilka włosków wokół sutków, mam tez delikatny wąsik. Na szczęscie nie mam włosów na klatce piersiowej, na brodzie i na plecach, ramionach, pośladkach.
Choruje od niedawna na lekka niedoczynnosc tarczycy, przed leczeniem moje TSH wynosiło 4,51, po 2 miesiacach leczenia TSH= 3,19; hormony ft3 i ft4 sa w normie, przeciwciała antyTPO również, USG bez patologicznych zmian, testosteron wynosi 1.61 gdzie norma dla tego laboratorium jest do 1.81

Jakie badania powinnam jeszcze wykonać? Skoro testosteron jest w normie to jaka może byc przyczyna nadmiernego owłosienia? dodam jeszcze ze wykluczono zespół policystycznych jajników, mimo tego że miesiączkuje co 34-36dni, odkąd leczę sie Euthyroxem mój cykl trwa nawet 44 dni
napisał/a: soaring 2013-10-13 10:59
dawka euthyroxu po podwyższenia, z grubsza tsh u osób młodych nie powinno być wyższe niż 2. jak już tarczyca zostanie uregulowana, to cykl też ma szansę się wyrównać.
jeśli hashimoto zostało wykluczone, to polecam suplementację jodu, bo właśnie niedobór jodu jest drugim najczęstszym powodem subklinicznej niedoczynności tarczycy. a uzupełnianie hormonu nie wyrównuje poziomu jodu a poziom hormonu, więc trudno jest lek odstawić w sposób trwały (tarczyca się przyzwyczaja do podaży z zewnątrz i rozleniwia).
a jeśli chodzi o owłosienie :)
skoro PCO wykluczone (masz opis usg?), to najprawdopodobniej Twoje nadnercza produkują za dużo androgenów. trzeba by zbadać androstendion, DHEA-s, 17-OH progesteron, prolaktynę. tyle że DHEA-s i 17-OH dobrze byłoby sprawdzić podwójnie - wykonać test hamowania deksametazonem, a tego raczej sama nie zrobisz, więc raczej jesteś skazana na diagnostykę przez endokrynologa, ewentualnie ginekologa (choć z moich doświadczeń wynika, że tego typu zaburzenia wykraczają poza ich kompetencje i jedyne co mają do zaproponowania to antykoncepcja hormonalna, która nie pomaga wystarczająco).
trądzik też Ci dokucza?
napisał/a: malinka201 2013-10-15 11:47
Nie mam problemow z tradzikiem, tzn. od czasu do czasu jakis wyprysk sie pojawi, ale to chyba normalne. Nie mam opisu USG ze mam wykluczone PCOS, tzn. mialam kilka razy USG dopochwowe i lekarz nic mi nie mowil na ten temat, wiec stwierdzilam ze jest ok. Bylam niedawno u endo i teraz mam zrobic prolaktyne, DHEA-s i TSH, USG nadnerczy, zwiekszono mi dawke Euthyroxu. Aha, zapomnialam dodac ze mam niski glos i bardzo male piersi, to pewnie ma zwiazek z androgenami. Jestem niska 164cm wzrostu, a moja waga waha sie na pograniczu BMI normy a nadwagi i tak bylo zawsze od dziecka.
napisał/a: soaring 2013-10-15 22:24
to zrób badania, będzie więcej wiadomo. jeśli nie jajniki, to pewnie nadnercza. po badaniach powinien się pojawić trop.
napisał/a: malinka201 2014-01-13 19:48
Zrobiłam badania, DHEA-s i prolaktyna w normie, mozna by powiedziec ze są idealnie "po środku". USG nadnerczy nic nie wykazało, wszystko jest wporządku. TSH wynosi teraz 3.22. Byłam jeszcze raz u ginekologa i nie ma zadnych torbieli.
Wiec skąd to nadmierne owłosienie?
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-01-13 20:20
Przy nadmiernym owłosieniu podstawowym badaniem jest badanie testosteronu. Sprawdzane miałaś?
napisał/a: soaring 2014-01-14 07:37
tsh nadal za wysokie, więc albo większa dawka hormonu, albo suplementacja jodu, lektura tego forum, itd.
w którym dniu cyklu miałaś usg jajników?
to że na usg nadnerczy nic nie widać to dobrze, ale oznacza to tylko tyle, że nie masz guzów, itp. oraz że nie są zniszczone.
moim zdaniem potrzebny jest Ci endokrynolog lub bardzo dobry ginekolog, który zleci na wszelki wypadek test stosunku lh do fsh, żeby ostatecznie wykluczyć jajniki (badania z krwi między 3 a 5 d.c.) oraz testy 17-oh i dheas z hamowaniem deksametazonem - a z tego co wiem nie ma szansy zrobić tego badania w laboratorium nie mając tabletki deksametazonu od lekarza.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-01-15 20:52
Obowiązkowa lektura:

[url_special=http://polki.pl/zdrowie_i_psychologia_zdrowie_artykul,10024260.html:2jfnllp8]https://polki.pl/zdrowie_i_psychologia_zdrowie_artykul,10024260.html[/url_special:2jfnllp8]
napisał/a: malinka201 2014-01-29 14:12
Miałam badanie testosteronu, pisałam o tym wyżej. Wynik był w normie aczkolwiek w górnej granicy. Miałam testosteron ok. 1.61 a norma była do 1.82 cos takiego. TSH aktualnie wynosi 1.26. z owłosieniem nic sie nie zmieniło. USG jajników miałam kila razy w ciągu kilku miesiecy poniewaz mialam infekcje pochwy i czesto odwiedzalam ginekologa. Raz byłam przed miesiaczka a raz tydzien po miesiaczce. Za kazdym razem wszystko było ok. PCOS nie mam. Dlatego nie wiem jaka jest przyczyna owłosienia.
djfafa
napisał/a: djfafa 2014-01-29 14:25
No ale skoro testosteron był w górnych granicach to jak najbardziej może dawać takie objawy. No nie tak że do 1,82 jest wszystko ok. a nagle od 1,83 dostajesz łojotoku, owłosienia czy zmienia się cyk menstruacyjny. Lekarz powinien rozważyć czy nie wprowadzić słabych leków antyandrogennych i sprawdzić czy owłosienie się nie zmniejszy.
napisał/a: soaring 2014-01-29 14:29
moim zdaniem przede wszystkim trzeba rozróżnić, czy problem jest ze strony nadnerczy, czy jajników. różnicowanie można zrobić testem hamowania deksametazonem.